Freud Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Psikanalitik kuramının kurucusu Sigmund Freud’un gençliğine odaklanıp hem tarih hem suç hem de gerilim türlerini harmanlayan Freud dizisi, 23 Mart’ta yayınlanan ilk sezonu ile Netflix orijinal içeriklerine dahil oluyor. Dizi, bir yandan psikoloji bilimine ilgi duyanları ekran başına toplarken diğer yandan sürükleyici senaryosuyla ilk sezonunu izleyicisine bir çırpıda bitittiriyor. Dizi sadece Freud’un hayatından kesitler sunmayıp, çözülmeyi beklenen gizemli bir dizi cinayet olayına da yer vererek gerilimi de yüksek tempoda tutmayı başarıyor. Bu yazımızda Freud Dizisi konusu ve oyuncuları hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Freud Dizisi

Freud Dizisi Konusu

Diziyle beraber 19.yy Viyanası’na giderek alanında hırs yapmış ve kendini kanıtlamaya çalışan genç Dr. Freud ile tanışıyoruz. Nörolog olan Freud, hastalarına kendine özgü tedavi yollarıyla yaklaşıp defalarca denediği hipnozun iyileştirici etkisini savunsa da, meslektaşları tarafından alay konusu olmaktan ileri gidemiyor. Bir cinayete tanık olan ve bu cinayetlerin devamı gelince de hepsinin aynı kapıya açıldığını düşünen Freud, bunu kanıtlamak ve yaşadığı yerdeki gizemli olayların perdesini aralamak için bir medyumla iş birliği yapmaya başlıyor. Freud bir yandan histeri hastaları üzerinde denediği hipnozlarla kendi tedavi yöntemini kanıtlamaya çalışırken öte yandan medyum ve dedektiflerle iş birliği yaparak çözmeye çalıştığı cinayet vakalarının tam ortasına düşüyor.

Freud Dizisi Konusu

Freud Dizisi Oyuncuları

Yönetmenlik, tarihi sahnelerin yansıtılması ve olayların akışı bizce tam puan alırken dizinin oyuncu kadrosu da bu mistik hikayeye gayet uygun seçiliyor. Sigmund Freud, ünlü aktör Robert Finster tarafından canlandırılırken, ona Ella Rumpf ve Georg Friedrich gibi isimler de eşlik ediyor.

Robert Finster

Freud Dizisi Oyuncuları - Sigmund Freud

Freud karakterine cuk diye oturan hatta belki de gerçek Freud’a göre biraz fazla karizmatik kaçan Robert Finster dizideki performansıyla rolünün hakkını vermeyi başarıyor. Walking on Sunshine ve Krieg gibi yapımlarda yer alan Robert Finster, bir yandan kendini kanıtlamaya çalışan bir yandan soğukkanlılığı ile gizemli olayların ardına düşen genç doktoru hem mimikleri hem de beden diliyle olması gerektiği gibi yansıtarak adeta kendisine hayran bıraktırıyor.

Ella Rumpf

Freud Dizisi Oyuncuları - Fleur Salome

Gizemli bir medyum olan Fleur, bir ruh çağırma toplantısında tanıştığı ve diğer herkesten farklı olduğunu düşündüğü Dr.Freud’a hem cinayet vakalarını çözmesinde yardım edip onunla iş birliği yapıyor hem de muzdarip olduğu histeri hastalığından kurtulması için Dr.Freud’dan yardım istiyor.  Dizinin bir diğer ilgi çekici karakteri Fleur’a ise başarılı performansıyla güzel oyuncu Ella Rumpf hayat veriyor.

Georg Friedrich

Freud Dizisi Oyuncuları - Alfred Kiss

Savaş gazisi olan Alfred, Dr. Freud’a olan desteğini sezon boyunca bırakmayarak onun bir numaralı dayanağı oluyor. Zaten içinde bulunduğu durumu tek başına kaldıramayacağını düşündüğümüz Freud, aradığı yardım ve desteği Georg Friedrich’in canlandırdığı Alfred Kiss’ten alıyor.

Freud Dizisi Gerçeği Yansıtıyor Mu?

Öncelikle dizi Sigmund Freud’un hayatından esinlenerek ortaya çıksa da dizideki hikaye gerçeklere dayanmıyor. Ancak her ne kadar dizi birkaç karakter ve birkaç gerçek hayat öyküsü dışında tamamen kurguya dayansa da psikolojik gerilim ve suç dolu temel kurgusal hikayeyi, Freud’un hayatıyla ilişkilendirmede bir hayli başarılı oluyor. Dizi, bilimsel gerçeklerle örülmüş bir belgesel izlemek ve psikoloji bilimine dair bilgilerini zenginleştirmek amacıyla ekran başına geçenleri hayal kırıklığına uğratsa da 19.yy’da hipnozun ve psikanalitiğin büyüyle, gizemle bağdaştırıldığını hesaba katarsak buradan mistik, kurgusal bir hikaye çıkarmanın gayet mantıklı bir iş olduğunu düşünebiliriz.

Sigmund Freud - Alfred Kiss

Hikaye Freud’un ve histeri hastalarının etrafında dönmeseydi basit bir polisiye dizisi olacaktı, öte yandan sadece gerçeklere dayansa sek belgesel severlere hitap ederdi zira Freud’un gerçek hayatının pek de sürükleyici olmadığını söyleyebiliriz. Bu açıdan bakarsak gerçeklik ve kurgunun tam orta yolunu bulan diziye, eğer bazı abartılı ve kanlı sahneleri olmasaydı hiç düşünmeden 10 üzerinden 10 puan verebilirdik. Gerek atmosferi gerek oyuncularıyla ilk sezonda başarılı bir performans çıkartıp izlemeye değer olan dizinin 2.sezonunu ise merakla bekliyoruz.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir