La Casa De Papel 4.Sezon İncelemesi

Son yılların en sevilen İspanyol yapımı soygun dizisi La Casa De Papel, 3 Nisan Cuma günü yepyeni sezonuyla sevenleriyle tekrar buluştu. Akılda kalan sorulara cevap ve yarım kalmış hikayeye devam niteliğinde olan bu sezonda gerilim ve aksiyon hızını kesmez iken soygun ekibinin kendi içindeki darbeleri, tartışmaları ve birbirleri ile olan mücadeleleri diziye ayrı bir boyut kazandırdı. Dizi 3.sezondaki yarım kalmış finaliyle devam edeceğine dair yeşil ışık yakarken 4.sezon ile tam bir aksiyon dizisine dönüştü. Bu yazımızda La Casa De Papel 4. Sezon ile ilgili yorumlarımızı paylaşacağız. İncelemenin bir bölümü spopiler içermezken kalan bölümü ise spoiler içerecektir.

Önceki Sezon’da Neler Olmuştu?

Dizinin 3.sezonu, flashbackler ile Berlin’i tekrar yaşatıp ekibi de İspanya Merkez Bankası soygununun tam ortasına koymuştu. Her şey kusursuz bir planla başlamışken, sezonun sonlarına doğru Nairobi’nin vurulması ve Lizbon’un yakalanıp öldü olarak gösterilmesi ekibi ve soygunu büyük bir çıkmaza sürüklemişti. Sierra adlı yeni müfettiş bize sinirden bilgisayarı yumruklattırırken, Berlin’in yan çarı Palermo’nun ise 4.sezondan da anlaşılacağı üzerine sorunlu bir tip olduğu inceden inceye hissettirilmişti. Nairobi’yi ve Lizbon’u kurtarma operasyonu 4.sezonun temel konularından biri haline gelirken, Berlin bu sezonda da flashbacklerle konuk olup dizinin hala bir parçası olmaya devam etti.

4.Sezonda Neler Oldu? (Spoiler İçermektedir)

3.Sezona göre daha fazla aksiyon ve gerilime yer veren dizide, tuzağa düşürülüp vurulan Nairobi arkadaşları tarafından kurtarılmaya çalışılıyor. Her ne kadar 6 yıl tıp, üzerine de senelerce uzmanlık okuyanların yapabildiği cerrahi işlemleri, soygun ekibi video izleyerek yapmaya çalışıp ‘Yok artık’ dedirtse de sonunda Nairobi hayata ve soyguna geri dönüyor.

Raquel sorgulanıp müfettiş Sierra ile dramatik diyaloglara girerken, yönetilmeyi hazmedemeyen Palermo’nun ihanet edip kendi ekibine darbe yapması işlerin iyice sarpa sarılmasına yol açıyor. Palermo’nun ne yapmaya çalıştığını hem ekip hem de biz izleyiciler anlamaya çalışsak da flashbackler ile Palermo’nun geçmişinin aydınlatılması bu konuda bir nebze yardımcı oluyor. Sezonun kötü ve acımasız adamlarından Gandia, rehinelerden biriyken Palermo’nun yardımıyla kaçarak soygun ekibini tek tek avlamaya çalışan azılı bir katil haline geliyor.

Zekasıyla hayran bıraktıran Profesör’e gelecek olursak her ne kadar bir süreliğine yıkık ve çaresiz bir adam olarak karizmasını yitirirken sezonun sonlarına doğru kendini toparlayarak yeni bir ekip kurup hem Lizbon’u kurtarıyor hem de müfettiş Sierra’ya beklenmedik bir hamlede bulunuyor. Sezonun sonunda soygun ekibi kendini toparlayıp Nairobi için savaşmaya ant içerken, Profesör hiç ummadık bir anda müfettiş Sierra’nın silahı ile karşı karşıya geliyor. Dizi bu finaliyle, devam edeceğine dair tekrar bir yeşil ışık yakarken, 5.sezonda dizinin ne şekilde ilerleyeceği ve artık kaçışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merakla bekleniyor.

Nairobi’nin Ölümü

Alba Flores’in hayat verdiği dizinin güçlü ve karizmatik kadını Nairobi, sezonun başında arkadaşları tarafından ameliyata alınıp kurşundan kurtuluyor. Hatta motivasyon ve enerjisini tekrar toplayıp altın eritmeye kaldığı yerden devam ediyor. Bu her ne kadar sevenlerinin yüzünü güldürüp ‘Oh be’ dedirtse de sezonun sonunda acımasız katil Gandia tarafından kafasından kurşunu yiyerek ekibe veda ediyor. Bir yandan ölümü ile hem ekip hem de sevenleri yıkılırken, bu unutulmaz karakterin hatrına ekip ‘Nairobi İçin’ diyerek soyguna kaldığı yerden devam ediyor. Nairobi olmadan dizi ne şekilde devam eder diye merak ederken, zaten ortalık karışık o kadar karakter içinde onun ölümüne gerek var mıydı cidden diye düşünmeden duramıyor insan.

La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi
La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi

4. Sezonun Performansı Nasıl?

3.Sezonun devamı niteliğinde olan bu sezon her ne kadar aksiyonu ve gerilimi bir önceki sezona göre daha fazla yaşatsa da, ilk iki sezonun tadını hala veremiyor. “En güzel diziler hep ilk sezondan sonra temposunu kaybeder ” teorisinin doğruluğundan mıdır, Berlin’in ölümünden midir, yeni karakterlerin iticiliğinden midir bilinmez ama bu sezonda da tatmin etmeyen, yarım kalan bir şeylerin olduğu kesin. Her ne kadar sonlara doğru Profesör özlediğimiz haline dönüp diziyi toparlasa da, müfettiş Sierra ve Gandia’nın da başını çektiği kaç-kovala hikayeleri dizinin performansını olumsuz etkiliyor. Salt bir aksiyon dizisi izlemek isteyenler için bu sezon bir numaralı öneriyken, aradığı inceliği, zekayı ve gerçek heyecanı bulmak isteyenler için maalesef hayal kırıcı bir sezon oluyor. Yine de umut fakirin ekmeğidir diyerek, ilk sezonların hatrına gelecek sezon için diziye tekrar bir şans veriyoruz. Bakalım gelecek sezonda izleyenleri neler bekliyor?

La Casa De Papel 4.sezonu hakkındaki görüşlerinizi konu altına yorum olarak bildirebilirseniz seviniriz 🙂

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir