Iron Man Serisi

Stan Lee tarafından yaratılan Marvel çizgi roman karakteri Iron Man, 2008 yılında Robert Downey Jr ile beyaz perdeye taşındı. Devamındaki Marvel Sinematik Evreni’ne öncülük eden kahraman, box office süper kahraman filmlerinin de kaderini değiştirdi. Marvel Sinematik Evreni’nin lideri, dahi, milyoner, playboy ve yardımsever Tony Stark’ı konu alan Iron Man serisini sizler için ele aldık.

Iron Man

Iron Man Serisi - Iron Man

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,9

Çok sevilen Iron Man serisinin ilk filminde yönetmen koltuğunda, seride Happy Hogan karakteriyle karşımıza çıkan Jon Favreau oturuyor. Marvel Sinematik Evreni’nin mimarı Kevin Feigi’yi ise yapımcı olarak görüyoruz. Iron Man, Tony Stark karakterini izleyiciye tanıtma ve sevdirme odaklı bir film olarak Robert Downey’i merkeze alıyor.

Stark Endüstri’nin sahibi olan zengin ve dahi playboy Tony Stark, babasından kalan teknoloji mirasını başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Hızlı bir hayata sahip olan Tony’nin en büyük yardımcısı ise asistanı Pepper Potts’tur. Stark Endüstri’de üretilen yeni model bir silahın tanıtımını yapmak üzere Afganistan’a giden Tony, dönüşte terörist saldırısına uğrar. Tony bu saldırıdan sağ kurtulmuştur, ancak kalbine gitmekte olan bir şarapnel parçasını durdurmak için göğsüne ark reaktörü takılır. Teröristler, Tony’den intikam almak için kendilerine özel bir silah yapmalarını ister. Ancak Tony, kendisine tanınan sürede silah yapmak yerine, mağaradan kaçabileceği basit bir zırhlı kostüm yapar. Bunun için de, mağarada kendisi gibi esir alınan Yinsen’den yardım alır.

Yaptığı zırh ile mağaradan kaçmayı başaran Tony, ürettiği silahların tahmin etmediği sonuçlar doğurduğunu fark eder. Bu nedenle hayat kurtarmanın bir borcu olduğunu düşünerek mağarada yaptığı zırhı geliştirmeye ve bir süper kahraman kostümü haline getirmeye çalışır. Stark Endüstri’nin ortağı olan Obadiah ise silah üretmeme fikri karşısında sinirlenir, şirketi Tony’nin elinden almak için onun gibi zırh giyerek karşısına çıkar. Filmin sonunda ise ülkesini ve insanları koruyan, Iron Man isimli bir süper kahraman olduğunu tüm dünyaya ilan eder.

Iron Man 2

Iron Man Serisi - Iron Man 2

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,0

Serinin devam filminde Tony Stark rolündeki Robert Downey Jr.’a Scarlett Johansson, Samuel Jackson ve Gwyneth Paltrow eşlik ediyor. Genişlemeye başlayan Marvel evreninden Black Widow’u da transfer eden film, sevilen karakterin bir başka macerasını beyaz perdeye taşıyor.

İlk filmin sonunda süper kahraman kimliğini açıklayan Tony Stark’ın bürokrasi ile başı derde girer. Dünya’yı kurtarmak için tasarladığı zırhını potansiyel bir tehdit olarak gören hükümet, zırhını teslim etmesi için Tony’e baskı yapar. Bu esnada ölüm döşeğindeki babasının intikamını devam ettirmek için Tony’nin peşine düşen zeki mühendis Ivan Vanko yeni bir silah üzerinde çalışmaktadır. Katıldığı bir F3 yarışı esnasında Ivan, yeni silahı ile Tony’e saldırır. Artık Stark Endüstri’sinin başına geçmiş olan Pepper ve Happy, Tony’e zırhını ulaştırır.

bu çatışmada yenilerek hapse düşen Ivan’ı, Tony Stark’ın en büyük rakibi olan Hammer firması kaçırır. Amaçları, Ivan’a Tony’nin zırhına benzer bir zırh yaptırmaktır. Ancak Ivan, Hammer gözetiminde gizli gizli tüm zırhları bir savaş aracına dönüştürerek yeniden Tony’e saldırmayı düşünür. Bu esnada Tony, göğsündeki ark reaktörün kendisini zehirlemesi nedeniyle ölmektedir. Olaya Nick Fury’nin dahil olmasıyla Tony, yeni bir element üreterek ark reaktörünü yenilemeyi başarır. Sonunda tekrar karşısına çıkan Ivan’ı, yakın arkadaşı Rhodey’in yardımıyla yener.

Film, Marvel Sinematik Evreni’nin ilk büyük birleşmesi olan Avengers’a geçiş bileti olduğu için oldukça önemlidir. Black Widow ve Nick Fury ile genişleyen filmin yönetmen koltuğunda ise ilk filmdeki gibi Jon Favreau oturur.

Iron Man 3

Iron Man Serisi - Iron Man 3

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,3

Son Iron Man filminde, ilk iki filmde geri planda kalan Pepper Potts karakteri öne çıkmaktadır. Zaman içinde Tony Stark ile aşk yaşamaya başlayan Pepper, Tony’nin aniden içine girdiği süper kahraman işlerinden dolayı endişelidir. Tony ise New York savaşının işlendiği Avengers filminden sonra mental olarak zor günler yaşamaktadır. Iron Man 3, Tony’nin New York Savaşı gibi büyük bir olayda üstlendiği devasa sorumluluk yüzünden yaşadığı panik atak krizlerine ve anksiyete krizlerine odaklanır. Bu nedenle serinin en kişisel filmidir. Filmin ana kötüsü ise kendisini yıllar önce hor gördüğü için intikam planları kuran Aldrich Killian’dır. Kendi sakatlığını tedavi etmek için bulduğu, dengesiz ve tehlikeli bir ilaç olan Extremis’le illegal deneyler yapan Aldrich, intikam almak için Tony’nin peşine düşer. İllegal deneylerinden odağı çekmek için basına sahte bir Mandarin figürü çıkartmakta ve kendi deneyi sonucunda oluşan patlamaları Mandarin’in terör saldırılarına yıkmaktadır.

Tony’e yaklaşmaya çalışan Aldrich, öncelikle Pepper’ın güvenini kazanır. Daha sonra Tony’nin evini bombalayarak Pepper’ı kaçırır. Pepper üzerinde de ölümcül deneylerinden yapan Aldirch, sonunda Tony ile karşı karşıya gelir. Tony, öncelikle Mandarin tezgahını öğrenir, daha sonra Pepper’ı kurtarmak için Aldrich’le savaşır. Ancak bunu yaparken Pepper’ın öldüğünü görür. Sonunda ise kanındaki extremis nedeniyle ölümden kurtulan Pepper, Tony ile birlikte savaşarak Aldrich’i öldürür.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir