Jake Gyllenhaal Filmleri: En Yüksek IMDB Puanlı 10 Filmi

Jacob Benjamin Gyllenhaal ya da hepimizin bildiği ismiyle Jake Gyllenhaal Amerika’lı sinema ve dizi oyuncusudur. Babası yönetmen, annesi senarist, abisi ise aktör olan Jake Gyllenhaal adeta sinemayla iç içe bir ailede doğduğundan ötürü ileride yapacağı mesleğin oyuncu olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ve kendisi de yıllar içerisinde kendini geliştirerek türlü türlü eğitimlerle bu sektöre adım attım ve 19 yaşında ilk defa başrol olarak yer aldığı Ekim Düştü filmiyle karşımıza çıktı.

Özellikle son dönemde kadınların da yoğun ilgi gösterdiği Jake Gyllenhaal altın çağını yaşıyor desek yanlış olmaz büyük ihtimalle. Yakışıklılığının yanı sıra kamera önündeki harika oyunculuğu ve duydu değişimleri de onu bu sektörde en iyi oyunculardan biri yapan özelliklerinden birisi. Öyleyse gelin sizlerle en iyi Jake Gyllenhaal filmlerini beraber inceleyelim.

1.Prisoners

Prisoners film incelemesi
Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 8,1

Jake Gyllenhaal denildiğinde herkesin aklına ilk gelen filmlerden biridir hiç şüphesiz. Filmde Hugh Jackman, Viola Davis gibi yıldız isimlerle beraber başrolü paylaşır Gyllenhaal. Gerilim türünün en iyi örneklerinden olan filmin yönetmeni ise Denis Villeneuve.

“Adaletin bittiği yerde anarşi başlar” lafını duymuşuzdur hepimiz. Aslında Prisoners’da biraz o adaleti kendi sağlamaya çalışan insanların hikayesi desek yanılmış olmayız. Küçük kızlarının kaybolmasıyla beraber şok olan aile polisten yardım istese de beklediği sonucu alamaz ve kendi araştırmalarını yapmaya başlar. Bundan sonrasıysa bizi heyecanlı dakikalar bekler.

2.Donnie Darko

Donnie Darko inceleme
Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 8,1

Usta oyuncu Jake Gyllenhaal’i Donnie Darko filminde kardeşi Maggie Gyllenhaal’le beraber görüyoruz. Usta yönetmen Richard Kelly tarafından yönetilen film tam bir dram ağırlıklı gerilim filmi. İnsan – tavşan karışımı bir yaratık tarafından 28 gün 6 saat sonra dünyanın sonunu geleceğini öğrenen Donnie’nin bu bilgiyi öğrendikten sonra hayatı değişir ve tüm sosyal çevresi değişir. Bakalım Donnie bu tavşanın arayıp tekrardan bulabilecek mi?

2001 senesinde yayınlanmış olmasına rağmen daha şimdiden kült filmler listesine adını altın harflerle kazıyan Donnie Darko, Jake Gyllenhaal’in de tanınmasını sağlayan en önemli filmlerdendir.

3.Nightcrawler

nightcrawler film incelemesi
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,9

2014 senesinde Dan Gilroy tarafından yönetilen ve Jake Gyllenhaal’in başrolünde yer aldığı filme Gyllenhaal’e Rene Russo, Rız Ahmet gibi oyuncular eşlik etmişti. Gerilim, dram türünde film seviyorsanız izlemeniz gereken filmlerden biri olan Nightcrawler Jake Gyllenhaal’in en iyi filmlerinden biri şüphesiz. Lou Bloom karakteriyle seyirci karşısına çıkan Gyllenhaal filmde geceleri sokağa çıkan ve gördüğü tüm suçları kameraya kaydeden bir karakteri canlandırıyor. Bir süre sonra gece muhabiri olarak iş bulup çalışmaya başlayan Lou Bloom’un başına gelenler de zamanla artacaktır.

4.Zodiac

Zodiac film incelemesi
Yapım Yılı: 2007
IMDB Puanı: 7,7

Kafa karıştırıcı filmlerin aranan, usta yönetmeni David Fincher tarafından 2007 senesimnde çekilen film tam bir gerilim istasyonu. Eğer gerim gerim gerilmeyi seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken fakat gerilmeyi sevmeyen biriyseniz jeneriğini bile izlememeniz gereken bir film Zodiac. Özellikle Jake Gyllenhaal’in yanı sıra Mark Ruffalo, Anthony Edwards, Robert Downey JR. gibi birçok yıldızı daha filmde görürüz.

Filmde polislerle alay eden bir seri katili ve buna aşırı derecede sinir olan polislerin seri katili bulmak için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerine şahitlik ederiz. Sizlere tavsiyemiz eğer izlemediyseniz ve gerilim filmi seviyorsanız
Zodiac’ı derhal izlemeniz.

5.Brokeback Mountain

Brokeback Mountain İnceleme
Yapım Yılı: 2005
IMDB Puanı: 7,7

Ağlamayı seviyor musunuz? Peki Heath Ledger’ı özlediniz mi? Öyleyse Brokeback Dağı’nı derhal açıp izlemenizi öneririz. Jake Gyllenhaal, Heath Ledger, Michelle Williams, Anna Heathaway gibi yıldız isimleri kadrosunda bulunduran 2005 yapımı film tam bir hüzün filmi.

Brokeback dağında hayatları kesişen bir çiftçi ile bir kovboyun hayatını konu eden filmde bu ikilinin yakınlaşması ve aralarındaki çekim gücü seyirci tarafından heyecanla takip edilir. Eşcinsel filmlerinin çok az çekildiği dönemlerde böyle bir film çekilmesi herkesi şaşırtmış ve merakla takip edilmiştir. Film 3 Oscar ödülü alarak çok büyük bir başarıya imza atmıştır.

6.End of Watch

End of Watch filmi konusu
Yapım Yılı: 2012
IMDB Puanı: 7,6

David Ayer tarafından yönetilen 2012 senesinde yayınlanan Tehlikeli Takip filmi Gyllenhaal’in en iyi filmlerinden biridir. Devriye polislerinin heyecanlı hayatını gözler önüne seren filmde bir cinayetin ardından peşlerine düşüp sonuca ulaşana kadar takibi bırakmayan iki polisi seyrederiz. Özellikle barındırdığı hüzünlü sahnelerle dram yönünden oldukça zengin olan bu film aynı zamanda fazlasıyla gerilimli.

7.Source Code (Yaşamın Şifresi)

source code film incelemesi
Yapım Yılı: 2011
IMDB Puanı: 7,5

Jake Gyllenhaal’in yanı sıra Michelle Monaghan gibi bir yıldızı da seyrettiğimiz Yaşam Şifresi filmi hem bilim kurgu hem aksiyon hem de bolca gerilim öğeleriyle bizi ekran başına kitler. Duncan Jones tarafından 2012 senesinde çekilen film çıktığı dönem epey konuşulmuş çok başarılı bulunmuştur. Filmde Yüzbaşı Colter Stevens’ın devlet tarafından görevlendirilmesiyle başına gelen olayları izleriz.

Bir hızlı trende her şeyden habersiz uyanması ve o andan sonra hayatının bir daha eskisi gibi olmayacağını fark etmesiyle Colter’ın serüvenine beraber tanıklık ederiz. Bilim kurgu ve gerilim filmlerini seviyorsanız bu ikisinin birleştiği bir film olan Source Code izlemenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz filmlerden birisi.

8.Southpaw (Son Şans)

Southpaw film incelemesi
Yapım Yılı: 2015
IMDB Puanı: 7,4

2015 senesinde vizyona giren ve Jake Gyllenhaal ile Rachal McAdams’ı buluşturan film tam bir dram abidesidir. Hayatta her şey yolundayken, eşiyle ve ailesiyle hayatı mükemmel ilerlerken eşinin trafik kazası sonucu hayatı bir trajediye dönen boksör Billy Hope’un kaza sonrasında çöküşe geçen hayatını izleriz. Özellikle karısından sonra çocuğunun velayetini de kaybetmesiyle iyice kendini alkole ve uyuşturucuya veren Billy Hope’un tekrar boksa dönme isteği ve hayatının düzene girip girmeyeceği seyirci tarafından merak edilir ve heyecanla seyredilir. Bu güzel filmi biz de izlemenizi kesinlikle öneriyoruz.

9.Everest

Everest film incelemesi
Yapım Yılı: 2015
IMDB Puanı: 7,1

Baltasar Kormakur tarafından yönetilen filmin konusu 1996 senesinde yaşanan gerçek bir hadiseye dayanıyor. Everest Dağı’na tırmanmak için çabalayan ekiplerin maruz kaldığı zorluklar, yoğun kar yağışı, rakım yüksekliğinden oksijen zorlukları ve verdikleri hayat mücadelesi seyirciyi hayretler içerisinde bırakarak anlatılıyor. Jake Gyllenhaal’in yanı sıra Josh Brolin, John Hawkes, Jason Clarke gibi usta oyuncuları da Everest filminde seyrederiz. Macera türünün en iyi örneklerinden biri olan Everest filmini izlerken nefesiniz kesilebilir.

10.Brothers (Kardeşler)

Brothers film incelemesi
Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7,1

Usta yönetmen Jim Sheridan tarafından yönetilen ve Jake Gyllenhaal’in yanı sıra Tobey Maguire, Natalie Portman gibi yıldız isimleri de kadrosunda bulunduran 2009 yapımı bir dram filmi. İki zıt karakterin birbirleriyle olan ilişkisinden bahseden film barındırdığı hüzün bakımından gayet zengin. Filmde aklı başında olan aile babası ve paralı asker olan Sam ile dünya umrunda olmayan kardeşi Tommy’yi seyrederiz. Bir Afganistan görevinde helikopteri düşen Sam ölünce Tommy bambaşka birine dönüşür ve Sam’in ailesine bakmakla yükümlü olur. Fakat Sam kazadan kurtulup döndüğünde her şey daha farklı olur. Barındırdığı dram ve müzikleriyle Brothers şiddetle izlemenizi tavsiye ettiğimiz filmlerden birisi.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir