En İyi Bilim Kurgu Dizileri: 20 Efsane Dizi

Son 20 30 yılda televizyon teknolojisinin artmasıyla beraber sinemaya gidip film izlemekten ziyade evde televizyon başında dizi izlemek de artık bambaşka bir keyif haline geldi. Televizyon dizileri komedi ve drama olarak başlasa da zamanla ilerleyen teknolojiyle beraber fantastik bir hal aldı ve artık birçok farklı kategoride başarılı örnekler görüyoruz. Özellikle birçok farklı özel kanalın ve Netflix gibi uygulamaların olmasıyla beraber dizi izleyiciliği artık sinema izleyiciliğinin bir hatta iki tık önüne geçti diyebiliriz.

Türkiye’de son yıllarda izlenmeye başlanan ve herkesin furyasına kapıldığı yabancı dizi merakı ise bambaşka boyutlara ulaşmamızı sağladı. Artık dünyanın her yerindeki dizileri anında takip edebiliyor ve tüm dünyayla beraber eş zamanlı olarak yorumlayabiliyoruz. Hal böyle olunca bilim kurgu gibi çok sevilen bir türün de birçok farklı dizisinin çıkarıldığını düşünürsek sizlerle en iyi bilim kurgu dizilerini paylaşacağız.

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Lost

Lost dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2004-2010
IMDB Puanı: 8,4

Bilim kurgu dizileri listemize bir efsaneyle başlıyoruz. Güney Pasifik dolaylarına düşen bir yolcu uçağını konu alan Lost, yayınlandığı dönem boyunca izleyicileri ekrana kilitleyen dizilerden biriydi. Geniş oyuncu kadrosu ile her bölüm farklı hikayelere odaklanabilen dizi, temelde bir hayatta kalma mücadelesini konu alsa da kişisel çatışmalara ve fantastik öğelere de sıklıkla yer vermekteydi. Dünya’nın en çok izlenen dizilerinden olan Lost’un yaratıcıları ise Jeffrey Lieber, J.J.Abrams ve Damon Lindelof’tur. Lost dizisi ülkemizde TNT kanalında

Game Of Thrones

game of thrones inceleme
Yapım Yılı: 2011- 2019
IMDB Puanı: 9,2

Listemize, daha yeni final yapan ve bu finalle hepimize bu sene neyi bekleyeceğiz sorunsalını armağan eden Game of Thrones ile devam ediyoruz. Dizi her ne kadar fantastik bir dizi olsa da bir kitap uyarlaması ve on yıllardır süren araştırmalarından ötürü bilim kurgu dizileri listesinde de kesinlikle yer verilmesi gereken dizilerden biri haline geldi.

George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı eserinden uyarlanan dizi yayınlandığı yıldan bu yana en dikkat çeken yapımlar arasında tahtı başkasına bırakmamaktadır. Dizimiz bambaşka bir evren olan Westeros denen Yedi Krallık üzerine kurulu. Yedi Krallığın Kralı ve Demir Taht’ın sahibi Robert Baratheon’un zamansız ölümüyle Westeros haneleri arası yaşanacak olan tahta sahip olma mücadelelerini epik bir dilde anlatan dizide aşk, ihtiras, entrika ve bolca aksiyona hazır olmanızı öneririz.

Her sezonda izleyicileri tekrar tekrar şaşırtan senaryosu ve dev kadrosu, çekimleriyle izleyeni tam anlamıyla bambaşka bir dünyanın varlığına inandırabilecek kalitede bir başyapıt olan bu diziyi daha izlemediyseniz, hiçbir şey için geç değildir diyoruz ve izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Doctor Who

doctor who dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2005 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,7

1963 ve 1989 arası yayınlanan efsanevi dizi Doctor Who’nun 2005 yılından itibaren BBC tarafından yeniden çekilmesiyle birçok fan adeta mutluluktan çılgına döndü. O kadar çok hayranı var ki şu an 12. sezonu devam ederken birçok kişi dizinin bitecek olmasından korkuyor. Dizide bir zaman lordu olan Doctor’un Rose’la tanışıp türlü türlü maceraya dalması anlatılıyor. Bilim kurgu ve yabancı dizi tutkunuysanız Doctor Who kesinlikle başlamanızı önerdiğimiz dizilerden biridir.

Westworld

Westworld dizisi
Yapım Yılı: 2016 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,8

Son dönemin en popüler dizilerinden biri olan Westworld’le karşınızdayız şimdi de. Teknolojinin gelişmesiyle ve bilim kurgu dünyasının yükselmesiyle beraber ortaya çıkan yapımlardan biri olan Westworld sizlere kusursuz bir yapay zeka ve gelecek ikilemesi sunuyor. Yakın gelecekte geçen dizide simülasyon misali kurulmuş yepyeni bir kasabayı macera tutkunları eğlence için kullanır.

Her gün aynı olayların tekrar edildiği bu kasabaya gelen ziyaretçiler robot kovboylarla savaşıp at sürebilmektedir. Gerçekçiliğin fazlasıyla revaçta olduğu dizide robotların ayaklanması ve Westworld’u ele geçirmesiyle heyecan dolu anlara tanıklık ederiz.

Black Mirror

Bilim Kurgu Dizileri - Black Mirror
Yapım Yılı: 2011 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,9

Bir bilim kurgu antolojisi… Hem de ne antoloji… Yakın gelecekte olması beklenmeyen ama teknolojinin gelişmesiyle ileride olacak olmasına kesin gözüyle bakılan birçok farklı konuyu irdeleyen bir yapım. O kadar çarpıcı, o kadar sansasyonel ki izleyenlerin her bölüm sonunda nutku tutuluyor.

Her bölümü farklı bir konuyu ve farklı bir hikayeyi anlatan dizi teknolojinin hayatımıza bu kadar fazla girmesinin iyi mi yoksa kötü mü olacağı sorusunu size bırakıyor.

Dark

Dark dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2017 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,6

Netflix her geçen gün daha fazla popüler olmakta. Hal böyle olunca daha fazla yapım daha fazla proje üretmelerinden daha doğal bir şey yok. Dark’da o  projelerden biri. 2017 senesinde çıkarılan ve 2. Sezonu da çıkan Dark oldukça çarpıcı bir dizi. Kayıp bir çocuğu aramak için çabalayan ve çabaladıkları her an hayatlarında daha fazla saklanamayan sırlar… Bir kasabanın makus kaderini değiştiren olaylar silsilesi Dark’la karşınızda. Bilim kurgu dizisi arıyorsanız hiç düşünmeden izlemeniz gereken bir dizi.

Rick And Morty

Rick and morty dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2013 – Devam Ediyor
IMDB Puanı: 9,3

Bilim kurgu denildiğinde akla her zaman karamsarlık, teknolojinin ilerlemesiyle gelen sorunlar, yapay zeka, robotların insanları ele geçirmesi gibi konuların gelmesinden ziyade adult bir komediyle devam edeceğiz listeye. Dahi deli dedesi Rick’le beraber maceralar yaşayan Morty’nin hikayesi Geleceğe Dönüş serisini sevenler için özellikle çok eğlenceli. Sizler de gülmek, eğlenmek istiyorsanız bu çizgi dizinin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle 3. sezondan alacağınız keyfin haddi hesabı yok şimdiden söyleyelim.

Fringe

Fringe dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2008 – 2013
IMDB Puanı: 8,4

Bir uçak seyahati esnasında tüm yolcuların kimyasal bir gaza maruz kalmasıyla başlayan ve Boston Havalimanı’na acil bir inişle devam eden konu silsilesi bambaşka yerlere gidecektir. FBI ve daha birçok özel ajanın da devreye girmesiyle hem araştırmalara başlanacak hem de araştırmalar devam ettikçe altından çıkan gerçekler insanları şoke edecektir. 21. Yüzyılın en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan Fringe 5 sezon devam etmiş ve 100. Bölümüyle final yapmıştır. 100 bölümlük bir resital olan diziyi izlemenizi kesinlikle öneriyoruz.

Sense8

Sense8 dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2015 – 2018
IMDB Puanı: 8,4

Dünyanın 8 farklı yeri, 8 farklı insan, 8 farklı hayat, 8 farklı bakış açısı… Fakat bu dizide bu 8 kişinin de birbirleriyle gizemli bir bağı var. Kendilerinin de bilmediği gizemli bir bağ. Fakat bu 8 karakterin her birinin hayatını bölüm bölüm incelediğimiz bölümlerden sonra hepsinin dost olacağını söylesek pek de doğru olmaz. Belki de birbirlerini öldürmeye çalışanlar dahi olacaktır. Bilim kurgu ve Netflix sevenler için Sense8 kesinlikle izlenmesi gereken bir diğer dizi.

Revolution

Revolution dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2012 – 2014
IMDB Puanı: 6,7

J.J. Abrams tarafından yaratılan Revolution evreni de sizi bağımsız ve farklı bir bilim kurgu evrenine götürüyor. 2 sezon süren ve 32 bölümlük bir hikayeye sahip olan dizide dünyadaki tüm enerji kaynaklarının tükenmesinin ardından hayatta kalan bir grup insanın başına gelenler anlatılıyor. Bu insanların yeni enerji kaynaklarına ulaşma çabası heyecanla takip ediliyor.

Under The Dome

Under the Dome dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2013 – 2015
IMDB Puanı: 6,6

Stephen King tarafından yazılan aynı adlı romandan uyarlanan dizi de fazlasıyla takip edilesi bir konuya sahip. Chester’s Mill Kasabası’nda hayat normal bir şekilde ilerlerken bir anda şehrin üzerine düşen ve insanların dış dünyayla bağlantısının kopmasına neden olan kubbe ve ardından gelen aksiyon dolu hikayeyi takip ediyoruz. Özellikle jeneriğiyle bile insanları kendine bağlayan diziyi kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

The Twilight Zone

The Twilight Zone dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2019- Devam Ediyor
IMDB Puanı: 7,3

The Twilight Zone, gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinin ilk sıralarında yer alan 1959 yapımı dizinin günümüz uyarlaması olarak 2019 yılında ekranlara geldi. Bilim kurgu janrının ilk örneklerinden olan dizinin yönetmen koltuğunda, korku ve gerilim sinemasında rüştünü ispatlayan Oscar ödüllü yönetmen Jordan Peele oturuyor. The Twilight Zone, her bölüm farklı oyuncularla, farklı bölümlerin işlendiği bir bilim kurgu antolojisi sunuyor. Rafine bir seçki sunan dizi, her bölüm farklı bir konuyu bilim kurgu temasında ele alıyor.

The X- Files

the x files dizi incelemesi
Yapım Yılı:1993-2002
IMDB Puanı: 8,7

Ekranlardan bir türlü kopamayan başarılı bilim kurgu dizisi X Files, FBI’ın “Gizli Dosyalar” departmandaki tanımlanamayan olayları çözen iki ajanın başından geçenleri konu edinir. Fox Mulder ve Dana Scully, görev kapsamında paranormal olayların peşinde düşerek sorumluları bulmaya çalışırlar. Yayınlandığı dönem oldukça ilgi gören dizi 14 yıl sonra 6 bölümlük 10. sezonuyla ekranlara geri dönmüş, gelen olumlu tepkiler üzerine 2017 yılında ekranlara geri dönme kararı almıştır. Dizinin, aynı zamanda iki adet sinema filmi bulunmaktadır.

12 Monkeys

12 monkeys dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2015- 2018
IMDB Puanı: 7,7

12 Monkeys, 1995 yılında vizyona giren aynı adlı bilim kurgu filminden esinlenilerek dizi formatında ekranlara taşınmıştır. Usta yönetmen Terry Gilliam tarafından çekilen film, 4 sezonluk televizyon dizisinin de konusunu oluşturarak bilim kurgu janrının örnek teşkil eden yapımlarından biri haline gelmiştir. Dizi, gelecekte insanlığı yok eden bir virüsten kurtulmak için zaman yolculuğunu deneyen bir grup insanı konu alır. Zamanda yolculuk yapmak için seçilen eski mahkum James Cole, kendisini geçmişte bir akıl hastanesinde bulunca insanları gelecekten geldiğine ve virüs tehlikesine inandırmak zorunda kalır. Sürükleyici bir anlatıma sahip olan dizi, mutlaka izlenmesi gereken bir bilim kurgu örneği sunuyor.

Star Trek: The Next Generation

Star Trek: The Next Generation
Yapım Yılı: 1987- 1994
IMDB Puanı: 8,6

Birçok kez yeniden uyarlanan Star Trek, çok sevilen The Next Generation serisi ile bilim kurgu sevenlere benzersiz bir deneyim yaşatıyor. Gene Roddenberg tarafından yaratılan Star Trek evreni, The Next Generation’da Kaptan Jean Luc Picard’ın kontrolündeki yeni mürettabatın yaşadıklarını konu almaktadır. Dizi, orijinal seriden bir yüzyıl sonrasında geçer. Kaptan Picard rolünde, usta oyuncu Patrick Stewart yer almaktadır.

Stranger Things

En İyi Bilim Kurgu Dizileri - Stranger Things
Yapım Yılı: 2016-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,8

Netflix’in orijinal yapımlarından Stranger Things, Duffer kardeşlerin yazıp yönettiği bir bilim kurgu dizisi. 1980’lerin Amerika’sında geçen dizide, 4 çocuk oyuncu başrolü paylaşıyor. Indiana’da bulunan Hawkins kasabasında, Will isimli bir çocuk kaybolur. Kasaba polisinin bir türlü aydınlatamadığı bu doğaüstü olaya, Will’in arkadaşları el atmaya karar verir. Mike, Dustin ve Lucas arkadaşlarını bulmak için çıktıkları yolda telekinetik güçleri olan Eleven’la tanışır. Ekip, Hawkins’te bulunan Enerji Bakanlığı Laboratuvarı’nın Will’in kayboluşuyla olan bağlantısını çözmeye çalışır. Doğaüstü olayların açığa çıktığı dizide çocukların görevlilerden ve polislerden de kaçması gerekmektedir.

Stranger Things, gerilim, gizem ve bilimkurgu türündeki hikayesi ile izleyenlerden tam not aldı. Ana karakterlere Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo ve Caleb McLaughlin hayat verdi.

Firefly

En İyi Bilim Kurgu Dizileri - Firefly
Yapım Yılı: 2002-2003
IMDb Puanı: 9,0

2002 yılında FOX ekranlarından izleyiciyle buluşan Firefly, kısa ömrü ile izleyecileri hayal kırıklığına uğratan dizilerden biri. Western ile bilim kurgu temalarını bir arada bulunduran dizinin yönetmen koltuğunda Joss Whedon oturuyor. Kısa sürede kült yapımlardan biri haline gelen Firefly, 1 sezonun sonunda yayından kaldırıldı. Finalinin ardında en çok indirilen ve satın alınan dizi olarak Emmy dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü.

Firefly, 2517 yılında uzaya giden Serenity isimli bir uzay gemisinde yaşananları konu alır. Gemideki bir grup uzay kaşifi, iç savaştan geriye kalan hükümetle birlikte yeni gezegen arar. Sıra dışı dizinin başrolünde, başarılı aktör Nathan Fillion yer almaktadır.

Altered Carbon

En İyi Bilim Kurgu Dizileri - Altered Carbon
Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,1

İlk sezonuyla bilim kurgu sevenlerden tam not alan Altered Carbon, yakın zamanda Anthony Mackie’nin yer aldığı ikinci sezonu ile ekranlara geri döndü. Dizi, Rirchard K. Morgan tarafından yazılan aynı adlı çizgi romandan uyarlandı. Altered Carbon, insanların kendilerini başka bedenlere transfer edebildikleri bir gelecekte geçiyor. Bu gelecekte başarılı bir yıldızlararası asker olan Takeshi Kovacs, birliğe yapılan saldırıda tek başına hayatta kalır. Takeshi’nin zihni, bir başka bedene transfer edilmek üzere dondurulur. Yüzyıllar sonra Laurens Bancrofttm, Takeshi’nin hayata dönmesinin yolunu bulacaktır.

Bir bilimkurgu klasiği olan Altered Carbon, zihin ve beden transferi üzerine felsefi bir hikaye sunmaktadır. Takeshi Kovacs karakterine hayat veren Joel Kinnaman’a Renee Elise Goldsberry ve Chris Conner eşlik eder.

Battlestar Galactica

En İyi Bilim Kurgu Dizileri - Battlestar Galactica
Yapım Yılı: 2004-2009
IMDb Puanı: 8,7

Battlestar Galactica efsanesi, 4 sezonluk televizyon dizisi ile 2004 yılında geri döndü. 1978 yılında Glen A. Larson tarafından yaratılan dizi, David Eick ve Ronald D. Moore tarafından yeniden uyarlandı. Battlestar Galaktica’nın geçtiği 12 Koloni uygarlığı, en büyük düşmanları Saylonlar tarafından saldırıya uğrar. Tüm uygarlığı yok eden bu saldırı, Saylonların kontrolden çıkan yapay zekaları tarafından gerçekleşir. Bunun üzerine, insanlarla robotların savaşı başlamış olur.

Geminin kaptanı William Adama, bu saldırıdan sağ çıkmayı başarır. İnsanlığın devamı için William Adama ve kolonilerin yeni başkanı Laura Roslin mücadele etmeye başlar. Başrolleri Edward James Olmos ve Mary McDonnell paylaşır.

The Mandalorian

En İyi Bilim Kurgu Dizileri - The Mandalorian
Yapım Yılı: 2019-Devam Ediyor
IMDb Puanı: 8,7

Star Wars serisinin son ve en sevilen halkası The Mandalorian, Disney+ ekranlarından izleyiciyle buluştu. Baby Yoda ile büyük heyecan yaratan dizi, Jedi’nin Dönüşü filminden 5 yıl sonrasını konu alıyor. Yeni Cumhuriyet’ten ayrı yaşayan Mandalorian, ünlü bir ödül avcısıdır. Ödül uğruna galaksinin her yerine seyahat edebilen silahşore, baby yoda eşlik eder. Sevilen bilim kurgu dizisinin yaratıcısı, Iron Man filmleriyle tanınan Jon Favreau’dur.

Sonuç

Bu yazımızda sizler için mutlaka izlemeniz gereken en iyi bilim kurgu dizileri listesi paylaştık. Liste sürekli olarak güncellenecektir. Sizler de listede görmek istediğiniz dizileri yorum kısmında bildirirseniz seviniriz.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir