Dexter Dizisi Konusu ve Oyuncuları

İlgi çekici konusu ve gerilimli senaryosu ile Dexter, en çok izlenen dizilerin başında gelir. Ekran hayatına 2006 yılında başlayan dizi, gelen olumlu tepkiler üzerine 8 sezon boyunca devam ederek 2013 yılında sona erdi. Polisiye, gerilim, korku ve dram türlerinde zengin bir içeriğe sahip olan Dexter, James Manos Jr tarafından tasarlandı. Manos, aynı zamanda 8 sezonluk dizinin senaristliğini de üstlendi.

Sevilen dizinin yönetmen koltuğunda, bugüne kadar birçok yönetmen oturdu. Farklı bölümleri ekranlara taşıyan yönetmenlerin başında Keith Gordon ve Steve Shill sayılabilir. Dizinin bugünkü başarısında pay sahibi olan Daniel Cerone ise yönetici yapımcı konumunda bulundu.

Dexter - Dexter ve Debra Morgan

Dexter Dizisi Konusu

Dizinin konusu, diziye de ismini veren Dexter Morgan oluşturmaktadır. Dexter, Miami Metro Polis Departmanı’nda çalışmakta olan başarılı bir polistir. Ancak Dexter, çocuk yaşlarda çıkan zarar verme ve öldürme güdülerinin peşinden giderek soğukkanlı bir katil olmuştur. Gündüzleri polis yaparak katilleri yakalayan Dexter, geceleri tek başına kalınca öldürmeye ve zarar vermeye başlar. Ailesini kaybettikten sonra Dexter’ı çocuk yaşta yanına alan Harry Morgan, Dexter’ın bu öldürme eğilimlerini fark eder. Ancak buna engel olamayacağı için Dexter’a birkaç temel prensip öğretir. Harry’nin kurallarına göre Dexter yanızca suçlu insanları öldürecektir.

Dexter dizisi cinayet masası

Dexter, yaşamı boyunca normal insan gerekliliklerini taklit ederek katil olduğunu gizlemeye çalışır. Bu nedenle işinde son derece sosyaldir ve Rita adında bir kız arkadaşı vardır. Şüphe çekmemek için gereken her şeyi yapan Dexter, polis departmanında yakaladığı ilgi çekici katillerle rekabete girer. Bunlardan en ünlüsü, Dexter’a mesajlar gönderen Buz Kamyonlu Katil’dir.

Dexter Dizisi Oyuncuları

Michael C. Hall

Dexter Dizisi Oyuncuları - Dexter Morgan

Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı, Cinayet Masası’nda görevli bir polistir. Ailesinin ölümünden sonra Harry Morgan tarafından evlat edinilir. Burada katil güdülerini keşfeder, öldürmek ve yakalanmamak için yapması gerekenleri öğrenir. Rita adında bir sevgilisi vardır. İstediği zaman sosyal hayata kolaylıkla karışabilen Dexter, geceleri suçunu ispatladığı kurbanlarına işkence etmektedir. Tek kırmızı çizgisi masumları öldürmemektir. Bu nedenle öncelikle kurbanlarının suçunu kanıtlamak için uğraşır.

Jennifer Carpenter

Dexter Dizisi Oyuncuları - Debra Morgan

Asıl adı Deborah Morgan olan karaktere, herkes “Debra” diye seslenmektedir. Dexter’ın üvey kardeşidir. Huysuz ve aksi bir karakter olan Debra, Dexter’ı kıskandığı için sıklıkla ters düşer. Daha önce aynı polis departmanının ahlak masasında bulunan Debra, daha sonra Dexter gibi cinayet masasına geçmiştir.

James Remar

Dexter Dizisi Oyuncuları - Harry Morgan

Harry Morgan, Dexter’ın üvey babasıdır. 3 yaşındayken ailesini kaybeden Dexter’ı evlat edinir. Harry, hayvanlara zarar vermeye başlayan Dexter’ın öldürme eğilimini fark eder. Bunun üzerine Harry, Dexter’ı profesyonel bir katil olması için eğitmeye başlar. Öğrettiği en önemli kural, asla yakalanmamaktır. Daha sonra kurbanlarını nasıl seçeceğini ve ortalığı nasıl toparlayacağını anlatır. Harry için Dexter suçluları ortadan kaldırarak adalati sağlamaktadır.

Erik King

Dexter Dizisi Oyuncuları - James Doakes

James Doakes, Dexter’a şüpheyle yaklaşan bir çavuştur. İş hayatında oldukça başarılı olan Dexter’da ters bir şeyler olduğunu fark etmektedir. Dexter’ın katil olduğudan şüphelendikten sonra onu takip etmeye başlar. Ancak tehlikeyi fark eden Dexter, James’i denklemden çıkarmayı başarır. James, önce görevinden uzaklaştırılır, daha sonra öldürülür.

Desmond Harrington

Dexter Dizisi Oyuncuları - Joel Quinn

Joey Quinn, Dexter’ın üvey kardeşi Debra’ya aşıktır. Dedektiflik yapan karakter, Debra’ya evlenme teklif eder ancak Dexter’a olan saplantısı nedeniyle evlenemezler. Bir süre farklı ilişkileri deneyen Joey, sonunda yine Debra’ya döner.

Julie Banz

Dexter Dizisi Oyuncuları - Rita Bennett

Rita, dizinin ilk bölümlerinden itibaren Dexter’ın sevgilisidir. 2 çocuğu bulunan ve sorunlu bir evliliği geride bırakan Rita, başlangıçta Dexter ile fiziksel olarak yakınlaşmak istemez. Ancak ilerleyen sezonlarda Dexter ile evlenir ve ikilinin bir oğlu olur.

David Zayas

Angel Batista, James Doakes’tan sonra Çavuşluk unvanını alan dedektiftir. En büyük hayali eski karısı Jamie ile barışıp eskisi gibi mutlu bir aile olmaktır. Dexter’ın arkadaşıdır. Ancak Lila tarafından iftiraya uğrayınca araları açılır.

Jaime Murray

Lila West, Dexter Morgan’ın kız arkadaşıdır. Sorunlu bir kadındır. Uyuşturucu bağımlılığını aştıktan sonra Dexter ile tanışır. Ancak James Doakes’u öldürür.

Keith Carradine

Üçlemeci katilin peşinden Miami’ye gelen FBI dedektifidir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir