Disney Filmleri: IMDB Puanına Göre En İyi 9 Film

Disney olmasaydı acaba hangi filmler ile büyürdük diye düşünmüyor değil insan. Gerçi eşek kadar olup hala izlemek istiyoruz o ayrı. İçimizi ısıtan, öğreten, öğretirken güldüren birbirinden sevimli Disney filmlerini IMDb puanlarına göre sıraladık.

The Lion King / Aslan Kral

En İyi Disney Filmeri - The Lion King
Yapım Yılı: 1994
IMDb: 8,5

90l’arın sinemasında gişe rekorları kıran, çocuk filmi gibi gözüken ancak yediden yetmişe herkese hitap eden, güldürüp aniden duygusallaştıran bir animasyon filmi. Yönetmenliğini Rogger Allers ve Rob Minkoff’un yaptığı Aslan Kral filminde olaylar aslanlar ve diğer hayvanlar arasında geçiyor. Güçlü dramatik anlatımı, karakter yapımındaki başarısı ve diyaloglarıyla tüm zamanların en sevilen animasyon filmlerinden biri haline geliyor. Yavru aslan Simba’nın maceralarını anlatan Aslan Kral filmi müzikleriyle de gönüllerde taht kurup animasyon filmleri tarihinde dönüm noktası olmayı başarıyor.

Toy Story / Oyuncak Hikayesi

En İyi Disney Filmeri - Toy Story
Yapım Yılı: 1995
IMDb: 8,3

Her yaş grubundan seyircinin keyifle izlediği yine Disney yapımı animasyon filmi Oyuncak Hikayesi konusunu küçük bir çocuk olan Andy’nin oyuncaklarının hayat bulmasından alıyor. Bir dönemin çocuklarını derinden etkilemiş olan bu komedi animasyon filmi verdiği önemli mesajlarla, oyuncakların renkli dünyasıyla ve bitmeyen eğlencesiyle de adeta içimizdeki çocuğu şımartıyor.

Up / Yukarı Bak

En İyi Disney Filmeri - Up
Yapım Yılı: 2009
IMDb: 8,2

Raslantı eseri yolları kesişen iki çocuğun yıllarca sürecek tatlı hikayesini anlatan bu Disney filmi de karşımıza en başarılı animasyon filmlerinden biri olarak çıkmayı başarıyor. Senesinin en iyi animasyon Oscarına layık görülen Yukarı Bak filmi, dokunaklı ve masum öyküsüyle diğer birçok Disney filmleri gibi her yaştan izleyiciye hitap ediyor.

Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo

En İyi Disney Filmeri - Finding Nemo
Yapım Yılı: 2003
IMDb: 8,1

Çocukluğumuzun en sevimli su altı filmi Kayıp Balık Nemo konu olarak Nemo isimli küçük balığın maceralarını ele alıyor. Bir gün aniden ortadan kaybolan Nemo ve onu büyülü denizin tehlikelerinden korumak isteyen babası… Hem rengarenk hikayesiyle hem de değindiği önemli noktalarla sevilip defalarca izlenen bu film, evinde akvaryumu olanların balıklarına farklı bir gözle bakmasını sağlayacak kadar da etkileyici.

Monsters, Inc. / Sevimli Canavarlar

En İyi Disney Filmeri - Monsters, Inc.
Yapım Yılı: 2001
IMDb: 8,1

İlginç ve bir o kadar da sevimli canavarlar insanlarla bir araya gelince ortaya trajikomik bir hikaye çıkıyor. Animasyon tarihinin en başarılı filmlerini üreten Pixar Stüdyoları Sevimli Canavarlar ile de mükemmel bir yapıta imza atıyor. Yaratıcılığın ön planda olduğu bu eğlenceli yapım içindeki çocukla keyifli vakit geçirmek isteyenlerin bir numaralı adresi.

Ratatouille / Ratatuy

En iyi Disney filmleri - Ratatouille
Yapım Yılı: 2007
IMDb: 8,0

En büyük hayali aşçı olmak olan tombilik fare Remy bu hayalini gerçekleştirmek için Paris’e gidiyor. Kaza eseri kendini şehrin en iyi restoranın kanalizasyonunda buluyor. Gökte ararken yerde bulduğu fırsat ile bakalım bu büyülü mutfakta hayallerini gerçekleştirebilecek mi? Bu hamarat faremizin macera dolu hikayesi bize eğlenceli vakit geçirtmeyi başarıyor. Şüphesiz küçük bir farenin yaptığı yemeklerden daha lezzetli olan Ratatuy filmi görsel anlamda da bir o kadar başarılı.

Beauty and the Beast / Güzel ve Çirkin

En iyi Disney filmleri - Beauty and the Beast
Yapım Yılı: 1991
IMDb: 8,0

Hepimizin muhakkak duymuş olduğu bu romantik peri masalına bir de Disney el atınca ortaya harika bir animasyon çıkıyor. Lanetlenerek çirkin bir yaratığa dönüşen prens ve onun el koyduğu genç bir kızı anlatan film geçmişten gelen masalı mükemmel bir şekilde perdeye yansıtmasının yanı sıra hem eğlenceyi hem de duygusallığı bir arada yaşatabiliyor.

The Incredibles / İnanılmaz Aile

En iyi Disney filmleri - The Incredibles
Yapım Yılı: 2004
IMDb: 8,0

Hem aksiyon hem komedi filmi İnanılmaz Aile’de dünyadaki kötülüklerle mücadele eden Bob Parr yorulup sıradan aile hayatına geçmek istedikten sonra sıkılır ve yeni bir gizli görev alıp maceraya atılır. Yine Disney’den hikayesi su gibi akan, tekrar izlenilesi, sağlam bir animasyon filmi.

Moana

En iyi Disney filmleri - Moana
Yapım Yılı: 2016
IMDb: 7,6

Moana, Antik Polenezya’da yaşayan, lanetlenen kabilesini kurtarmaya çalışan cesur ve maceraperest bir kızdır. Bu korkusuz genç kızın maceralarını anlatan film izleyiciye görsel şölen sunmaktan da geri kalmıyor. Başarılı müzikleri, renkli karakterleri ve eğlenceli sahneleriyle Disney’in en iyi animasyon filmleri arasında olmayı bizce sonuna kadar hakediyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir