En İyi 5 Black Mirror Bölümü

Teknolojiyi ve beraberinde getirdiklerini her bölümde farklı hikayelerle ele alan Black Mirror, olası gelecekleri ve düşündüren distopyaları anlatmaya devam ediyor. Biz de henüz taze yayınlanan fakat hayal kırıklığı yaşatan 5. sezondan sonra sizin için eski altın bölümlerden beşini derledik.

Henüz izlemeyenler için spoiler alarmı!

White Christmas (2. Sezon, 4. Bölüm, Noel Özel Bölüm)

Black Mirror en iyi bölümler - White Christmas

Matt, “eye-link” adlı teknoloji ile insanların gördüğü görüntüleri anlık ekrana yansıtıp acemi çapkınlara taktik vermektedir. Bir yandan ise bu görüntüleri belli bir grupla ücret karşılığı yine anlık paylaşmaktadır. Bir gece yine bir müşterisine taktik verirken müşteri hasta bir kadına denk gelir ve kadın hem kendisini hem de müşteriyi öldürür. Matt ve izleyicileri bu cinayete şahit ve kısmen ortak olurlar. Matt’in günlük işi ise, insanların beynine konup çıkarılan bir çiple bireyleri tamamen kopyalayıp bu “cookie” denilen kopyaları asıllarına hizmet ettiren birer robota dönüştürmektir.

Matt ve Potter aynı evde yaşamaktadırlar. Potter’ın hikayesi ise şöyledir: karısı Bet hamiledir ve Bet eye-link teknolojisinin bir özelliği olan bloklamayı kullanır ve Potter’ı bloklar. Artık Potter Bet’i ve çocuğunu göremez ve duyamaz. Yıllar geçer, Bet’in öldüğünü duyan Potter çocuğunu artık görebilmektedir, yanına gider gitmez tüm olanların sebebini anlar: çocuk ondan değildir. İş çığrından çıkar ve Potter çocukla beraber yaşayan büyükbabayı öldürür. Olay yerini terk eder ve çocuk da bakımsızlık ve soğuktan hayatını kaybeder. Tüm bunları o odada itiraf eder etmez Matt simülasyondan çıkar, bütün bunlar ikisinin cookie’si arasında konuşulmuştur ve sanal 5 sene sonunda Matt, Potter’a bunları itiraf ettirmiştir. Hukuk, bu yardımı karşılığında Matt’e özgürlüğünü verir fakat herkes Matt’e, Matt de herkese blokludur. Potter ise milyonlarca yıl aynı şarkıyı dinleyerek o odada vakit geçirecektir.

San Junipero (3. Sezon, 4. Bölüm)

Black Mirror en iyi bölümler - San Junipero

San Junipero yaşlıların bilinçlerini bir simülasyona yükleyip belli periyotlarla gidebildikleri ve orada 20’li yaşlarda yaşayabildikleri kasabanın adıdır. Yorkie, gençliğinde eşcinsel olduğunu açıkladığı için ailesi tarafından hor görülmüş, yaptığı araba kazasında yatalak olmuş bir kadındır ve hayatında ilk defa yargılanmadığı, özgür olduğu bir yer bulmuştur. Yorkie, San Junipero’da Kelly’le tanışır ve beraber yaşayamadıkları hayatı yaşamaya başlarlar. Fakat ikisi de gerçekte ölüme yakındır ve bu kasabada sonsuzluk kendi seçimleridir. Sonsuzluğu seçip artık hiçbir şey hissetmeyenler ve delirenler de kasabada mevcuttur. Kelly’nin eski kocası, kızlarının ölümü yüzünden burayı seçmemiştir ve Kelly de kararsızdır. Son kararı Yorkie ile beraber vereceklerdir.

Fifteen Million Merits (1. Sezon, 2. Bölüm)

Black Mirror en iyi bölümler - fifteen million merits

Bing, gün boyu yapması gereken tek şey bir egzersiz bisikletini sürmek olan ve sürdükçe sanal para kazanan orta sınıf bir bireydir. Üst sınıf dediğimiz topluluğun her yerdeki ekranlarda sürekli olarak reklamı yapılır, çeşitli eğlence yapımları sunulur ve halk bunlara özendirilir. Yeterince bisiklet süremeyen ve formdan düşen insanlar ise alt sınıfı oluşturur, diğer sınıflar için işçilik yaparlar.

Bir gün Bing tuvalette Abi’nın söylediği şarkıyı duyar, Abi’nin sesine ve güzelliğine vurulan Bing onun yeteneğinin “gerçek” olduğunu düşünür ve kardeşinden miras kalan parayla katılma bileti 15 milyon para değerinde olan reklamlardaki yetenek yarışmasına katılmasını ister. Abi kabul eder ve yarışmada şarkısını söyler böylece dizinin meşhur şarkısını ilk kez duymuş oluruz. Fakat jüri ona sesinin o kadar da özel olmadığını ama güzelliğini kullanabileceklerini söyler. Yarışmadan önce verilen içeceğin etkisi ve seyircinin ısrarıyla Abi bu teklifi kabul eder, artık o cinsel içerikli bir yapımın güzellerinden olmuştur. Bing hücresine geri döner, bir plan yapar. Tasarruf ve oldukça fazla pedal çevirme sonucunda 15 milyon parayı biriktirir ve yarışmaya biletini alır. Girişte içeceğini bilerek içmez ve elinde ekran duvarından kırdığı camıyla sonunda sahnededir. Sistemin ne kadar adi ve acımasız olduğundan bahseder, jüri hitabından etkilenir ve ona kendi programını vermeyi teklif eder. Bing bu üst sınıf biletini kabul eder ve elinde camıyla şovuna başlar. Artık sistemden şikayetçi değildir, çünkü sistemin üst tarafındadır.

Black Museum (4. Sezon, 6. Bölüm)

Black Mirror en iyi bölümler - Black Museum

Rolo Haynes bir eski biyoteknoloji üreticisidir ve ürünlerinin acı sonlu hikayelerini biriktirdiği “Kara Müze”nin sahibidir. Müzeyi ziyaret eden Nish’e bu icatlarını ve hikayelerini anlatmaya başlar. Müzenin her köşesinde dizinin diğer bölümlerine gönderme var ve bu bölüm çoğu bölümle aynı evrende yer alıyor diyebiliriz.

Haynes, fiziksel acıyı başka bir insana transfer edebilen icadının bir doktoru katile dönüştürebilecek seviyeye nasıl getirdiğini, San Junipero bölümünde gördüğümüz bilinci farklı bir mekana gönderme teknolojisiyle de bir kadının bir oyuncağa nasıl hapsolduğunu anlatır. Ne yazık ki oyuncak ve içinde kadının bilinci hala müzededir. Nish’in dikkatini hücrede hapsedilmiş bir adam çeker, Haynes onun elektrikli sandalyede infaz edilişi anında bilincini kopyaladığını ve kolu çektiğinde onun o anı tekrar yaşayacağını anlatır. Turistler zamanında bunun için akın etmişlerdir ve makine bu adamın acı çekişini küçük bir anahtarlığa kopyalayıp vermeyi de ihmal etmez. Maalesef bu adam Nish’in babasıdır ve Nish intikam planını hayata geçirir. Haynes’in bilincini babasının olduğu yere koyar, anahtarlığını da almayı unutmaz.

White Bear (2. Sezon, 2. Bölüm)

Black Mirror en iyi bölümler - White Bear

Victoria, hafıza kaybıyla bir evde uyanır. Kendisi ve nerde olduğunu hakkında hiçbir fikri yoktur, ekranlarda bir sembol görür. Dışarı çıkar, herkes onu telefonla çekiyor ama kimse onunla konuşmuyordur. Sonunda Jem ona yardım eder, bu sembol ve insanların korkunç bir topluluk olduğunu ve sinyalleri kesebilecekleri bir istasyona gitmeleri gerektiğini söyler. Yolda birçok hezimetle karşılaşan iki kadın sonunda istasyona varırlar, tam işlerini halledecekken duvar açılır ve seyirciler alkışlar. Sunucumuz gelir ve bu bütün günün aslında bir eğlence parkının hizmeti olduğunu anlarız.

Victoria’nın erkek arkadaşı küçük bir kızı öldürmüş, Victoria da onu telefonla kayda almıştır. Ceza olarak bu park kurulmuştur, Victoria hakaretler eşliğindeki bir geçit töreni ile uyandığı eve geri götürülür ve hafızası büyük acılarla tekrar silinir. Victoria ömrünün sonuna kadar aynı günü yaşayacak, toplum ise alkışlar tutacaktır.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

Élite Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Hiç beklenmedik bir cinayetin çözülmesi üzerine kurgulanmış İspanyol yapımı gençlik dizisi Élite, 2018 yılında Netflix …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir