Bir Solukta İzleyeceğiniz En Güzel 10 Mini Dizi

Konsantre bir anlatıma sahip olan mini diziler, birçok farklı türde iddialı örneklere sahip. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bu diziler, derli toplu kurguları sayesinde benzer konuları daha stilize bir şekilde işleyebiliyor. Mini dizilerin büyülü dünyası ile henüz tanışmayanların ilgisini çekecek 10 mini diziyi bir araya getirdik. Farklı türlerdeki en çok beğenilen bu 10 mini dizi sayesinde dizilere olan bakışınız değişecek.

En İyi Mini Diziler

1.Band of Brothers

band of brothers dizisi
Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 9,5

Band of Brothers, Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı kitabın 10 bölümlük uyarlaması olarak 2001 yılında çekilmiştir. 2. Dünya Savaşını konu alan başarılı dizinin yapımcılığını, ünlü isimler Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. Band of Brothers, yayınlandığı andan itibaren en yüksek puana sahip mini dizi olma özelliğini korumaktadır. Dizi, ABD hava kuvvetlerinde yer alan Easy isimli bölüğün, 2. Dünya savaşı boyunca yaşadıklarını anlatıyor. Normandiya çıkarmasına katılan bölüğün, ordudan ayrılma sürecine kadar yaşadıkları yıkımlar gerçekçi bir çerçevede izleyenlere aktarılıyor. Savaşın ve kaosun etkilii bir şekilde ekrana yansıdığını görmek isteyenler için Band of Brothers, kusursuz bir deneyim sunuyor.

2.11.22.63

11-22-63 dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 8,6

Başrolünde ünlü oyuncu James Franco’nun bulunduğu dizi, Stephen King’in romanından uyarlanmıştır. 11.22.63, tarihi olayları konu almasının yanında bilim kurgu öğelerini de bünyesinde barındırarak oldukça zengin bir içerik sunmaktadır. Dizinin yaratıcısı, birçok iddialı işte yer alan J. J. Abrams’tır.

11.22.63, zamanda yolculuk yapılabildiğini öğrenen bir lise öğretmeninin, John F. Kennedy suikastini engellemek için geçmişe gitmesini anlatıyor. Suikastı önlemek için 3 yıl boyunca ait olmadığı zamanda yaşamak zorunda kalan Jake, bu sırada hiç beklemediği aşklar ve arkadaşlıklar yaşar.

3.Dr. Horrible’s Sing-Along Blog

dr gorribles sing along blog dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2008
IMDB Puanı: 8,6

Oldukça ilginç bir formata sahip olan Dr. Horrible’s Sing-Along Blog, izleyenlere toplamda 42 dakikalık bir müzikal vaat ediyor. İnternet üzerinden yayınlanan dizi, Joss Whedon’un rafine ve ilgi çekici tarzını net bir şekilde yansıtıyor. Dizinin başrolünde, How I Met Your Mother dizisinden tanıdığımız Neil Patrick Harris yer alıyor. Dr. Horrible’s Sing-Along Blog, son zamanlarda giderek popülerleşen bloggerlık meselesini eleştirel bir dille ele alarak hayata dair kesitler sunuyor. Bugüne kadar izlediğiniz hiçbir yapıma benzemeyen bu deneysel mini dizi, dizi matematiğine olan bakış açınızı değiştirecek.

4.Patrick Melrose

Patrick Melrose dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 8,2

Efsane Sherlock Holmes dizisinin yetenekli yıldızı Benedict Cumberbatch, bu kez iddialı bir mini dizi ile karşımıza çıkıyor. 5 bölümden oluşan dizi, ünlü bir aristokrat olan Melrose’un çocukluğundan itibaren süregelen sorunlu hayatını konu alıyor. Melrose’un özel hayatındaki çıkmazlara değinen dizi, bu ilgi çekici yaşam öyküsünün yanında benzersiz bir dönem havası sunuyor. 60’larda başlayan hikaye, farklı şehirlerde ilerleyerek 2000’lere kadar uzanıyor. David Nicholls tarafından yazılan Patrick Melrose, Benedict Cumberbatch’in kusursuz performansı ile Emmy dahil birçok ödüle layık görüldü.

5.A Young Doctor’s Notebook

A Young Doctor's Notebook & Other Stories dizisi inceleme
Yapım Yılı: 2012-2013
IMDB Puanı: 7,9

Kara komedi türündeki mini dizi A Young Doctor’s Notebook, sekiz bölümlük sezonu ile izleyenlere keyifli bir serüvenin kapılarını aralıyor. Harry Potter’ın yıldızı Daniel Radcliffe’i ekrana kazandıran dizi, 1917 yılında mezun olan genç bir doktorun başından geçenleri anlatmaktadır. Geri kalmış bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard, bu köyde hem hastalar ile iletişim kurmaya, hem de geleceğini şekillendirmeye çalışır. Radcliffe’e John Hamm’in eşlik ettiği dizi, izleyenlere kısa ve etkili bir komedi sunuyor.

6.Pride and Prejudice

Pride and Prejudice dizi incelemesi
Yapım Yılı: 1995
IMDB Puanı: 8,9

Jane Austen’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, tüm zamanların en iyi kitap uyarlaması olarak bilinmektedir. Altı bölümlük mini dizide, kitapta yer alan tüm çatışmalar ve karakterizasyonlar başarılı bir şekilde ekrana yansıtılmaktadır. Gurur ve Önyargı, beş kız kardeşten biri olan Elizabeth’in, istediği hayatı yaşamak üzere çıktığı yolsa başına gelenleri konu alır.

Eğlenceli ve zeki bir karakter olan Elizabeth’in karşısına çıkan yeni duygularla birlikte keşfettikleri, dizinin dokunaklı bir havaya bürünmesini sağlar. Gurur ve Önyargı, 18. yüzyılın etkileyici atmosferini güçlü aşk hikayesi ile gözler önüne sermektedir.

7.The Lost Room

The Lost Room dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 8,3

The Last Room, 2006 yılında üç bölümü ile ekranlara gelen bilim kurgu dizisidir. Sıradışı bir hikayeyi etkileyici biçimde ele alan dizi, yayınlandığı dönemde pek çok ödüle layık görülmüştür. Drama öğeleri de içeren dizide, sıradan günlük objelerin esrarengiz güçleri işlenmektedir. Kızı bu sihirli odada kaybolan Joe Miller, bu esrarengiz objeleri inceleyerek ipucu aramaya başlar. Ancak zamanla bu odaya dair gizemli bilgiler elde etmektedir. İzleyenleri her an şaşırtmayı başaran dizi, sürükleyici anlatımıyla klasikler arasına girmeyi başarıyor.

8.Hatfields and McCoys

Hatfields and McCoys dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2012
IMDB Puanı: 8,8

Western atmosferini başarılı bir şekilde ekranlara taşıyan mini dizi Hatfields & McCoys, 1860’ların Kuzey Amerika’sında geçiyor. Amrikan iç savaşından sonra önemsiz meseleler sonucu düşman olan iki ailenin zaman içinde yaşadıklarını konu alıyor. 30 yıl boyunca süren bu düşmanlık hikayesi, iki ailenin birçok badire atlatmasına neden oluyor. Aksiyonun ve gerilimini hiç bitmediği bu etkileyici western dizisinde usta oyuncu Kevin Costner, Bill Paxton ve Jena Malone gibi isimleri de görebilirsiniz.

9.The Night of

The Night of dizi incelemesi
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 8,5

2016 yılında izleyiciyle buluşan The Night of, son dönemin en iddialı mini dizilerinden biri. 8 bölümlük dram ve suç dizisi, esrarengiz bir cinayetin soruşturma sürecini konu alıyor. Ancak the Night of, klasik bir katil bulma hikayesinden çok daha fazlası. Zorlu bir sürece ışık tutan dizide hayatta kalmak için nelerin feda edilebileceği etkileyici bir şekilde gözler önüne seriliyor. The Night of, titiz sinematografisi ve güçlü senaryosu ile mutlaka izlenmesi gereken mini dizilerin başında geliyor.

10.Chernobyl

Chernobyl - Mini Diziler
Yapım Yılı: 2019
IMDB Puanı: 9,7

Ekran hayatına bir ay önce başlayan Chernobyl, kısa sürede büyük bir başarı yakalayarak listelerin en yüksek puanlı dizisi olmayı başardı. 1986 yılında, Sovyetler Birliği’nde meydana gelen nükleer felaketi konu alan dizi, gerçekçi yaklaşımı sayesinde belgesel niteliği de taşıyor. Craig Mazin tarafından yazılıp geliştirilen dizide felaketin perde arkasındaki politik meseleler masaya yatırılıyor. Kısa zamanda büyük ilgi gören dizinin güçlü görselliği ve etkileyici hikaye anlatımı, ders alınması gereken bir mini dizi örneği oluşturuyor.

Bu yazımızda sizler için en iyi mini dizileri paylaştık. Sizin de listede görmek istediğiniz mini diziler varsa yorum olarak bildirmeyi unutmayın. Hepinize iyi seyirler dileriz.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

True Detective Dizisi Konusu ve Oyuncuları

True Detective, yönetmenliğini Cary Fukunaga’nın yaptığı sıra dışı bir suç dizisi. Neo-noir türünün de başarılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir