The Crown Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2016 yılında Netflix aracılığı ile hayatımıza giren The Crown, biyografik bir dram dizisi. İngiliz monarşisini gözler önüne seren dizide Kraliçe Elizabeth’in hayatı anlatılıyor. IMDB’den 8,7 puan alarak en başarılı diziler arasına giren The Crown, güçlü oyunculukları ile de adından sıklıkla söz ettiriyor. Dizinin yaratıcısı Peter Morgan, dönemin politik gerilimini  başarılı bir şekilde ekranlara taşıyor.

The Crown dizisi konusu

Netflix’te henüz 2 sezonu bulunan The Crown yeni sezonda kadroya Olivia Colman’ı dahil etti. Olivia Colman, 2018 yılında vizyona giren The Favourite filmindeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına sahip olmuştu. Oscar’lı oyuncu, dizinin 3. sezonunda Kraliçe rolünü üstlenecek.

The Crown Dizisi Konusu

The Crown dizisi Claire Foy ve Matt smith

Sony Pictures sayesinde Netflix ekranlarından izleyiciyle buluşan The Crown, Ingiltere’nin Kraliçe II. Elizabeth dönemini konu alan bir dönem dizisi. Kraliçe Elizabeth saltanatındaki dönemi gerçekçi bir atmosferle anlatan dizide politik konular da genişçe yer tutuyor. Dizi 1947 yılında geçtiği için Ingiltere’nin savaş sonrası durumuna da ışık tutuyor.

Dizide politik ve askeri gelişmelerin yanında Buckingam Sarayı’ndaki ikili ilişkiler, aşk ve entrika da yer alıyor. Bu nedenle dizi, oldukça ilgi çekici bir senaryoya sahip. Dizinin güçlü atmosferini başarıyla yansıtan dizi, Netflix’in en yüksek bütçeli dizilerinin başında geliyor. Sevilen dizinin yapımcıları arasında da Philip Martin, Benjamin Caron ve Julian Jarold yer alıyor. Biyografi türündeki dizide saray entrikaları dışında 10 Downing Street’deki gelişemelere de değiniliyor.

The Crown Konusu Oyuncuları

Claire Foy

The Crown dizisi oyuncuları - Kraliçe II. Elizabeth

Dizinin yıldızı Claire Foy, ana karakter olan Kraliçe II. Elizabeth’e hayat veriyor. Başarılı Ingiliz oyuncu, daha önce The First Man, Being Human, The Promise ve Wolf Hall gibi yapımlarda yer aldı. The Crown’da Kraliçe rolünü canlandıran Foy, güçlü ve stratejik bir konumda karşımıza çıkıyor. Karakter, savaş sonrası Ingiltere’sinin kaderine yön vererek iç ve dış politikayı yönetiyor. Kraliçe’nin bunun dışındaki özel hayatı da, kararlarında etkili oluyor. Bu nedenle Kraliçe Elizabeth’in iç dünyasında yolculuğa çıkmamıza olanak tanıyor.

Matt Smith

The Crown dizisi oyuncuları - Philip Mountbatten

Doctor Who’daki Doctor rolü ile tanıdığımız Matt Smith, başarılı Netflix dizisi The Crown’da Philip Mountbatten rolünü canlandırıyor. Philip Mountbatten, Claire Foy’un canlandırdığı Kraliçe II. Elizabeth ile evlenerek Edinburg Dükü oluyor. Etkileyici bir performans sergileyen 37 yaşındaki Ingiliz oyuncu, The Crown’un ana karakterlerinden biri.

John Lithgow

The Crown dizisi oyuncuları - Winston Churchill

Deneyimli aktör Joh Lithgow, dizide Winston Churchill karakterine hayat veriyor. Winston Churchill, savaş sonrası dönemde Ingiltere’ye başbakanlık yapan önemli isimlerden biri. Kraliçe Elizabeth’in yanında Ingiltere tarihine yön veren karakter, Winston Churchill’in hiç bilinmeyen yönlerine de ışık tutuyor. 71 yaşındaki John Lithgow, Interstaller, Maymunlar Cehennemi, Kinsey, Dexter gibi iddialı yapımlardan sonra The Crown’da başarılı bir performans ortaya koyuyor. Oyucunun, aynı zamanda iki adet Altın Küre ödülü bulunuyor.

Jared Harris

The Crown dizisi oyuncuları - Kral VI. George

Sherlock Holmes projesindeki rolü ile adından söz ettiren aktör Jared Harris, The Crown dizisinde Kral VI. George karakterini canlandırıyor. Birleşik Krallık’ın hükümdarı olan güçlü karakter, 1947 yılına kadar da Hindistan İmparatoru olarak görev alıyor. Kral VI. George, siyasi olarak diziye yön veren karakterlerin başında geliyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir