En İyi Bilim Kurgu Filmleri: 2020 Güncel Liste

İzleyenlere esrarengiz bir yolculuk sunan bilim kurgu filmleri, tarih boyunca birçok başarılı örneğe sahip olmuştur. Bu listemizde mutlaka izlemeniz gereken tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri örneklerini derledik. Liste sürekli olarak güncellenmeye devam edecektir. Bu nedenle sizin favori bilim kurgu filminiz listede yoksa yorum atmaktan çekinmeyin. Keyifli okumalar!

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Inception

Bilim Kurgu Filmleri - Inception

Yapım Yılı: 2010
IMDb Puanı: 8,8

Bilim kurgu filmlerinin başarılı yönetmeni Christopher Nolan, Inception’da izleyicileri rüyalar aleminde yolculuğa çıkarıyor. Bilinçsiz anlarında insanlardan fikir çalan Cobb, çocuklarına kavuşmasını sağlayacak olan son bir iş için ekibini topluyor. Ekip, Fischer’ın rüyasına girerek fikir ekmeye çalışıyor. Filmin başrolünde Cobb karakterine Leonardo DiCaprio hayat veriyor.

Matrix

Bilim Kurgu Filmleri - Matrix

Yapım Yılı: 1999
IMDb Puanı: 8,7

Wachowski kardeşler tarafından beyaz perdeye taşınan bilim kurgu klasiği, Neo isimli bir yer altı korsanının gerçeklikle olan mücadelesini konu alıyor. Morpheus ve Trinity’nin tehlikeli teklifi ile hayatı alt üst olan Neo, Matrix dünyasında hayatta kalmaya çalışır. Serinin ilk filminde Kenau Reeves’e Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss eşlik eder.

Interstellar

Bilim Kurgu Filmleri - Interstellar

Yapım Yılı: 2014
IMDb Puanı: 8,6

Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Michael Caine’in başrolü paylaştığı Christopher Nolan filminde eski bilim adamı Cooper, Dünya’da kaynaklar tükendiği için yeni bir yaşam bulma ümidiyle uzaya gönderilir. Burada kara deliğe girmek zorunda kalan Cooper, Dünya’da bıraktığı kızı ile ilginç bir iletişim kurar.

Star Wars

Bilim Kurgu Filmleri - Star Wars

Yapım Yılı: 1977
IMDb Puanı: 8,6

George Lucas tarafından beyaz perdeye taşınan efsane film, Luke Skywalker ve ekibinin Darth Vader ile olan mücedelesi anlatılır. R3-D2 ve C3-PO ise prenses Leia’yı kurtarmaya ve mesajı Obi Wan Kenobi’ye iletmeye çalışırlar.

Alien

Bilim Kurgu Filmleri - Alien

Yapım Yılı: 1979
IMDb Puanı: 8,4

Sigorney Weaver’in başrolde yer aldığı Alien, Dünya’dan keşif için gönderilen Nostromo gemisinin, yabancı bir gezegendeki korkutucu misafirliğini konu alıyor. Yardım için gittikleri gezegende uzaylılarla karşılaşan mürettebat, bu tehlikeli canlılara karşı mücadele etmeye çalışır. Filmin yönetmen koltuğunda deneyimli yönetmen Ridley Scott oturmaktadır.

A Clockwork Orange

Bilim Kurgu Filmleri - A Clockwork Orange

Yapım Yılı: 1971
IMDb Puanı: 8,3

Anthony Burgess’ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, kötü insanları tedavi etmek için korkutucu yaptırımları olan distopik bir devleti konu alıyor. Sokaklarda türlü kötülükler yapan Alex, bu yeni tedavi sisteminde kobay olarak kullanılmaya başlar. Ancak bu işlemin yan etkileri de bulunmaktadır. Film, Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye taşınmıştır.

The Thing

Bilim Kurgu Filmleri - The Thing

Yapım Yılı: 1982
IMDb Puanı: 8,1

The Thing, John Campbell’ın kısa öyküsünden, John Capenter tarafından uyarlanmıştır. Norveç’te keşif yapan bir grup bilim insanı, burada esrarengiz bir şekilde can verir. Durumu araştırmak için harekete geçen Amerikan bilim adamları, Norveç çevresinde görülen yaratığı incelemeye alır. Başrolde Kurt Russell, T.K. Carter ve Wilford Brimley yer almaktadır.

Blade Runner

Bilim Kurgu Filmleri - Blade Runner

Yapım Yılı: 1982
IMDb Puanı: 8,1

Ridley Scott tarafından çekilen ikonik bilim kurgu filmi Blade Runner, Dünya’nın düzenini tehdit eden robotların üretildiği, distopik bir gelecekte geçmektedir. Rick Deckard isimli bir Blade Runners polisi, Los Angeles’ta bulunan tehlikeli bir robotu yakalamak için görevlendirilir. Başrolde Harrison Ford, Rutger Hauer ve Sean Young bulunur.

12 Monkeys

Bilim Kurgu Filmleri - 12 Monkeys

Yapım Yılı: 1995
IMDb Puanı: 8,0

Günümüzde diziye de uyarlanan 12 Monkeys, ilk kez Terry Gilliam tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. İnsan ırkının yok olma tehlikesiyle karşılaştığı bir gelecekte, bir grup bilim adamı insanları virüse karşı uyarmak için zaman yolculuğunu keşfeder. Denek olarak kullanılan sabıkalı James Cole, 7 yıl geriye giderek insanları virüs salgınına karşı uyarmaya çalışır. Başrolleri Brad Pitt ve Bruce Willis paylaşmaktadır.

The Martian

Bilim Kurgu Filmleri - The Martian

Yapım Yılı: 2015
IMDb Puanı: 8,0

Mark Watney isimli yetenekli bir astronot, uzay görevi sırasında öldü sanılarak Mars’ta bırakılır. Burada tek başına kalan Mark hem yabancı bir gezegende hayatta kalmaya, hem de yaşadığına dair Dünya’ya sinyal göndermeye çalışır. Andy Weir’in kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturur.

Children of Men

Bilim Kurgu Filmleri - Children of Men

Yapım Yılı: 2006
IMDb Puanı: 7,9

Alfonso Cuaron’un yönetmenliğini yaptığı bilim kurgu filmi, artık çocuğun doğmadığı distopik bir gelecekte geçer. İnsan ırkının tükenmeyle karşı karşıya olduğu bu gelecekte, Theo, hamile olan mülteci bir kadınla karşılaşır. Bu mucize karşısında Theo askeri güçle ve mülteci gruplarla mücadele etmek zorunda kalır. Filmde başrolü Clive Owen canlandırmaktadır.

Edge of Tomorrow

Bilim Kurgu Filmleri - Edge of Tomorrow

Yapım Yılı: 2014
IMDb Puanı: 7,9

Tom Cruise, Emily Blunt ve Bill Paxton’ın başrolü paylaştığı filmde Mimics adlı bir uzaylı ordusuyla savaşan Bill Cage, öldükten sonra sürekli aynı savaşın içinde dirildiğini fark eder. Üstelik her dirilişinde daha güçlenmektedir. Bill, Mimics’lerle mücadele ederek Dünya’yı korumaya çalışır.

Arrival

Bilim Kurgu Filmleri - Arrival

Yapım Yılı: 2016
IMDb Puanı: 7,9

Dennis Villeneuve’ün yönetmenliğinde çekilen film, uzaylılarla olan ilk irtibatı ele alır. Dünya’ya iniş yapan esrarengiz bir uzaylı ırkı ile iletişim kurmak için görevlendirilen dilbilimci Louise Banks, iletişimin temellerine inmeye ve uzaylılar ile bağ kurmaya başlar. Ancak uzaylılar ile kurduğu bağın, Louise’ye büyük bir etkisi olur.

Avatar

Bilim Kurgu Filmleri - Avatar

Yapım Yılı: 2009
IMDb Puanı: 7,8

Tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden biri olan Avatar, bir araştırma için Pandora gezegenine gönderip Na’vi halkına karışan insanları konu edinir. Yok oluşla karşı karşıya olan Na’vi halkı, kendilerine özgü bir yaşayışa sahiptir. Jake Sully ve Grace Augustine araştırma için gönüllü olarak gezegene gönderilir.

The Fifth Element

Bilim Kurgu Filmleri - The Fifth Element

Yapım Yılı: 1997
IMDb Puanı: 7,7

Bruce Willis, Gary Oldman ve Ian Holm’un başrollerini paylaştığı film, 2200 yıllardaki bir distopyada geçmektedir. Dünya’daki kötülüğü bitirmek isteyen Leeloo, bunun için beşinci elementi bulmak zorundadır. Filmin yönetmen koltuğunda Luc Besson oturur.

Gravity

Bilim Kurgu Filmleri - Gravity

Yapım Yılı: 2013
IMDb Puanı: 7,7

Curaon imzalı uzay filminde, uzayda mahsur kalan Ryan Stone ve Matt Kowalsky’nin hayatta kalma mücadelesi anlatılır. Kaynakları tükenen ve giderek umutsuzluğa kapılan ikili, uçsuz bucaksız boşlukta geri dönmeye çalışır. Başrolleri Sandra Bullock ve George Clooney paylaşmaktadır.

Total Recall

Bilim Kurgu Filmleri - Total Recall

Yapım Yılı: 1990
IMDb Puanı: 7,5

Oldukça sıradan bir hayata sahip olan Dogulas, bir yanlışlık sonucunda aranan bir ajanın hafızasına sahip olur. Hayatı bir anda değişen Douglas için tehlikeli bir kaçma ve kovalama başlar. Len Wiseman’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde başrolü Colin Farrell canlandırmaktadır.

Robocop

Bilim Kurgu Filmleri - Robocop

Yapım Yılı: 1987
IMDb Puanı: 7,5

OCP adı verilen büyük bir şirket tarafından yönetilen Detroit’te suçun önüne geçilememektedir. Şirket, bir çatışmada hayatını kaybeden yetenekli polis Alex Murphy’nin bedenini son teknoloji bir robotla birleştirerek şehrin koruyucusu haline getirir. Yönetmen koltuğunda Paul Verhoeven oturmaktadır.

Limitless

Bilim Kurgu Filmleri - Limitless

Yapım Yılı: 2011
IMDb Puanı: 7,4

Alan Glynn’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmde Eddie, tesadüf eseri esrarengiz bir hapla karşılaşır. Eddie, bu hapın beynini tam kapasite ile çalıştırdığını fark eder. Hayatı tamamen değişen Eddie artık hapın peşindekilerle mücadele edecek ve hayatını bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Neil Burger tarafından çekilen filmde Bradley Cooper Eddie karakterine hayat vermektedir.

A.I Artificial Intelligence

Bilim Kurgu Filmleri - A.I

Yapım Yılı: 2001
IMDb Puanı: 7,2

Steven Spielberg tarafından çekilen bilimkurgu dramasında Haley Joel Osment ve Jude Law başrolü paylaşır.  11 yaşındaki David, çocuğu olmayan aileler için üretilen yapay zeka bir robot olduğunu fark eder. Var oluşunu sorgulamaya başlayan David, bilincini eline almak için mücadele etmeye başlar.

2001: A Space Odyssey

En İyi Bilimkurgu Filmleri - 2001: A Space Odyssey

Yapım Yılı: 1968
IMDb Puanı: 8,3

Stanley Kubrick’in en ünlü filmlerinden biri olan 2001: A Space Odyssey, bilimkurgu türünün mihenk taşlarından biri kabul ediliyor. Filmde, insanlık tarihinin iki ucu beyaz perdeye taşınır. Filmin kilit öğesi olan monolith, ilk kez insanlığın başlangıcında ortaya çıkarak alet kullanımına yol açmıştır. Bu mucize olaydan 4 milyon yıl sonra monolith Ay’ın yüzeyinde tekrar ortaya çıkar. Astronotlar David Bowman ve Frank Poole, monolith’in gizemini çözmek üzere yola çıkar.

Mad Max: Fury Road

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Mad Max: Fury Road

Yapım Yılı: 2015
IMDb Puanı: 8,1

George Miller’ın ünlü Mad Max serisinin devamı olan filmde, Max yine hayatta kalmak için mecaranın peşine düşmektedir. Film, suyun kısıtlı olarak halka dağıtıldı post apokaliptik bir gerçeklikte geçer. Max, zalim yönetici Immortan Joe’yu alt etmek için çöllere düşer. Burada yolu, kendisiyle aynı hırsları paylaşan Furiosa ile kesişir. Son dönemin en güçlü aksiyonu olan filmde Tom Hardy ve Charlize Theron başrolü paylaşır.

The Terminator

En İyi Bilimkurgu Filmleri - The Terminator

Yapım Yılı: 1984
IMDb Puanı: 8,0

Arnold Schwarzenegger’in ikonik filmi The Terminator, klasik bir robot ve insan savaşını konu alır. 2020 yılındaki gerçeklikte, Dünya artık robotlar tarafından yönetilmektedir. Geriye kalan bir grup insan, John Connor’un önderliğinde robotlara karşı savaş açar. Yönetmen koltuğunda, aksiyon filmlerinin sevilen yönetmeni James Cameron yer almaktadır.

Snowpiercer

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Snowpiercer

Yapım Yılı: 2013
IMDb Puanı: 7,1

Snowpiercer, Oscar sahibi Güney Kore’li yönetmen Bong Joon Ho tarafından çekildi. Film, dünyanın ısısını kaybettiği distopik bir gelecekte geçer. Hayatta kalmayı başaran insanlar, özel bir trenin içinde Dünya etrafında dönmektedir. Ancak bu trendeki sınıf farklılığı yaşamı giderek güçleştirir. Chris Evans’ın canlandırdığı Curtis, trendeki alt sınıfın da desteğiyle düzene başkaldırır.

Back to the Future

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Back to the Future

Yapım Yılı: 1985
IMDb Puanı: 8,5

Zaman paradoksu ile hafızalara kazınan Back to the Future’de, Dr. Brown, zamanda yolculuk yapan bir araba yapar. Bu arabayı denemek için seçilen kişi de Marty’dir. Genç Marty, bir yanlışlık sonucu geçmişe gidince kendi geleceğini etkileyen bir dizi yanlış karar alır. Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı filmde Michael J. Fox büyük rol oynar.

Ex Machina

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Ex Machina

Yapım Yılı: 2014
IMDb Puanı: 7,7

Alex Garland’ın çok sevilen bilimkurgu filmi Ex Machina, yapay zeka temasının vizyoner bir yorumunu içeriyor. Ünlü bir yazılım uzmanı olan Caleb, çalıştığı şirketin CEO’su ile bir hafta geçirmek için dağ evine gider. Burada, patronu Nathan tarafında gizli bir yapay zeka projesine dahil edilir. Ava isimli kadın bir robot, kişiliğine ulaşabilmek için Caleb’ı beklemektedir. Filmde başrolü Oscar Isaac ve Alicia Vikander paylaşır.

Metropolis

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Metropolis

Yapım Yılı: 1927
IMDb Puanı: 8,3

Fritz Lang’ın beyaz perdeye taşıdığı Metropolis, bilimkurgu türünün ilk örneklerinden biridir. Kendinden sonraki filmlere de örnek teşkil eden filmde, insanlık yer üstünde çalışanlar ve yer üstünde yaşayanlar olarak ikiye ayrılır. Toplum, makinelerin etkisiyle ikiye ayrılarak distopik bir hale gelmiştir.

Jurassic Park

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Jurassic Park

Yapım Yılı: 1993
IMDb Puanı: 8,1

Dr Hammond öncülüğündeki bir grup bilim adamı, ortaya çıkan dinozor DNA’larını kullanarak dinozor yaratmaya başlar. Bu dinozorlar, daha sonra Jurrasic Park’ta insanlara sergilenecektir. Dinozorların parkı aşıp insanların peşine düşmesi sonucu kaos başlar. Steven Spielberg imzalı filmde Sam Neill ve Laura Dern başrolü paylaşır.

The Hunger Games

En İyi Bilimkurgu Filmleri - The Hunger Games

Yapım Yılı: 2012
IMDb Puanı: 7,2

Jennifer Lawrence ve Josh Hutcherson’un başrolü paylaştığı bilimkurgu filmi, aynı adlı kitaptan beyaz perdeye taşınmıştır. Distopik bir gelecekte, 12 eyalet arasında kura çekilerek seçilen 12 kişi Açlık Oyunları’na göndermektedir. Zengin kesim tarafından düzenlenen bu oyunda yarışmacılar hayatta kalmaya çalışmaktadır. Jennifer Lawrance’ın canlandırdığı Katniss, kurada çıkan kız kardeşi yerine yarışmaya girmeye gönüllü olur.

E.T. the Extra-Terrestrial

En İyi Bilimkurgu Filmleri - E.T. The Extra-Terrestrial

Yapım Yılı: 1982
IMDb Puanı: 7,8

Bilim kurgu filmleri ile özdeşleşen Steven Spielberg, E.T. filminde 10 yaşında bir çocuk ile bir uzaylının dostluğunu anlatır. Dünya’ya keşif için gelen bir grup uzaylıdan biri, geri dönüş esnasında Dünya’da unutulur. Yalnız kalan uzaylıya 10 yaşındaki Elliot eşlik eder.

Sonuç

Bu listemizde sizlere en iyi bilim kurgu filmlerini sunmaya çalıştık. Liste oluşturulurken kendi film tecrübelerimizden ve IMDB gibi otoriter kaynaklardan faydalandık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle 🙂

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir