Kendimizi Sorgulatan Bir ‘Ahiret’ Komedisi: The Good Place

The Good Place 2016 yılında NBC kanalında yayınlanmaya başlayan Michael Schur imzalı komedi dizisidir. Bizi yer yer absürt mizahıyla güldüren ama çoğu zaman da kendimizi sorgularken bulacağımız derinlikli bir dizi. Güzel senaryosu ve bol ters köşeleriyle seyirciyi hiç sıkmayan bir yapım. Dizinin kadrosunda başarılı aktrist Kristen Bell’in yanında Ted Danson, William Jackson Harper, Jameela Jamil, D’Arcy Carden ve Manny Jacinto gibi isimler yer alıyor. Dizi 3 sezon ve toplam 37 bölümden oluşuyor. The Good Place’in 4. ve son sezonuyla ekranlara veda edeceği açıklandı. Diziyi Netflix platformundan izleyebilirsiniz. Dizinin konusundan ve içeriğinden spoilersız şekilde bahsedeceğim.

The good place incelemesi

The Good Place Konusu

The Good Place,  ölümden sonra insanların Cennet ve Cehennem benzeri İyi Yer (Good Place) ve Kötü Yer’e (Bad Place) gittikleri bir düzeni anlatmaktadır. İnsanlar yaşamları süresince yaptıkları iyi ve kötü şeyler ile puanlar toplayıp İyi veya Kötü Yer’e gönderiliyor. Bazen anlamlı şekilde yaşlılara yardım etmek gibi şeylerin iyi puan getirdiğini görebiliyoruz ama Red Hot Chili Peppers konserine gitmenin hanenize eksi puan yazıldığı da olabiliyor. Yani Greenpeace gönüllüsünün yüzüne bakmadan geçerken bir kere daha düşünmeniz gerekiyor.

The Good Place’te bizim tasvir ettiğimiz gibi toplu bir cennet-cehennem anlayışı yok. İyi ve Kötü Yer birbirinden farklı bir sürü mahalleden oluşuyor. Her mahallenin kendi tasarımcısı var. Belli kurallara göre ve Baş Yargıcın emirlerine göre yeni bir mahalle dizayn ediliyor. Tabii ki kendi zevk ve fikirlerini de olaya dahil ediyorlar. Bu mahallelerde insanlar ölüm sonrası yaşamlarına devam ediyorlar. Her mahallenin kendine ait insanüstü ve evrendeki her şeye hakim Janet isimli oluşumları var. Janet orta yaşlı bir kadın bedeninde mahalledeki tasarımcıya ve insanlara yardım ediyor. İyi Yer’e girmeye hak kazanacak kadar iyi ve şanslı iseniz her şey hayal ettiğiniz gibi gelişebiliyor. Janet’tan bol bol yardım alıp, kendiniz gibi iyi mahalle arkadaşlarınız ile partileyebilirsiniz. Ancak dünya hayatınızda yeterince iyi olamayıp Kötü Yer’e geldiyseniz ızdırap vakti başlamış demektir. Kötü Yer’de acımasız işkenceler ve absürt cezalar sizi bekliyor.

the good place dizisi konusu

Dizi Eleanor Shellstrop isimli çılgın karakterimizin ilginç ölümüyle başlıyor. Eleanor bekleme alanında uyanıyor ve karşısında mahallenin mimarı Michael beliriyor. Eleanor’a öldüğü ve İyi Yer’de olduğu açıklanıyor. Michael ekrandan Eleanor’un dünyadayken hiçbir şekilde yapmadığı iyilikleri överken Eleanor şaşkınlıkla izliyor ve bir yanlışlık olduğunun farkına varıyor. Dizi, Michael’in mahallede yanına yerleştirdiği etik profesörü Chidi ile yaşamaya başlayan Eleanor’un mücadelesiyle şekillenmeye başlıyor. Chidi kendini etik değerler üzerine geliştiren ve bunun ceremesini de çeken bir profesör. Oldukça kararsız ve tüm hayatını ahlaken doğru yaşamaya adamış birisi. Bu ikiliye Tahani ve Jason ikilisi eşlik ediyor.

Tahani elit bir ailenin havalı kızı ve yardım gecelerinin aranan ismi. Jason ise mahalleden uzakta yalnız hayat süren bir keşiş. Bu dörtlünün ilişkileri ve karakterlerin kendi içlerindeki yolculuklarıyla bize bazı soruları sorgulama imkanı veriyor. ve kendimizi ahlaki ikilemlerin ortasında buluyoruz. ‘İyi nedir?’, ‘Etik değerlerin kapsamı ve işlevi nedir?’, ‘İnsanlar toplumsal alanda birbirlerine neler borçlular?’, ‘Hayatımızı nasıl bir motivasyonla devam ettirebiliriz?’, ‘Aşk nedir ve neden bize beklenmedik sorumluluklar yükler?’ gibi soruları dizi boyunca kendimize soruyoruz.

Daha önce dizi hakkında Ahlak Felsefesi kitaplarıyla birlikte izlenmeli yazılmıştı ve çok haklı bulmuştum. Chidi karakteri bize dizi boyunca alıntılarıyla bazı felsefe kitaplarından bahsediyor. Hatta bunun için dizide Chidi’nin referanslarda bulunduğu kitaplardan bir liste yapılmıştı: www.listchallenges.com/books-mentioned-on-the-good-place-by-chidi

İnceleme Özeti
8.4 / 10 Editör Puanı
Dizinin en sevdiğim yönlerinden biri karakterlerin 2 boyutlu değil derinlikli yazılması ve hikayelerinin seyirciye iyi aktarılması. Bu sayede karakter gelişimini de rahatlıkla kabullenebiliyoruz. Son yıllarda izlediğim en akıllı yazılmış işlerden biri. Büyük bir emekle yaratılmış dünyası ve orijinal kararları ile kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi.
Müzik7
Görsellik8
Senaryo9
Oyuncu Performansları9
Yönetmen9

Yazar: ahmetoreily

SIC SEMPER TYRANNIS

Buna Da Göz At

Sex Education Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2019’un başlarında ilk sezonu yayınlanan Sex Education, kısa sürede yılın en sevilen gençlik dizilerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir