Anasayfa / Sinema / Film / Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Bilim Kurgu Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Bilim Kurgu Filmi

İzleyenlere esrarengiz bir yolculuk sunan bilim kurgu filmleri, tarih boyunca birçok başarılı örneğe sahiptir. Hikayesi, oyunculuğu ve görselliği ile diğerlerinden sıyrılan en başarılı 20 bilim kurgu filmini sizler için bir araya getirdik.

Inception

Bilim Kurgu Filmleri - Inception

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 8,8

Bilim kurgu filmlerinin başarılı yönetmeni Christopher Nolan, Inception’da izleyicileri rüyalar aleminde yolculuğa çıkarıyor. Bilinçsiz anlarında insanlardan fikir çalan Cobb, çocuklarına kavuşmasını sağlayacak olan son bir iş için ekibini topluyor. Ekip, Fischer’ın rüyasına girerek fikir ekmeye çalışıyor. Filmin başrolünde Cobb karakterine Leonardo DiCaprio hayat veriyor.

Matrix

Bilim Kurgu Filmleri - Matrix

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 8,7

Wachowski kardeşler tarafından beyaz perdeye taşınan bilim kurgu klasiği, Neo isimli bir yer altı korsanının gerçeklikle olan mücadelesini konu alıyor. Morpheus ve Trinity’nin tehlikeli teklifi ile hayatı alt üst olan Neo, Matrix dünyasında hayatta kalmaya çalışır. Serinin ilk filminde Kenau Reeves’e Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss eşlik eder.

Interstellar

Bilim Kurgu Filmleri - Interstellar

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,6

Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Michael Caine’in başrolü paylaştığı Christopher Nolan filminde eski bilim adamı Cooper, Dünya’da kaynaklar tükendiği için yeni bir yaşam bulma ümidiyle uzaya gönderilir. Burada kara deliğe girmek zorunda kalan Cooper, Dünya’da bıraktığı kızı ile ilginç bir iletişim kurar.

Star Wars

Bilim Kurgu Filmleri - Star Wars

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,6

George Lucas tarafından beyaz perdeye taşınan efsane film, Luke Skywalker ve ekibinin Darth Vader ile olan mücedelesi anlatılır. R3-D2 ve C3-PO ise prenses Leia’yı kurtarmaya ve mesajı Obi Wan Kenobi’ye iletmeye çalışırlar.

Alien

Bilim Kurgu Filmleri - Alien

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 8,4

Sigorney Weaver’in başrolde yer aldığı Alien, Dünya’dan keşif için gönderilen Nostromo gemisinin, yabancı bir gezegendeki korkutucu misafirliğini konu alıyor. Yardım için gittikleri gezegende uzaylılarla karşılaşan mürettebat, bu tehlikeli canlılara karşı mücadele etmeye çalışır. Filmin yönetmen koltuğunda deneyimli yönetmen Ridley Scott oturmaktadır.

A Clockwork Orange

Bilim Kurgu Filmleri - A Clockwork Orange

Yapım Yılı: 1971

IMDb Puanı: 8,3

Anthony Burgess’ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, kötü insanları tedavi etmek için korkutucu yaptırımları olan distopik bir devleti konu alıyor. Sokaklarda türlü kötülükler yapan Alex, bu yeni tedavi sisteminde kobay olarak kullanılmaya başlar. Ancak bu işlemin yan etkileri de bulunmaktadır. Film, Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye taşınmıştır.

The Thing

Bilim Kurgu Filmleri - The Thing

Yapım Yılı: 1982

IMDb Puanı: 8,1

The Thing, John Campbell’ın kısa öyküsünden, John Capenter tarafından uyarlanmıştır. Norveç’te keşif yapan bir grup bilim insanı, burada esrarengiz bir şekilde can verir. Durumu araştırmak için harekete geçen Amerikan bilim adamları, Norveç çevresinde görülen yaratığı incelemeye alır. Başrolde Kurt Russell, T.K. Carter ve Wilford Brimley yer almaktadır.

Blade Runner

Bilim Kurgu Filmleri - Blade Runner

Yapım Yılı: 1982

IMDb Puanı: 8,1

Ridley Scott tarafından çekilen ikonik bilim kurgu filmi Blade Runner, Dünya’nın düzenini tehdit eden robotların üretildiği, distopik bir gelecekte geçmektedir. Rick Deckard isimli bir Blade Runners polisi, Los Angeles’ta bulunan tehlikeli bir robotu yakalamak için görevlendirilir. Başrolde Harrison Ford, Rutger Hauer ve Sean Young bulunur.

12 Monkeys

Bilim Kurgu Filmleri - 12 Monkeys

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,0

Günümüzde diziye de uyarlanan 12 Monkeys, ilk kez Terry Gilliam tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. İnsan ırkının yok olma tehlikesiyle karşılaştığı bir gelecekte, bir grup bilim adamı insanları virüse karşı uyarmak için zaman yolculuğunu keşfeder. Denek olarak kullanılan sabıkalı James Cole, 7 yıl geriye giderek insanları virüs salgınına karşı uyarmaya çalışır. Başrolleri Brad Pitt ve Bruce Willis paylaşmaktadır.

The Martian

Bilim Kurgu Filmleri - The Martian

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 8,0

Mark Watney isimli yetenekli bir astronot, uzay görevi sırasında öldü sanılarak Mars’ta bırakılır. Burada tek başına kalan Mark hem yabancı bir gezegende hayatta kalmaya, hem de yaşadığına dair Dünya’ya sinyal göndermeye çalışır. Andy Weir’in kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturur.

Children of Men

Bilim Kurgu Filmleri - Children of Men

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,9

Alfonso Cuaron’un yönetmenliğini yaptığı bilim kurgu filmi, artık çocuğun doğmadığı distopik bir gelecekte geçer. İnsan ırkının tükenmeyle karşı karşıya olduğu bu gelecekte, Theo, hamile olan mülteci bir kadınla karşılaşır. Bu mucize karşısında Theo askeri güçle ve mülteci gruplarla mücadele etmek zorunda kalır. Filmde başrolü Clive Owen canlandırmaktadır.

Edge of Tomorrow

Bilim Kurgu Filmleri - Edge of Tomorrow

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,9

Tom Cruise, Emily Blunt ve Bill Paxton’ın başrolü paylaştığı filmde Mimics adlı bir uzaylı ordusuyla savaşan Bill Cage, öldükten sonra sürekli aynı savaşın içinde dirildiğini fark eder. Üstelik her dirilişinde daha güçlenmektedir. Bill, Mimics’lerle mücadele ederek Dünya’yı korumaya çalışır.

Arrival

Bilim Kurgu Filmleri - Arrival

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,9

Dennis Villeneuve’ün yönetmenliğinde çekilen film, uzaylılarla olan ilk irtibatı ele alır. Dünya’ya iniş yapan esrarengiz bir uzaylı ırkı ile iletişim kurmak için görevlendirilen dilbilimci Louise Banks, iletişimin temellerine inmeye ve uzaylılar ile bağ kurmaya başlar. Ancak uzaylılar ile kurduğu bağın, Louise’ye büyük bir etkisi olur.

Avatar

Bilim Kurgu Filmleri - Avatar

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,8

Tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden biri olan Avatar, bir araştırma için Pandora gezegenine gönderip Na’vi halkına karışan insanları konu edinir. Yok oluşla karşı karşıya olan Na’vi halkı, kendilerine özgü bir yaşayışa sahiptir. Jake Sully ve Grace Augustine araştırma için gönüllü olarak gezegene gönderilir.

The Fifth Element

Bilim Kurgu Filmleri - The Fifth Element

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,7

Bruce Willis, Gary Oldman ve Ian Holm’un başrollerini paylaştığı film, 2200 yıllardaki bir distopyada geçmektedir. Dünya’daki kötülüğü bitirmek isteyen Leeloo, bunun için beşinci elementi bulmak zorundadır. Filmin yönetmen koltuğunda Luc Besson oturur.

Gravity

Bilim Kurgu Filmleri - Gravity

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,7

Curaon imzalı uzay filminde, uzayda mahsur kalan Ryan Stone ve Matt Kowalsky’nin hayatta kalma mücadelesi anlatılır. Kaynakları tükenen ve giderek umutsuzluğa kapılan ikili, uçsuz bucaksız boşlukta geri dönmeye çalışır. Başrolleri Sandra Bullock ve George Clooney paylaşmaktadır.

Total Recall

Bilim Kurgu Filmleri - Total Recall

Yapım Yılı: 1990

IMDb Puanı: 7,5

Oldukça sıradan bir hayata sahip olan Dogulas, bir yanlışlık sonucunda aranan bir ajanın hafızasına sahip olur. Hayatı bir anda değişen Douglas için tehlikeli bir kaçma ve kovalama başlar. Len Wiseman’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde başrolü Colin Farrell canlandırmaktadır.

Robocop

Bilim Kurgu Filmleri - Robocop

Yapım Yılı: 1987

IMDb Puanı: 7,5

OCP adı verilen büyük bir şirket tarafından yönetilen Detroit’te suçun önüne geçilememektedir. Şirket, bir çatışmada hayatını kaybeden yetenekli polis Alex Murphy’nin bedenini son teknoloji bir robotla birleştirerek şehrin koruyucusu haline getirir. Yönetmen koltuğunda Paul Verhoeven oturmaktadır.

Limitless

Bilim Kurgu Filmleri - Limitless

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,4

Alan Glynn’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmde Eddie, tesadüf eseri esrarengiz bir hapla karşılaşır. Eddie, bu hapın beynini tam kapasite ile çalıştırdığını fark eder. Hayatı tamamen değişen Eddie artık hapın peşindekilerle mücadele edecek ve hayatını bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Neil Burger tarafından çekilen filmde Bradley Cooper Eddie karakterine hayat vermektedir.

A.I Artificial Intelligence

Bilim Kurgu Filmleri - A.I

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,2

Steven Spielberg tarafından çekilen bilimkurgu dramasında Haley Joel Osment ve Jude Law başrolü paylaşır.  11 yaşındaki David, çocuğu olmayan aileler için üretilen yapay zeka bir robot olduğunu fark eder. Var oluşunu sorgulamaya başlayan David, bilincini eline almak için mücadele etmeye başlar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

Puhu Tv’de İzleyebileceğiniz En İyi 9 Dizi

Sevilen dijital platformlardan biri olan Puhu Tv, bugüne dek televizyonda yer bulamayan birçok iddialı yapıma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir