Irkçılık Temasının İşlendiği 10 Muhteşem Film

İnsanlığın yaşadığı her sorunu ve sahip olduğu her ideolojiyi beyaz perdeye taşıyan sinema sektörünün ustaları, ırkçılık konusunu da es geçmiyor. Siyah-beyaz çatışması, Nazi soykırımı, ırkçılık tutumları ve insan ayırımları, başarılı yönetmenler tarafından bu mecrada ele alınıyor. Keşke ırkçılık hiç bu dünyaya uğramasaydı ve bu filmlere ihtiyaç duyulmasaydı diyor bu temanın işlendiği 10 kaliteli filmi sizlere sunuyoruz.

Schindler’s List

Irkçılık temasını işleyen filmler - Schindler's List
Yapım Yılı: 1993
IMDb: 8.9

Gerçek hayattan uyarlanan ve 7 dalda Oscar kazanan bu Steven Spielberg filmi, Alman bir iş adamı Oskar Schindler’in hayatını konu alıyor. Oskar, 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da fabrika kurup Yahudi işçileri çalıştırıyor ve bu sayede binden fazla Yahudi’nin hayatını kurtarıyor. Nazi soykırımının ve devamındaki dramatik olayların kusursuz bir şekilde beyaz perdeye aktarılmasıyla, yönetmenin ustalığıyla ve senaryonun muhteşemliğiyle mükemmel bir siyah-beyaz dram filmi izliyoruz.

The Green Mile

Irkçılık temasını işleyen filmler - The Green Mile
Yapım Yılı: 1999
IMDb: 8.6

Efsane film The Shawshank Redeption’dan tanıdığımız yönetmen Frank Darabont, The Green Mile ile de aynı atmosferi yakalayıp, konusu Stephen King romanından uyarlanan ve ırkçılık sorununu ele alan bir yapım ortaya koyuyor. Tom Hanks’in canlandırdığı Paul adındaki gardiyan, iki beyaz kızın tecavüzü ve öldürülmesi ile yargılanan afroamerikan John’un aslında çok kibar ve saf ruhlu olduğunu ayrıca insanlara yardım ederken kullandığı insanüstü güçleri olduğunu farkediyor. Hem dram hem fantastik türündeki bu film bizce de IMDb puanını fazlasıyla hakediyor.

Lavitaè Bella

Irkçılık temasını işleyen filmler - Lavitae Bella
Yapım Yılı: 1997
IMDb8.6

Zekice kurgulanmış senaryosu ve kaliteli oyunculukları ile İtalyan yapımı film, Yahudi kampına götürülen Yahudi bir babanın, ailesi ve çocuğu için yaptığı fedakarlıkları anlatıyor. Kült filmlerden olan La vita è bella, hem dramı hem de komedi türünü aynı anda içeriyor.

American History X

Irkçılık temasını işleyen filmler - American History X
Yapım Yılı: 1998
IMDb:8.5

Başrolde Edward Norton ve Edward Furlong’u gördüğümüz dram-suç filmi, konusunu bir zenci tarafından öldürülen babasının intikamını almaya çalışan Derek’in hikayesinden alıyor. Saldırgan ve ırkçı olan bir çete liderinin yükselişini ve düşüşünü Edward Norton’un efsane oyunculuğu ile izliyoruz.

Django Unchained Irkçılık temasını işleyen filmler - Django Unchained

Yapım Yılı: 2012
IMDb: 8.4

Başrolde Jamie Foxx, Christoph Waltz ve Leonardo DiCaprio’nun olduğu başyapıt niteliğindeki bu Quentin Tarantino filmi, Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesini ve ardından yaşanılan olayları anlatıyor. Süresi uzun olmasına rağmen kendisini sıkmadan izlettirebilen Western filmi köle ticaretini ve siyah-beyaz sosyal çatışmayı kara mizah ve Tarantino’nun enfes tarzıyla anlatmasıyla bizce 2012’nin en kaliteli filmi olmayı başarıyor.

Green Book

Irkçılık temasını işleyen filmler - Green Book

Yapım Yılı: 2018
IMDb:8.2

En İyi Film Oscar’ını da kazanarak kalitesini bir kez daha kanıtlayan Green Book, ünlü afroamerikalı bir piyanist ile onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatıyor. Akıcı ve zevkli anlatımıyla ırkçılık sorununa da farklı bir bakış açısıyla değenen film bizden de tam puan alıyor.

12 Years a Slave

Irkçılık temasını işleyen filmler - 12 Years a Slave
Yapım Yılı: 2013
IMDb8.1

Bu film ile tarihte yolculuk yapıp Amerika’da köle ticaretinin yaygın olduğu karanlık zamanlara gidiyoruz. Bu tarihsel dram filmi, New York’ta müzik işiyle uğraşan siyahi adam Solomon Northup’un kaçırılıp köle olarak satılma hikayesini anlatıyor. 12 yıl boyunca esaret altında yaşayan Solomon, sevdiklerine ve özgürlüğüne kavuşmak için büyük bir mücadele veriyor. Aslında konusunu gerçek hayattan alıp biyografi uyarlaması özelliğini taşıyan 12 Years A Slave, 3 dalda da Oscar kazanarak kaliteli filmler listesinde yerini alıyor.

Remember The Titans

Irkçılık temasını işleyen filmler - Remember The Titans
Yapım Yılı: 2000
IMDb: 7.8

Irkçılığın hakim olduğu 1970ler Virgina’sında ırkçı yönelimleri ile bilinen ve oyuncularının ırkçı olup kimlik bunalımı da yaşadığı bir Amerikan futbol takımının başına siyahi koç Herman Boone geliyor. Her yönden başarıyı yakalayan film, gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek yazılmasıyla da izleyici üzerindeki etkisini bir hayli arttırıyor.

Get Out

Irkçılık temasını işleyen filmler - Get Out
Yapım Yılı: 2017
IMDb7.7

Siyahi bir genç beyaz sevgilisinin ailesiyle tanışmak için evlerine yemeğe gidiyor. Ailede herkes çok tuhaf bir şekilde bu gence karşı çok ilgili. Evde çalışan siyahi hizmetçi ve bekçi ise ayrı bir tuhaf. Bu anormalliklerin sebebi daha sonra ortaya çıkıyor. Tabi izleyici filmin sonuna kadar gerim gerim geriliyor. Bakalım bu siyahi genç bu tuhaf evden kurtulacak mı? Yönetmenliğini ve senaristliğini Jordan Peele’nin gerçekleştirdiği bu korku filmi, ırkçılık temasını gerilim türüyle ele alan başarılı yapımlardan.

Goodbye Bafana

Irkçılık temasını işleyen filmler - Goodbye Bafana
Yapım Yılı: 2007
IMDb: 7.1

Bu tarihi drama filminde Güney Afrika’da yaşayan ırkçı beyaz bir gardiyan yıllarca siyahlara karşı acımasız tutumlara sahip. Ancak gardiyanlığını yapacağı siyahi bir mahkumun insancıl ve samimi yaklaşımları onu etkileyip tutumlarını yavaş yavaş değiştiriyor. James Gregory’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanan film ırkçılık konulu kaliteli biyografilerden olmayı da başarıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir