Cem Yılmaz Filmleri: Mizahın Öz Evladının Tüm Eserleri

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en komik insanlarından biri olan Cem Yılmaz filmleriyle sizlerleyiz. Muazzam bir sahne kariyeri olan ve stand up gösterileriyle birçok insanın gülmekten karnını ağrıtan Cem Yılmaz’ın filmleri de Türk sinemasının yapı taşlarından hiç şüphesiz. Hem akışkan komedi filmleri, hem durağan duygusal filmleri, hem içinde yer aldığı Hollywood filmleriyle Cem Yılmaz hayatını sahne kadar sinemaya da adamış biri diyebiliriz. Gelin Cem Yılmaz filmografisini beraber inceleyelim.

Sırasıyla Tüm Cem Yılmaz Filmleri

Her Şey Çok Güzel Olacak

her şey çok güzel olacak

Yapım Yılı: 1998
IMDB Puanı: 8,2

1990’ların ortalarında stand up gösterileriyle adından sık sık söz ettiren genç Cem Yılmaz’ın ilk sinema deneyimi Her Şey Çok Güzel Olacak filmiyleydi. Ömer Vargı’nın yönettiği bu filmde Cem Yılmaz Altan karakteriyle karşımıza çıktı. Sinemanın kült sayılabilecek filmlerinden olan bu filmde Mazhar Alonson’la abi kardeş rolünü canlandıran Cem Yılmaz, bar açma hayaliyle yanıp tutuşan, eşiyle sıkıntılar yaşayan ve abisiyle de bir o kadar sıkıntılar yaşayan Altan karakterini canlandırdı. Hem mizah hem de duygusallığa dair birçok ögeyi barındıran bu güzel filmi müsait olduğunuz bir zamanda açıp izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

G.O.R.A

cem yılmaz filmleri - G.O.R.A

Yapım Yılı: 2004
IMDB Puanı: 8,0

Türk sinemasının en komik filmlerinden biri olan G.O.R.A.’nın birçok repliği ezberlere kazınmış durumda. Bir Uzay Filmi sloganıyla çıkan filmde Cem Yılmaz’ın yanı sıra Ozan Güven, Özge Özberk, Özkan Uğur, Rasim Öztekin, Şafak Sezer, Erdal Tosun, Cezmi Baskın gibi birçok ünlü simayı da beraberinde barındıran filmde halıcı olan Arif’in uzaylılar tarafından kaçırılması ve G.O.R.A. isimli gezegenden kaçmaya çalışmasını görmekteyiz. Arif burada 216 isimli son teknoloji robotla tanışacak ve arkadaşlık yapacak aynı zamanda bir uzaylı olan Ceku’ya aşık olacak ve onu da yanında götürmek isteyecek. Cem Yılmaz’ın başarılarla dolu kariyerindeki şüphesiz en komik ve en eğlenceli filmlerden biri olan G.O.R.A.’nın yönetmenliğini usta isim Ömer Vargı yaptı ve film gişede de çıktığı dönemde rekorları alt üst etti.

Hokkabaz

cem yılmaz hokkabaz filmi

Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 7,5

Cem Yılmaz’ın en samimi filmlerinden biri olan Hokkabaz’da sıra. Filmde başarısız bir Hokkabaz olan ama denemekten asla yılmayan İskender’i canlandıran Cem Yılmaz’a ilk sinema filminde beraber rol aldığı Mazhar Alonson eşlik ediyor. Mazhar Alonson bu filmde İskender’in babası olan ve oğlunun doğru düzgün bir işi olmadığı için ondan utanan Sait karakterini canlandırıyor. İskender sihirbazlık turnesi için şehir dışına çıkarken yakın dostu Maradona’nın yanı sıra babası Sait’de onunla beraber gizlice yola çıkıyor ve bu yolculukta hem baba oğul ilişkileri gelişirken hem de bizi tatlı bir drama serüveni bekliyor. Diğer Cem Yılmaz filmleri kadar güldürmese de izlemesi en keyifli filmlerden biri olan Hokkabaz aynı zamanda Cem Yılmaz’ın Ali Taner Baltacı ile birlikte yönetmenlik koltuğunu paylaşarak yönetmenlik yaptığı ilk film.

A.R.O.G.

arog film incelemesi

Yapım Yılı: 2008
IMDB Puanı: 7,3

Bir Uzay Filmi sloganıyla çıkan G.O.R.A.’dan tanıdığımız Arif karakteriyle yine seyirci karşısına çıkan Cem Yılmaz’ın A.R.O.G. filmdeki konusu ise G.O.R.A’dan döndükten sonra işlerine devam ederken Komutan Logar tarafından kaçırılan ve zaman makinesiyle taş devrine kadar sürüklenen Arif’in günümüze gelme çabasını anlatmaktadır. Bir Yontma Taş Devri sloganıyla çıkan bu film gişede yine muazzam bir başarı kazanmıştır. Cem Yılmaz’a bu filmde Ozan Güven, Özge Özberk, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Nil Karaibrahimgil gibi yıldız isimler eşlik etmiştir. Arif’in günümüze dönme çabasını büyük bir keyifle izleyeceğimiz A.R.O.G. filmini hemen izlemenizi ve keyifli vakit geçirmenizi öneriyoruz.

Yahşi Batı

yahşi batı inceleme

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7,4

Sürekli yeni konular deneyen ve mizahını her filmle genişleten Cem Yılmaz’ın bu filmindeyse vahşi batıdaki hikayeleri izliyoruz. Türkiye’de mizah ve Western sinemasını karıştırarak ortaya harika bir yapım çıkaran Cem Yılmaz, 19. Yüzyılda padişah tarafından görevlendirilen Aziz Bey karakterini canlandırıyor. Yanında arkadaşı Lemi Bey’le (Ozan Güven) beraber Amerika’ya götürdükleri çok kıymetli elması treni gasp eden haydutlara kaptıran Aziz ve Lemi elmasın peşine düşüyor ve bize de doyumsuz keyifli bir film zevki yaşatyor. Cem Yılmaz’a bu filmde yine diğer filmlerde sık sık gördüğümüz gibi Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz’ün yanı sıra Demet Evgar’da eşlik ediyor.

CM101MMXI Fundamentals

fundamentals inceleme

Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 9,2

Yine bir ilki deneyen Cem Yılmaz aylarca kapalı gişe oynadığı stand up gösterisi Fundamentals’ı sinema salonlarında göstererek bu sefer karşımıza çıkıyor. Türkiye’de sinema salonlarında atılmış en çok kahkahayı içerisinde barındıran bu filmde Cem Yılmaz 2 saat 19 dakika boyunca seyirciyi aralıksız güldüren sahne şovunu sinemaya taşıyarak gösterisine gelemeyen seyircisini de mutlu etmiştir. Eğer halâ izlemediyseniz hızlı bir şekilde izlemenizi öneriyoruz. Fakat gülmekten karnınız ağrıyabilir dikkatli olun. Gösterinin tam halini Netflix’ten izleyebilirsiniz.

Pek Yakında

pek yakında film incelemesi
Cem Yılmaz Filmleri (Pek Yakında)

Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,6

Çok kişinin bilmediği bir bilgi vererek başlatalım Pek Yakında yazımızı. Fundamentals gösterisinin fragmanında yer alan Zafer karakterini film yapan ve korsan DVD satarak hayatını idam ettiren bir karakteri canlandıran Cem Yılmaz bu filminde seyirciyi kahkahalara boğmaktan ziyade sevimli bir drama yoluyla eğlendirmeyi seçmiştir. Yaptığı her iş birbirinden güzel olan Yılmaz’a bu filmde Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz gibi bilindik isimlerin yanı sıra Çağlar Çorumlu, Cengiz Bozkurt gibi komedyenler de eşlik ediyor. Filmde korsan DVD’ciliğin yanı sıra dizi filmlerde figüranlık yapan Zafer’in eşiyle problemleri vardır ve eşini geri kazanmak için sinemacı eski dostlarıyla yıllardır planladıkları “Şahikalar – Kötülüğün Sonu” filmini çekmek için çaba göstermektedir. Oldukça keyifli ve duygusal bir film olan Pek Yakında’da Cem Yılmaz sizlere çok keyifli dakikalar yaşatacak ve filmi zaman geçtikçe tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz.

Ali Baba ve Yedi Cüceler

Ali Baba ve Yedi Cüceler

Yapım Yılı: 2015
IMDB Puanı: 6,0

Cem Yılmaz’dan beklentiler çok büyük olunca beklenildiği gibi bir film yapmaması haliyle seyirciyi hayal kırıklığına uğratan bir durum. Aslında Ali Baba ve Yedi Cüceler filminin beğenilmemesini de bundan kaynaklı olarak görebiliriz. Aksiyon komedi deneyen Cem Yılmaz bu filmi sayesinde yoğun eleştiriler alsa da biz sevenleri olarak onu beyaz perdede görmek bile yeterli bir deneyim aslında. Cem Yılmaz’ın Ali Şenay karakteriyle seyirci karşısına çıktığı filmde kendisine Çetin Altan eşlik ediyor. Bahçeler için süs cüceler tasarlayan ve işi ihracata dökmek isteyen Ali ve kayınbiraderi İlber’in Sofya’daki bir bahçe fuarına katılması ve sonra yaşadığı aksiyon dolu anları konu eden film her ne kadar seyirci çok fazla beğenmese de biz Cem Yılmaz tutkunları için keyifli bir 114 dakika vaad ediyor.

Arif v 216

cem yılmaz filmleri - arif v 216

Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,5

G.O.R.A ve A.R.O.G filmlerinde gördüğümüz Arif karakterinin son macerasını anlatan Arif v 216 filminde bu sefer Arif’in dostu 216’nın insan olmak istediği için G.O.R.A’dan kaçarak Arif’in yanına Dünya’ya gelmesi ve sonrasında peşinde olan ajanlardan kaçarken Arif’le beraber zaman makinesini kullanarak 1969 senesine gidişini konu eder. Arif karakterinin hikayelerini özleyenler için 10 yıl aradan sonra Cem Yılmaz tarafından çekilen film gişede de 5 milyon kişi tarafından izlenerek büyük bir rekora imza atmıştır.

Not: Bu filmler Cem Yılmaz’ın kendi yazıp yönettiği ve oyuncu olarak rol aldığı filmlerdir. Cem Yılmaz’ın oyuncu olarak rol aldığı filmleri de ayrı bir listede paylaşacağız.

Yazar: İrem Şirin

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Şu an University of Palermo'da Çevre Mühendisliği okuyor. Gündelik hayatından arta kalan zamanını yazarak geçirmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir