Breaking Bad Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Hâlâ Breaking Bad’i izlemeyen veya duymayan var mı? Mutlaka bir yakınınızdan, sosyal medyada gezerken veya ne izlesem diye dolanırken karşımıza sıkça çıkmıştır. Peki nedir bu Breaking Bad?

Yayın hayatına 2008 yılında başlayan Breaking Bad, tüm Dünya’da büyük ses getirerek en iyi dizi listelerinin baş köşesine oturdu. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir kimya öğretmeni hakkındaki bu dizi, benzeri görülmemiş bir hayran kitlesi oluşturdu. 5 sezonu bulunan Breaking Bad’in, hayranların ısrarı üzerine El Camino isimli bir devam filmi geçtiğimiz yıl Netflix üzerinden ekranlara geldi.

Tüm Dünya’yı kasıp kavuran dizinin başında Vince Gillian yer alıyor. Yönetmen koltuğundaki isimler ise Seth Rogen ve Evan Goldberg. Fenomen dizinin başrolünde yer alan ve kariyerinde büyük bir sıçrama yaşayan Bryan Cranston, Walter White rolü ile 4 kez Emmy ödülüne layık görüldü. Dizinin, Emmy ve Altın Küre başta olmak üzere 20’den fazla ödülü bulunuyor.

Breaking Bad Dizisi Konusu

Breaking Bad Dizisi Konusu

Breaking Bad, Walter White isimli sıradan bir Kimya öğretmenini konu alır. Oldukça iyi bir öğretmen olan Walter, ailesini geçindirebilmek için ek işler de yapmaktadır. Walter’ın hayatı, ileri derecede akciğer kanseri olduğunu öğrenmesi ile bir anda değişir. Hastalığın geri dönülmez bir şekilde ilerlediğini öğrenen Walter, ailesine hiçbir şey bırakamadan öleceğini fark edince şaşkına döner. Bunun üzerine, kısa zamanda çok para kazanmak için bildiklerini kullanmaya karar verir.

Breaking Bad kanun adamı Walter White, köşeye sıkışınca suç dünyasına girer. Benzeri olmayan saflıkta uyuşturucu üretmeye başlar. Bunun için, yeraltı piyasasında tanıdıkları bulunan eski öğrencisi Jesse’den yardım alır. İkili, yüksek kalitede meth üreterek uyuşturucu piyasasında tanınmaya başlar. Ancak Walter’ın hiçbir şeyden haberi olmayan ailesi ve polis bacanağı, işleri zora sokar.

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları

Bryan Cranston

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Walter White

Dizi tarihinin unutulmaz karakteri Walter White, dahi bir kimya öğretmenidir. Her zaman silik bir karakter olan Walter, öleceğini öğrenince bu gidişatı değiştirmeye karar verir. Ailesine büyük paralar bırakabilmek için eski öğrencisini de yanına alarak uyuşturucu işine girer. Walter, yeni girdiği bu piyasada zekası ile kısa sürede sivrilecek ve kaliteli meth için ilk akla gelen isim olacaktır. Dizi, Walter White’ın büyük değişimini dramatik bir şekilde ekrana taşır. Efsane karaktere deneyimli oyuncu Bryan Cranston hayat vermektedir.

Aaron Paul

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Jesse Pinkman

Jesse Pinkman, Walter’ın yasadışı işlerindeki eşlikçisidir. Bir zamanlar Walter’ın öğrencisi olan Jesse, yasadışı işlere olan merakı yüzünden okulu bırakarak uyuşturucu satmaya başlar. Walter para kazanmak için Jesse’ye ihtiyacı olduğunu anlayınca teklifte bulunur. İkili, Walter’ın kimya bilgisi ile saf meth üretmeye başlar. Jesse, küçük yaştan itibaren suçun içinde olan sorunlu bir genç olsa da duygusal kararlar vermektedir. Sevilen karakteri, genç oyuncu Aaron Paul canlandırır.

Anna Gunn

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Skyler White

Walter White’ın karısı Skyler karakterine, Anna Gunn hayat verir. Skyler, Walter’ın ani değişiminden ve gizemli işlerinden şüphelenmektedir. Hiçbir şey öğrenemediği için aldatıldığını düşünen Skyler, giderek Walter’dan uzaklaşır. Boşlukta olduğu bir dönemde kocasını aldatan Skyler, ailesini zor bir duruma sürükler.

Dean Norris

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Hank Schrader

Hank Schrader, Walter’ın polis memuru olan bacanağıdır. Dizinin renkli karakteri olan Hank, narkotik şubede görev olduğu için sık sık uyuşturucu baskınları yapmaktadır. Walter, Hank’in şüphelenmemesi için uyuşturucu işini büyük bir gizlilikle sürdürür. Hank, kısa sürede tüm şehirde yayılan Heisenberg lakaplı uyuşturucu üreticisinin peşine düşer.

Betsy Brandt

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Marie Schrader

Marie Schrader, Skyler’ın kız kardeşidir. Polis memuru Hank ile evlidir. Skyler’ın aksine oldukça eğlenceli ve konuşkandır. Çalma hastalığından mustarip olan Marie, bu hastalığını ablası ile yenmeye çalışır.

R. J. Mitte

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Walter Jr. Flynn

Flynn, Walter ve Skyler’ın oğludur. Koltuk değnekleriyle yürüyebilen Flynn son derece akıllı ve naif bir çocuktur. Ailenin gerilimli dönemlerinden birleştirici rol oynar. Sağlık sorunları nedeniyle anne ve babası tarafından özel ilgi görür.

Bob Odenkirk

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Saul Goodman

Better Call Saul dizisi ile büyük beğeni toplayan Bob Odenkirk, Breaking Bad’de de Saul Goodman karakterine hayat veriyor. Saul, kıvrak zekası ve mesleki tecrübesi ile her türlü suçluyı aklayabilen başarılı bir avukattır. İlerleyen sezonlarda Walter ve Jesse’nin başını dertten kurtaran Saul, ortada dönen devasa parayı da aklamaya çalışır.

Jonathan Banks

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Mike Ehrmantraut

Jonathan Banks tarafından canlandırılan Mike, Saul Goodman’ın çalışanıdır. Saul, kirli işlerini yaptırmak için acımasız tetikçi Mike’ı görevlendirir. Yan karakterimiz dizi boyunca birçok kez Walter’ın arkasını kollar.

Giancarlo Esposito

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Gustova Fring

Gustavo Fring, uyuşturucu ticaretinin başında bulunan ünlü bir iş adamıdır. Paravan olarak kullandığı restoran zincirinin arkasında büyük miktarlarda uyuşturucu satmaktadır. Walter’ın ürettiği meth’i duyunca beraber çalışmayı teklif eder. Walter’ın ürettiği uyuşturucuyu satarak ikiliye büyük paralar kazandırır.

Mark Margolis

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Hector Salamanca

Artık sağlık problemleriyle boğuşan eski mafya Hector, Gustavo ile düşmandır. Gustavo ile ilgili pek çok bilgiye sahip olan Hector, vakti geldiğinde bunu kullanır.

Raymond Cruz

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Tuco Salamanca

Tuca Salamaca, eski uyuşturucu devi Hector’un yeğenidir. Hector’a göre çok daha küçük çaplı uyuşturucu ticareti yapmaktadır. Yerel uyuşturucu ağı içinde Jesse ve Walter’ rastlar. Jesse ile sürekli ters düşen karakterin aykırı hareketleri bulunmaktadır.

David Costabile

Breaking Bad Dizisi Oyuncuları - Gale Boetticher

Gale, Gustavo’nun illegal işlerini yürüten kimyagerdir. Gustava Walter ile çalışmaya başladıktan sonra Walter’ın yardımcısı konumuna gelir. Gustava’nın aksine hassas ve nazik bir adamdır.

Walter Ve Jesse Karakterlerinin Değişimi

Dizi boyunca her ne kadar en büyük değişim Walter’daymış gibi görülse de Jesse’nin bir o kadar değiştiğine inanıyorum. Eveet yazının bundan sonrası spoiler içeriyor izlemeyenleri kenara alalım.

Walter dizinin başlarında iyi biriyken ilerleyen bölümlerde son derece tehlikeli ve benmerkezci bir tavır takınıyor. Bunu Jane’in ölümünü izleyip hiçbir şey yapmamasından rahatlıkla görebiliriz. Jane, Jesse için çok önemliyken Walter bunu hiç umursamayıp kendini savunmak için Jane’in ölümünü izliyor. Aslında zaten amacı Jane’den kurtulmakken bu fırsat ayağına geliyor ve bunu kullanıyor.

Bence Walter dizi başlarken de kötüydü sadece bunu tavırlarıyla belli edemeyecek kadar korkaktı. Her şeye rağmen yine de çok seviyoruz seni Walter.

Şimdi gelelim Jesse’ye. Jesse ise dizinin başlarında bize sadece bağımlı olan ve bunun uğruna her şeyi mahvedecek görünümü verirken aslında tamamen duygusal ve sevdikleri için her şeyi yapacak biri. Walter her ne kadar da olsa Jesse’yi manipüle etse de Jesse, Walter için Gale’i öldürüyor.

Walter’ın dizinin başlardan beri kötülüğü içinde barındırdığı gibi Jesse’de iyiliği barındırıyordu. Bu arada Walter, Jesse’yi hiç sevmedi demiyorum sadece bu güç ve iktidar büyüsüne öyle kapıldı ki sevdiği insanları ikinci plana attı. Yani rahatlıkla diyebilirim ki bu ikili baştan beri birbirlerini tamamlıyor.

Şöyle bir açıklık getireyim her ne kadar dizi Walter ve Jesse etrafında dönse de yan karakterler de bir o kadar derin ve gerçekçi yazılmıştır.

Breaking Bad’e Başlamadan Önce Dikkat Edin

Dizi dram kategorisinde yer alsa da yer yer aksiyon ögeleri de barındırıyor ama sizi uyarayım eğer dizinin her bölümünde bir aksiyon bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Durağan geçen bölümlerin ise dizideki yeri önemli. Vince Gilligan bize bu durağanlığı verirken yaşanan olaylar hakkında bizi düşünmeye itiyor.

Her bir bölümü ustalıkla işlenmiş bu diziyi izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneriyorum.

Yazar: Zülal Sevde Han

1999, Gölcük doğumluyum. Erciyes Üniversitesinde Radyo Televizyon ve Sinema okuyorum. Bol bol izleyip izlediklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Buna Da Göz At

Gözlerinin Ardında Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Bir kitap uyarlaması olan 6 bölümlük bir mini dizi Gözlerinin Ardında. Sarah Pinborough’nun 2017 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir