Glee Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Glee, American Horror Story, Pose ve Scream Queen gibi iddialı işlerde imzası bulunan Ryan Murphy tarafından tasarlanarak uygulanmıştır. Müzikal gençlik draması özelliği taşıyan dizi, birbirinden yetenekli oyuncu kadrosu ile keyifli bir gençlik dizisi haline gelmiştir. Aynı zamanda yönetici ve senarist sıfatlarına da sahip olan Ryan Murphy, ticari olarak da büyük başarı elde eden müzikal performansları belirleyerek bir araya getirmektedir. Dizi, yayın sürecinde meydana gelen talihsiz olayların da etkisiyle 6. sezonunda ekranlara veda etmiştir. Ancak birçoğu genç yaşta olan oyuncuların çoğu, televizyon şovundaki performansları ile Altın Küre ve Emmy olmak üzere pek çok ödüle layık görülmüştür. Bunun dışında dizi, 2010 yılında Müzikal veya Komedi dalında En iyi Televizyon Dizisi Altın Küre Ödülü’ne sahip olmuştur.

Glee Dizisi Konusu

Glee, William Mckinley High School’da eğitim gören bir grup ezilmiş çocuğun liseler arası okul korosu yarışmalarındaki performanslarını gösterir. Glee adı verilen kulüpte yarışmalara hazırlanan New Direction grubu, aynı zamanda kendilerini şarkı söyleyerek ifade edebilen öğrencilerin gündelik yaşamlarını ve ikili ilişkilerini konu alır.

Glee dizisi konusu

Dizi, oldukça geniş bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Hikaye okul çevresinde şekillendiği için kadro eğiticimler ve öğrencilerden oluşmaktadır. Glee kulübüne eğitmenlik yapan idealist öğretmen Will Schuester, yetenekli bir grup öğrenciyi yarışmalara hazırlar. Ancak Schuester, bunun ötesinde öğrencilerini hayata da hazırlamaktadır. Hayallerinin ulaşılabilir olduğunu, yalnızca bunun için çalışmaları gerektiğini öğütleyen Will, Glee kulübünün ülkenin en iyi şov korosu olmasını sağlar. Grubun yıldızı Rachel Berry, geleceğinin Broadway’de olduğuna emin olan, hırslı bir şarkıcıdır. Okulun en havalı çocuklarından olan Finn ile burada tanışarak sevgili olur.

Glee Dizisi Oyuncuları

Matthew Morrison

Glee dizisi oyuncuları - William Schuester

William Schuester, Glee kulübüne koçluk yapan bir İspanyolca öğretmenidir. Kendi öğrenciliğinde de Glee kulübünde yer aldığı için öğrencilerinin başarıya ulaşması için elinden geleni yapar. Bunun yanında her birinin iyi ve saygılı birer birey olması için uğraşır. Genç ve yetenekli öğretmen, okulun rehberlik danışmanı Emma Pillsbury’ aşıktır.

Lea Michele

Glee dizisi oyuncuları - Rachel Berry

Dizinin ana kahramanı olan Rachel Berry, tüm hayatını yıldız olmaya adamış bir öğrencidir. İnanılmaz bir sesi vardır. Yıllar boyu sesini ve kabiliyetlerini eğiterek mükemmele ulaşmak ister. Hırslı ve bencil olsa da Glee kulübünde olmaktan çok memnundur. Kendisini başarıya ulaştıran her şeyi yapmaktadır. Platonik hoşlandığı Finn Hudson’ın kulübe dahil olması ile ilişki yaşamaya başlarlar.

Cory Monteith

Glee dizisi oyuncuları - Finn Hudson

Dizinin erkek başrolü olan Finn Hudson, Cory Montheit tarafından canlandırıldı. Genç oyuncu, dizinin beşinci sezonuna tekabül eden 2013 yılında hayatını kaybettiği için dizinin son sezonunda yer almadı. Finn, okulun futbol takımında oyun kurucu olan popüler bir çocuktur. Ancak müziğe olan tutkusu onu Glee’ye götürür. Burada gerçek aşkı ve dostluğu bulur.

Dianna Agron

Glee dizisi oyuncuları - Quinn Fabray

Dizinin başında Finn Hudson’ın sevgilisi olarak gördüğümüz Quinn Fabray, daha sonra Puck’tan hamile kalır. Amigoları kaptanı olan güzel ve popüler Quin’in hayatı bu beklenmedik hamilelik ile alt üst olur. Ancak doğumun ardından toparlanarak Glee’de hayatını yoluna koymaya çalışır.

Chris Colfer

Glee dizisi oyuncuları - Kurt Hummel

Kurt Hummel, kibirli ve yetenekli bir öğrencidir. Gey olduğunu okulda cesurca dile getirdiği için uzun bir süre kötü muamelelere maruz kalır. Hatta aldığı ölüm tehditleri sonucunda okul değiştirerek Warblers’lara geçer. Burada Blain Anderson ile sevgili olur. Rachel Berry gibi Broadway hayalleri olan Kurt’ün, müzik dışında modaya da yoğun ilgisi bulunmaktadır.

Jane Lynch

Glee dizisi oyuncuları - Sue Sylvester

Lise’nin nevi şahsına münhasır eğitimcilerinden biri olan Sue Sylvester, amigo takımına koçluk yapmaktadır. En büyük meşgalesi, nefret ettiği Glee kulübünün yoluna taş koymaktır. Will Schuester ile sürekli atışan karakter öğrencilerden nefret eder.

Kevin McHale

Glee dizisi oyuncuları - Artie Abrams

Glee kulübünün en başından beri üyesi olan Artie Abrams, geçirdiği bir kaza sonrasında tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştur. Glee kulübünde yönettiği müzikallerden sonra yönetmenliğe ilgisi olduğunu keşfederek film okuluna gider.

Chord Overstreet

Glee dizisi oyuncuları - Sam Evans

Diziye ikinci sezonunda dahil olan Sam Evans, country tarzı müziklere olan ilgisi ile gruba hareket getirmiştir. Sürekli taklitler ve şakalar yapan Sam, mezun olduktan sonra da okulda kalmaya devam eder.

Amber Riley

Glee dizisi oyuncuları - Mercedes Jones

Dizinin en güçlü kadın vokallerinden olan Mercedes, bu nedenle Rachel ile devamlı rekabet halindedir. İnanılmaz güçlü bir sesi vardır ve sık sık Glee kulübüne fazla geldiğini düşünür. Ancak arkadaşları ile yakaladığı uyum sayesinde daha sakin biri olmuştur.

Naya Rivera

Glee dizisi oyuncuları - Santana Lopez

Amigo takımının popüler kızlarından olan Santana Lopez, başta Sue’nun ajanı olarak Glee’ye girmeyi kabul eder. Ancak burada müziğe olan ilgisini keşfeder ve Glee kulübündekiler ile arkadaş olur. Lezbiyen karakter en yakın arkadaşı Brittany ile evlenir.

Mark Salling

Glee dizisi oyuncuları - Noah Puckerman

Yakın zamanda intihar eden Mark Salling, dizide belalı lise öğrencisi Puck’ı canlandırdı. Quinn ile bir bebeği bulunan Puck, başarısız bir öğrencidir ve başını sürekli derde sokar. Gitar çalıp şarkı söyleyebildiği için Glee klubüne katılmıştır.

Jenna Ushkowitz

Glee dizisi oyuncuları - Tina Cohen-Chang

Tina, orijinal Glee kulübünün ilk üyelerindendir. Artie ve Mike ile ilişkileri bulunan Tina zaman içinde vokallerini de geliştirerek kulüpte öne çıkan isimlerden biri olmuştur.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir