Hannibal Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Televizyon tarihinin fenomen karakterlerinden Hannibal Lecter, ilk olarak Thomas Harris tarafından kaleme alındı. Red Dragon isimli kitapta bir araya getirilen Hannibal Lecter’ın maceraları, daha sonra Bryan Fuller tarafından geliştirilerek NBC kanalında ekranlara geldi. Hannibal karakteri, daha önce Kuzuların Sessizliği ve Hannibal isimli filmler ile beyaz perdede karşımıza çıktı. Ancak dizi, Hannibal’ı merkez alarak dahi kahramanımızı daha yakından tanıma fırsatı sunuyor. Daha önce gördüğünüz hiçbir karaktere benzemeyen Hannibal, korku ve gerilim tonlarını ustaca kullanarak her bölüm izleyiciye ters köşe yapmayı başarıyor. Başrolünde karizmatik oyuncu Mads Mikkelsen’in yer aldığı başarılı dizi, 3 sezonluk macerasının ardından 2015 yılında ekranlara veda etti.

Hannibal Dizisi Konusu

Will Graham, suçluların profilini çıkarmakta uzman olan bir FBI ajanıdır. Elinden hiçbir suçlunun kaçamadığını düşünen deneyimli ajan Will, rastladığı psikopat bir suçluya dair hiçbir bilgiye erişemeyince daha deneyimli biriyle çalışmaya karar verir. Bu kişi de, uzman psikiyatrist Hannibal Lecter’dir. Dahi doktor Hannibal, kendine has düşünce sistemi sayesinde olaylarda kimsenin göremediği noktaları görerek kısa sürede suçluları tespit edebilmektedir. Will Graham ve Hannibal Lecter, bu sayede azılı suçluları yakalamaya başlar.

Ancak Hannibal Lecter’in suçlularla empati yapabilmesinin tek nedeni başarılı bir psikiyatrist olması değildir. Göründüğünden daha sıra dışı bir hayata sahip olan Hannibal, peşinde düştükleri kişilerden çok daha güçlü bir katildir. Will Graham’ın Hannibal Lecter’e dair gerçekleri öğrenmesi ile de işler giderek daha karmaşık bir hal alır.

Hannibal Dizisi Oyuncuları

Mads Mikkelsen

Hannibal dizisi karakterleri - Hannibal Lecter

Danimarka asıllı yetenekli aktör Mads Mikkelsen, diziye adını da veren Hannibal Lecter karakterine hayat veriyor. Uzman bir psikiyatrist olan Hannibal, bunun ötesinde yamyam bir katildir. Kan donduran cinayetler işleyen dahi doktor bu sırrını uzunca bir süre saklamayı başarır. Ancak birlikte çalıştığı Will Graham tarafından sırrının öğrenilmesi ile Floransa’ya kaçar.

Hugh Dancy

Hannibal dizisi karakterleri - Will Graham

Dizinin ana kahramanlarından olan FBI ajanı Will Graham karakterine, Hugh Dancy hayat vermektedir. Yetenekli bir profil çıkartıcı olan Will, çözemediği vakalardan sonra Hannibal’ın kapısını çalar. İkili arasındaki iş birliği zamanla düşmanlığa dönüşecektir. Hannibal’ın sırrını öğrenen Will ile Hannibal arasında güçlü bir kaçma kovalama başlar.

Gillian Anderson

Hannibal dizisi karakterleri - Bedelia Du Maurier

Gillian Anderson tarafından canlandırılan Bedelia Du Maurier karakteri dizide Hannibal Lecter’in psikoterapisti olarak yer alır. Geçmişte hastaları ile kötü deneyimler yaşayan Maurier, Hannibal’ın yamyamlık güdülerini fark edince Floransa’ya kaçar. Ancak Hannibal bu işin peşini bırakmaz.

Caroline Dhanervas

Hannibal dizisi karakterleri - Alana Bloom

Caroline Dhanervas tarafından canlandırılan Alana Bloom, FBI’ın suçluları tespit etmede yararlandığı profil çıkartma alanında danışmanlık yapmaktadır. Deneyimli uzman aynı zamanda FBI ajanı Will Graham’ın eski psikiyatristidir. Alana Bloom karakteri, başlangıçta Hannibal Lecter’ın sırrını öğrenen az sayıda kişiden biridir. Bu nedenle başına bir sürü ölümcül kaza gelmektedir.

Hettienne Park

Hannibal dizisi karakterleri - Beverly Katz

Diziye dramatik bir şekilde veda eden Beverly Katz karakteri, Hettienne Park tarafından canlandırılmaktadır. Katz, başlarda yalnızca bir olay yeri inceleme araştırmacısı olsa da lif analizi konusundaki uzmanlığı onu Hannibal vakasında önemli bir konuma getirir. Will Graham’ın yardımları ile Hannibal’ın yamyam olduğunu fark eder. Edindiği bu bilgiden sonra oğukkanlı bir katil olan Hannibal Lecter tarafından öldürülür.

Laurence Fishburne

Hannibal dizisi karakterleri - Jack Crawford

Dizinin güçlü karakterlerinden olan Jack Crawford, Laurence Fishburne tarafından canlandırılır. FBI davranış bilimleri departmanında başkanlık yapan karakter, Hannibal Lecter ile de yakın arkadaştır. Will Graham’ın FBI’daki patronu Jack, Hannibal’ın katil olduğunu öğrendikten sonra eski dostunun peşine düşer. Böylece ikili arasında izleyiciyi mest eden bir mücadele başlar.

Hannibal Dizisi Fragmanı

Dizinin ilk sezonuna ait fragmanı aşağıdaki Youtube videosundan izleyebilirsiniz.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir