Tek Oturuşta Bitirebileceğiniz Dizi Önerileri

Merhabalar, kendinizi dizilere vurmak istiyor ama çok vakit bulamıyorsanız bu yazımız tam da size göre! Bu yazımızda sizinle tek oturuşta bitirebileceğiniz dizi önerileri paylaşacağız.

Clique

Yapım Yılı: 2017

Tür: Dram, Gerilim

IMDB Puanı: 7

Bölüm Sayısı: 12

Ülke: BK

Çekimleri Edinburgh’da yapılmış olan Clique, genç drama türünde bir dizi. Öylesine vakit geçirmelik bir gençlik dizisi olarak görünüyor ama başladıktan sonra fark ediyorsunuz ki dizi beklemediğiniz yerlere doğru evriliyor. Clique dizisi önerdiğim diziler arasında en bilinmeyen dizi olabilir, bu yüzden izleyecek site bulmak, ilk sezonu için olmasa da 2. sezonu için hayli zor. Eğer İngilizce izlerim derseniz 2. sezonu yabancı sitelerden izleyebilirsiniz ama gerekli midir, tartışılır. Aşağıda sebebinden bahsedeceğim. Toplamda 6+6, 12 bölümü bulunuyor.

Konusuna gelecek olursam eğer, iki çok yakın arkadaşın üniversiteye geçmesiyle dizi başlıyor. Bir yandan yeni arkadaşlıklar bir yandan hayata atılma ve iş imkanları arama derken ikilinin arkadaşlıkları bayağı bir sarsılıyor. İlk derslerini almaya başlar başlamaz kızların girmek için uğraştığı, stajyerlik yapmak istedikleri bir şirket bulunuyor. Şirketin ortaklarından biri de üniversitelerinde profesör. Profesörün mülakatından geçebilenler orada staj imkanı ve çeşitli olanaklara sahip oluyorlar.

Konusu pek iç açıcı görünmese de dizi hayli sürükleyici. Dizide karakterler açısından ters köşeler bulunuyor, anlatılan şirketle ilgili gizemli şeyler ortalıkta dönüyor derken ne olduğunu anlamaya çalışırken bir bakmışsınız 6 bölüm bir çırpıda bitmiş. 2. Sezonun henüz ilk bölümünü izledim ama bence ilk sezonu izlenip bırakılabilecek bir dizi. Sezon sonunda hemen hemen hiçbir soru cevapsız kalmıyor ve güzel bir final de yapıyor zaten.

Fleabag

Yapım Yılı: 2016

Tür: Komedi, Drama

IMDB Puanı: 8,7

Bölüm Sayısı: 12

Ülke: İngiltere

Gerçekçiliği ve doğallığıyla gönlünüzü fethedecek olan bu dizi, 2 sezondan ve toplamda 12 bölümden oluşuyor. İngiliz yapımı olan Fleabag geçtiğimiz günlerde final yaptı. Bölümleri 25-30 dakika arasında değişiyor. Sizi temin ederim ki bölümlerin nasıl bittiğini anlamayacaksınız. İzlediğim en kendini izlettiren dizilerdendi.

Dizideki ana karakterin ismini bilmiyoruz bu yüzden kendisine Fleabag diyorum. Kendisinin Londra’da arkadaşı Boo ile açmış olduğu bir kafesi bulunuyor. Ama Boo öldüğü için kafe ona kalıyor ve Fleabag arkadaşından kalan tek mirası devam ettirmeye çalışıyor. Aynı şekilde yakın bir zamanda annesini de kaybetmiş olan Flebag umursamaz gibi görünse de aslında yaşadıklarından çok etkileniyor ve bunları oldukça farklı şekillerde dışa vuruyor.

Dizi boyunca arada Flebag kameraya dönüp size o an hakkında yorum yapıyor. 4. duvarı kaldırıp atmış olan dizinin bu durumu, işleri daha da eğlenceli hale getiriyor bence. Ayrıca diziye komedi diye başlıyorsunuz ama güldürdüğü kadar çarpıcı yerleri de bulunuyor. Sosyal yaşamda karşımıza çıkan çoğu problemi, sorunları yüzünüze çarpmaktan çekinmiyor Flebag. Anlayacağınız klişeleşmiş Amerikan komedilerine hiç benzemiyor.

Minik bir dip not; ikinci sezonda Andrew Scott diziye katılıyor ve dizi çok daha güzelleşiyor.

Russian Doll

Yapım Yılı: 2019

Tür: Komedi, Dram, Gizem

IMDB Puanı: 7,9

Bölüm Sayısı: 8

Ülke: ABD

Russian Doll, uzun soluklu dizi izlemek istemeyenler için ideal olan bir komedi dizisi. Ama sadece komedi diyerek sınırlandırmak doğru olmaz diye düşünüyorum çünkü yeri geliyor izlerken üzülüyor veya geriliyorsunuz. 1 şubatta yayımlanmaya başlamış dizinin 8 bölümü bulunuyor.

Konusu klişe, işleyişi mükemmel!

Dizi Nadia’nın doğum günü partisinde başlıyor ve Nadia bir şekilde durmadan ölüyor, öldükten sonra aynı günü tekrardan yaşamaya başlıyor ve dizi boyunca bu durumu düzeltmeye çalışıyor. Bu tarz konulara sahip yapımları daha önce de gördüğümüz için maalesef ki konu bakımından bizi şaşırtmıyor ama dizinin güzel ortamına eğlenceli karakterler de eklenince iyi bir iş ortaya çıkmış oluyor.

Nadia’ya belki başta alışamayabilirsiniz. En azından ben farklı şekilde hayal ederek başladığım için böyle birini beklemiyordum ama sonradan kendisini çok sevdim. İzlerseniz eğer umarım siz de seversiniz!

Perfume

Yapım Yılı: 2018

Tür: Dram, Gerilim

IMDB Puanı: 7,1

Bölüm Sayısı: 12

Ülke: Almanya

Yukarıda bahsettiğim üç diziden çok daha farklı bir türde olan Perfume dizisi Alman yapımı olup 6 bölümden oluşuyor. Patrick Süskind’in Koku isimli kitabından uyarlanan dizinin filmi de bulunuyor. Dizi bir kadın cesedinin bulunmasıyla başlıyor. Ama bu ceset sadece öldürülüp bırakılmamış, vücut kokusunun en yoğun olduğu bölgeleri kesilmiş ve saçları kazınmış.

Dizi böyle başlıyor ve sonrasında dedektiflerin olayı araştırması, tekrarlanan cinayetler ve bulunan kadın cesedinin tuhaf bir arkadaş grubuyla bağdaşması şeklinde devam ediyor. Bunların hiç biri spoiler değil, asıl olaylar sonrasında başlıyor.

Dizide bolca flashback sahneleri var, böylece geçmişte yaşanılanları öğrenip günümüzle bağdaştırıyor ve dehşete düşebiliyorsunuz. İtiraf etmek gerekirse rahatsız edici bir diziydi ama merak duygusu bunun üzerine çıktığı için hızla da izleniyordu. Ayrıca ‘’koku’’ duyusunu çok güzel anlatıyor ve kokunun her şeyi ne denli etkileyebileceğini gösteriyor.

Dizinin genel olarak ağır, karamsar bir havası ve bu havada boğulmuş, psikolojileri bozuk karakterleri var. Dizide normal bir insan yok ve dizi bu karakterlerin bozuk psikolojilerini yansıtmayı çok güzel başarmış.

Yazar: Övgü Açık

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir