Anne With An E Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Yazar Lucy Maud Montgomery’nin 1908’de Anne of Green Gables adıyla yazdığı kitaptan uyarlanan Anne With An E, daha önceki yıllarda da farklı versiyonları çekilmiş bir gençlik dizidir.

1800’lü yılların anlatıldığı dizi çocuk edebiyatı serisinden uyarlanmış olsa da her yaştan izleyiciyi kendisine çekmeyi başarmış. Dizi geçtiği zamanın çok ötesinde olan fikirleri küçük bir kız çocuğunun ağzından seyircisine anlatmaktadır. Yaşanılan dönemi eleştirel bir dille anlatan dizide 1800’lerin Kanada’sındaki aile hayatını, aile içinde annenin görevini, toplumda kız çocuklarının yerini ve halkın siyahilere, kızılderelilere bakışını görüyoruz.

Toplumda yaşanan aksaklıkları dile getiren, tepki gösteren kişi olarak küçük bir kızın seçilmesi farklı şeyleri de vurgulamaktadır. O çocukların geleceği değiştirebilecek birer birey oldukları, küçük bir çocuğun attığı o adımın ileride nasıl büyük ilerlemelere neden olacağı gibi mesela. Özetle atılan adım başta ufacık olabilir ama ileride kimleri nasıl etkileyecekleri bilinemez. Tıpkı kelebeğin küçük bir kanat çırpışının dünyanın başka yerinde bir fırtınaya neden olması gibi.

Anne With An E Dizisi Konusu

Yetimhanede kalan çok konuşkan ve hayalperest Anne, bir gün karışıklık sonucu bir aileye evlatlık verilir. Anne yerine aslında bir erkek isteyen aile, Anne ile karşılaşır. Başta şaşıran aile sonrasında Anne’i ailenin bir üyesi olarak kabul eder.

Karakterimiz yeni hayatına, ailede ona alışmaya çalışır. Yeni bir okul, yeni ortam, yeni arkadaşlar… Anne için artık her şey bambaşkadır. Karakterimiz bu alışma sürecinde ve sonrasında çeşitli olaylar yaşar, yeni arkadaşlıklar kurar, ilk kez aşık olur, yeni deneyimler edinir. Anne tüm bunları yaşarken kasabada onunla birlikte kendilerini bir sürü olayın içinde bulur. Dizi tüm bu süreci izleyicisine anlatmaktadır.

Anne With An E Dizisi Oyuncuları

Amybeth McNulty / Anne Shirley

Dizinin esas kızı. Konuşkan, hayalperest, herkesten farklı olan kızıl saçlarını sevmeyen, yaşadığı tarihin ötesinde düşünceleri olan ve bunları söylemekten çekinmeyen biri. Dizi boyunca sürekli bir olayların içinde ve tüm bu süreçte de en önde yer alan karakterimiz, sadece etrafındakileri değiştirmekle kalmayacak kendisi de değişecektir.

Lucas Jade Zumann / Gilbert Blythe

Dizini aklı başında, olgun çocuğudur. Hasta babasına bakan Gilbert aynı zamanda da okulun en başarılı ve gözde öğrencisidir. Anne ilk andan itibaren kendisinin dikkatini çekmiştir ve dizide ikisi arasında farklı bir ilişki vardır.

Geraldine James / Marilla Cuthbert

Anne’i evlatlık alan ailenin üyesidir. Sert, kuralcı bir yapıya sahiptir. Başta kuralcılığı yüzünden Anne ile sorunlar yaşayan Marilla, sonraki süreçte Anne ile anne kız olmayı başarmıştır. Toplumun genel kuralları içinde yer alan Marilla yanlış gördüğünde de sesini çıkaran, karşı gelen bir karakterdir. Ailede, Anne’e yaptıklarından dolayı kızan kişi olsa da her daim onun yanında yer almıştır.

R. H. Thomson / Matthew Cuthbert

Marilla’nın kardeşi ve Anne’e onunla birlikte bakan kişi. Oldukça sakin, sevecen, kavgadan uzak bir hayat yaşayan Matthew, Anne’i de kendi kızı gibi sevmektedir. Anne ile ilk karşılaşmalarından itibaren oldukça sevgi dolu olan Matthew, Anne içinde çok önemli bir yerdedir.

Dalila Bela / Diana Barry

Anne’in en yakın ve ilk arkadaşı. Kasabanın seçkin ailelerinden birinin kızı olan Diana’nın isteği, okulu bitirdiğinde Hanımefendilik Okulu’na gitmektir. Güzel, sevecen, akıllı bir karakter çizen Diana okulunda örnek öğrencilerindendir. Anne’in her daim yanındadır ve Gilbert ile olan ilişkisinde ona yardım etmektedir.

Dizinin Diğer Oyuncuları

  • Aymeric Jett Montaz – Jerry
  • Kyla Matthews – Ruby
  • Corrine Koslo – Rachel
  • Cole Mackenzie – Cory
  • Joanna Douglas – Muriel Stacy
  • Dalmar Abuzeıd – Sebastian (Bash)

Yazar: Burcu Çandır

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir