En İyi Zamanda Yolculuk Temalı Filmler

Zaman yolculukları, olay sıralamasında manipülasyon yapmak için sıklıkla başvurulan film hilelerinden biridir. Bugüne kadar pek çok kez karşımıza çıkan zaman yolculuğu temasını en iyi işleyen filmleri sizin için bir araya getirdik.

En İyi Zaman Yolculuğu Temalı Filmler

Interstellar (Yıldızlararası)

Interstellar film incelemesi
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 8,6

Son dönemin en başarılı bilim kurgu filmlerinden biri olan Interstellar, dahi yönetmen Christopher Nolan tarafından 2014 yılında çekildi. Yaşattığı görsel deneyim neticesinde Oscar dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görülen filmde, zaman yolculuğu teması da başarılı bir şekilde işleniyor.

Interstellar’ın başrollerinde başarılı oyuncular, Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Claine yer alıyor. Bir grup astronotu canlandıran kahramanlar, solucandeliğinden geçerek insanlar için yeni bir yaşam alanı arayışına çıkıyor. Zamanda seyahat ederek birçok gizeme ışık tutan film, bunun yanında aile temasını da olabilecek en dokunaklı biçimde işliyor.

Interstellar, senaryo derinliği ve yönetmenlik becerisi sayesinde kısa zamanda en iyi filmler listesinin üst sıralarındaki yerini aldı. İşlediği her konunun altından en iyi şekilde kalkmayı başaran film, yalnızca bilim kurgu ve zaman yolculuğu sevenler değil, etkileyici bir sinema deneyimi yaşamak isteyenler tarafından da izlenmeli.

Back to the Future (Geleceğe Dönüş)

geleceğe dönüş film incelemesi
Yapım Yılı:1985
IMDB Puanı:8,5

İsmiyle müsemma bilim kurgu filmi Geleceğe Dönüş, bu türün en ikonik örneklerinden biri olma özelliğine sahip. 1985 yılında vizyona giren filmde Robert Zemeckis, Bob Gale ve Steven Spielberg gibi usta isimlerin de imzası bulunuyor. Henüz görsel efektlere bugünkü kadar aşina olunmayan dönemde bilim kurgu sinemasının en güzel örneklerini veren ve izleyicileri zaman yolculuğu teması ile tanıştıran film, sırtlandığı bu misyonun altından başarıyla kalkarak eskimeyen filmler arasındaki yerini alıyor.

Efsaneleşen film, tutkulu bilim adamı Dr Brown’ın zamanda yolculuk edebilen bir araba üretmesiyle başlıyor. Bu klişeleşen sahne, Marty’nın gelecek yerine geçmişe gitmesiyle derinleşiyor ve bu noktadan sonra Marty doğumunu engelleyen hatayı düzeltmeye çalışıyor. Bu sürükleyici hikaye, tercih ettiği yöntemler sayesinde sinema tarihindeki birçok ilke de ev sahipliği yapıyor.

X-Men: Days of Future Past (X-Men: Geçmiş Günler Gelecek)

x men geçmiş günler gelecek inceleme
Yapım Yılı:2014
IMDB Puanı:8,0

Sevilen çizgi roman serisi X-Men de, zaman yolculuğu temasına yer veren filmlerden. 2014 yılında izleyiciyle buluşan X-Men: Geçmiş Günler Gelecek filmi, Bryan Singer’ın başarılı yönetmenliği ile görsel bir şölen sağlıyor.

X-Men filmlerinde işlenen mutantların avlanması sorunu, Geçmiş Günler Gelecek filminin de çıkış noktasını oluşturuyor. Gelecekte kamplara hapsedilip öldürülen mutantlar, soylarının devamı için zamanda yolculuk yapmak zorunda kalırlar. Bu amaç için iki düşman Xavier ve Magneto güçlerini birleştirir ve Wolverine’i geçmişe gönderir. Filmde Magneto ve Xavier’in gençlik yıllarına ve Wolverine’in soylarının devamı için verdiği mücadeleye tanık oluruz. X- Men serisinin en önemli filmlerinden biri olan Geçmiş Günler Gelecek, mutantların tarih boyunca nasıl bir konumda bulunduğunu öğrenme ve insanlarla olan ilişkilerine dair yeni bilgiler edinme şansı da tanımaktadır.

About Time (Zamanda Aşk)

about time film incelemesi
Yapım Yılı:2013
IMDB Puanı:7,8

Genellikle bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz zaman yolculuğu temasını romantik komedi janrına başarılı bir şekilde adapte eden film Zamanda Aşk, zamanda sıçramalar yapan umutsuz bir aşığın hayal ettiği kadına ve hayata sahip olmaya çalışmasını anlatıyor.

2013 yılında vizyona giren film, koşuşturmacalı zaman yolculuğu filmlerinin aksine izleyenlere sakin ve sıcak bir hikaye sunarak “feel good movies” kategorisinde de oldukça önemli bir yer işgal ediyor. Filmin başrollerinde ünlü oyuncu Domhnall Gleeson ve Racher McAdams yer alıyor.

21 yaşındaki Tim, ailesindeki erkeklerde bulunan zaman yolculuk edebilme yeteneğiyle tanışıyor. Bu yeteneği ile Tim, önce geçmişinde değiştirmek istediği anıları değiştirmek ve sevdiği kadını kendisine aşık etmek için kullanıyor. Ancak zaman yolculuğu yeteneği, Tim için sandığı kadar kolay olmayacak.

Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı)

Midnight in Paris film incelemesi
Yapım Yılı:2011
IMDB Puanı:7,7

Fantazi sinemasının başarılı örneklerini beyaz perdeye kazandıran Woody Allen, Paris’te Gece Yarısı filmiyle farklı türleri bir araya getiriyor. Romantik komedi, macera ve fantastik öğeleri bir araya getiren filmde, oldukça akıcı ve etkileyici bir anlatım bulunuyor. Zengin oyuncu kadrosunun bulunduğu filmde, sanat dokunuşlarıyla bezeli başarılı bir sinematografi de yer alıyor.

Evlilik arefesindeki Inez ve yazar Gil, küçük bir kaçamak yapmak için Paris’e seyahat eder. Önceleri keyifli bir Avrupa gezisi olarak başlayan bu macera, Gil’in gece yarısı gezmelerinde başına gelen esrarengiz olaylar ile tahmin edilemeyen noktalara ulaşır. Bu gerçeküstü hikayeye kulak vermek, hem Paris atmosferini yaşamanıza hem de esrarengiz olayların peşine düşerek hikayede aktif kalmanıza olanak tanıyacak.

12 Monkeys (12 Maymun)

12 maymun film incelemesi
Yapım Yılı:2015
IMDB Puanı:7,7

Bilim kurgu sinemasının efsane yönetmeni Terry Gilliam, zaman yolculuğu temasını işlediği 12 Maymun ile janrın en iddialı örneklerinden birini ortaya koydu. Başrollerini Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine gibi yıldız isimlerin canlandırdığı film, sahip olduğu başarı neticesinde 2015 yılında dizi olarak yeniden uyarlandı.

Güçlü senaryosunu başarılı bir yönetmenlikle beyaz perdeye taşıyan 12 Maymun, zaman yolculuğu temasını incelikli bir şekilde işlemeyi de ihmal etmiyor. Filmde, Dünya’nın büyük bir çoğunluğunu öldüren virüsün yok olması için zamanda geriye giden James Cole’un, yedi yıl önceki bir akıl hastanesindeki mücadelesi anlatılıyor.

Predestination

Predestination film incelemesi
Yapım Yılı:2014
IMDB Puanı:7,5

Zaman yolculukları, bilim kurgu janrında oldukça farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. 2014 yılında vizyona giren Predestination, zaman yolculuğu temasını katmanlı senaryosuna yedirerek izleyiciye nitelikli bir sinema deneyimi sunuyor. Başından sonuna kadar gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz filmde zamanlar arası seyahat edip suçluları yakalayan bir zamansal ajanın Fiyasko Bombacısı isimli suçluyu yakalamak için 1970 yılına gidiyor. Kahramanımız bu seyahatle birlikte bir köşe yazarıyla tanışıyor ve yolculuk onu öngörülemez olayların içine sürüklüyor.

Yönetmenliğini Spierig kardeşlerin yaptığı filmde, zaman yolculuğu teması üzerine inşa edilen hikaye bilim kurgu öğeleriyle birleşince ortaya hem seyirlik hem dramatik olarak oldukça memnun edici bir sonuç çıkıyor.

Meet the Robinsons (Robinson Ailesi)

Robinson ailesi film incelemesi
Yapım Yılı:2017
IMDB Puanı:6,8

Zaman yolculuğu her zaman ağır ve ciddi bir konu olmak zorunda değildir. Bunun en başarılı örneklerinden biri olarak sayabileceğimiz Robinson Ailesi, basit ve etkileyici hikayesi ile zaman yolculuğu sevenlerden tam not alıyor. Disney tarafından izleyicilere sunulan animasyon filmi, henüz bir çocuk olan Lewis’in annesini arama sürecinde yaşadıklarını her yaş kitlesine ustaca anlatıyor. Lewis icat yapmayı seven, zeki ve annesiz büyümek zorunda kalan bir çocuk. Lewis’in hayatı, gelecekten geldiğini iddia eden Wilbur Robinson ile tanışınca değişiyor.

Robinson Ailesi’nin samimi ve sürükleyici üslubu, zamanlar arasında gidip gelirken aile, arkadaşlık ve fedakarlık kavramlarına da elinden geldiğince değiniyor.

Bu yazımızda sizlerle zamanda yolculuk temalı filmler listesindeki en iyi filmleri paylaşmaya çalıştık. Liste sürekli olarak güncellenecektir, siz de listede görmek istediğiniz filmleri yorum olarak bildirirseniz seviniriz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir