Friends Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olan Friends, 1994 yılında başladığı yayın hayatına 10 yılın ardından 6 Mayıs 29004 tarihinde son verdi. Yayınlandığı andan itibaren kısa sürede fenomen haline gelen dizi günümüzde hala büyük bir hayran kitlesine sahip. Bu yazımızda bu görkemli dizinin konusuna ve oyuncularına değineceğiz.

Friends’in bugün bile ilgiyle izleniyor olmasının en büyük nedeni, David Crane ve Marta Kauffman’ın o zamanlar benzerine rastlanmayan bir samimiyetle, ilgi çekici bir arkadaşlık hikayesini ekranlara taşımasıydı. Daha sonra kendi içinde gelişerek zenginleşen hikaye, 10 yıl boyunca izleyicileri ekranlara kilitleyerek unutulmaz bir deneyim sundu.

Friends bu uzun soluklu başarı sayesinde yayın hayatı boyunca Emmy dahil olmak üzere pek çok ödüle aday gösterildi. Bunun yanında TV Guide, Empire ve Writers Guild of America gibi nitelikli listelerde tüm zamanların en iyi dizisi olarak üst sıralarda yer aldı.

Friends dizisi konusu ve oyuncuları

Friends Dizisi Konusu

Friends, birbirinden farklı karakter özelliklerine sahip altı kişinin günlük hayatta başına gelen maceraları konu ediniyor. Karakterlerin kendi içlerindeki iletişimleri ve çatışmaları, dizinin komedi unsurunu oluşturuyor.

Aşık olmadığı kişiyle evlenmekten son anda vazgeçen Rachel Green, her şeyi geride bırakarak çocukluk arkadaşı Monica’nın yanına taşınıyor. Rachel’ın bu radikal seçimi, tüm aile desteğini ve zenginliği de devre dışı bıraktığından, Rachel yeni arkadaşları ile kendine yeniden bir hayat kurmaya çalışıyor.

Bu arkadaş grubu, New York’ta şeflik yapan otoriter ve korumacı Monica, Monica’nın duygusal ve saf abisi Ross, hayatı ünlü olmaya çalışmakla geçen, çapkın aktör Joey, grubun karizmatik iş adamı Chandler ve farklı kişiliği ile müzisyen ve masöz Phoebe’den oluşuyor. Ekip, günlerinin çoğunu Central Perk adı verilen kafede geçiriyor. Farklı hayatların içinde ortak bir nokta bulmayı başaran altılı, karşılaştıkları durumlara kendilerine özgü tepkiler vererek güçlü bir bağ oluşturuyorlar.

Dizinin romantizm yükünü saf aşık Ross ve ekibe sonradan dahil olan güzel ve gözü pek Rachel sırtlanıyor. İkilinin bir küs bir barışık halleri her sezon izleyiciyi merak ettirirken iç ısıtan bir aşk hikayesinin de kapısını aralıyor. Dizide Rachel ve Ross dışında izleyiciyi bağlayan pek çok romantik ilişki yer alıyor. Ancak her şeyin ötesinde dizinin merkezinde oturan “arkadaşlık” kavramı, hiçbir zaman değişmiyor.

Friends Dizisi Oyuncuları

Jennifer Aniston

Friends  Oyuncuları - Rachel Green
Dizinin yıldız oyuncusu Jennifer Aniston, düğünden kaçarak ekibin son halini oluşturan Rachel Green karakterine hayat veriyor. Rachel, ailesini geride bırakarak kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan hassas bir karakter. Hayattaki tek yakın arkadaşı Monica’nın yanına dönen Rachel, Central Perk Cafe’de garsonluk yaparak hayatını kazanıyor. Ancak modaya ilgi duyan Rachel, zaman içinde arkadaşlarının da desteği ile bu alanda ilerlemeye başlıyor. Dizide en öne çıkan ilişkisi ise Monica’nın abisi Ross ile oluyor.

Coutney Cox

Friends oyuncuları - Monica Geller
Ekibi bir araya getiren  anaç ve otoriter isim Monica Geller, güzel oyuncu Coutney Cox tarafından canlandırılıyor. New York’ta bir evi, işi ve sevdiği arkadaşları olan karakter uzun zaman dalga konusu olan fazla kilolarını vererek yeni bir görünüme kavuşmuştur. Temizlik takıntısı olan ve hayatını planlayarak yaşamaktan hoşlanan Monica, bu özelliği nedeniyle ekibin düzenini ve birliğini sağlamaktadır.

Lisa Kudrow

Friends Oyuncuları - Phoebe Buffay
Televizyon tarihinin en renkli karakterlerinden biri olan Phoebe Buffay karakterine, Lisa Kudrow hayat vermektedir. Trajedilerle dolu geçmişinden sıyrılıp kendine rahat ve dingin bir hayat kuran Phoebe, sokaklarda zamanında sokaklarda yaşayan, kendi ilginç bestelerini icra eden ve pek çok batıl inanca sahip olan farklı bir kişiliktir. Sık sık hayvan hakları savunuculuğu yapar ve vejetaryendir. Dizinin çoğu absürt sahnesinde payı olan karakter, aynı zamanda masörlük de yapmaktadır.

Matt LeBlanc

Friends Oyuncular - Joey
Matt LeBlanc, dizide çapkın ve esprili Joey karakterine hayat veriyor. Joey, dizi boyunca ünlü bir oyuncu olmak için çabalarken kadınlara olan düşkünlüğü ile eğlenceli sahnelere neden oluyor. İtalyan asıllı karakter, dizide süreklilik sağlayan pek çok esprili repliğin de sahibi. Özensiz ve spontane bir hayat süren Joey, nihayetinde amacına ulaşır ve oyuncu olmayı başarır.

David Schwimmer

Friends Oyuncuları - Ross Geller
Dizinin öne çıkan başrollerinden biri Ross, David Schwimmer tarafından canlandırılıyor. Monica’nın abisi rolünde dizide kendine yer bulan Ross, ekibin geri kalanına göre oldukça romantik ve entelektüel. Duygularının peşinden giden Ross, bu sayede Monica’nın çocukluk arkadaşı Rachel ile büyük bir aşka yelken açıyor.

Matthew Perry

Friends Oyuncuları - Chandler Bing
handler Bing rolü ile karşımıza çıkan Matthew Perry, Joey ile aynı evi paylaşan sorumluluk sahibi bir iş adamıdır. Joey’in sorumsuz davranışları ile sık sık sorunlar yaşayan Chandler’ın özel hayatı pek hareketli değildir. Uzun zaman sonra Monica’ya aşık olduğunu anlayan Chandler, daha sonra Monica ile kendine bir hayat kurar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

The Vampire Diaries Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Tüm zamanların en uzun ömürlü dizisi olan The Vampire Diaries, yayın hayatına 2009 yılında başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir