Netflix’te İzleyebileceğiniz Tarih Dizileri

Bilindik veya merak ettiğimiz dönemleri bize farklı bir pencereden yansıtan tarihi diziler bu aralar bir hayli popüler. Dünya tarihinin en hatırlanır zamanlarını konu olan bu diziler kaliteli yapımları ve görsellikleriyle tarih seven sevmeyen her izleyiciyi kendine çekmekte. Bu kategoriye büyük bir bütçe ayıran Netflix’ten zevkle izleyebileceğiniz 10 diziyi derledik.

The Crown

Netflix tarih dizileri - the crown
Yapım Yılı: 2016- Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,7

Netflix’in en popüler tarihi dizilerinden olan The Crown, Claire Foy’un hayat verdiği Kraliçe II. Elizabeth dönemini anlatan bir drama. Kraliçe’nin erken yaşta tacını almasıyla dönemin monarşisine ve etrafında gelişen ve dünyayı etkileyen olaylara göz atıyoruz. Saraydaki rekabet ve ilişkilerin işlendiği yapımda John Lithgow Başbakan Winston Churchill, Matt Smith ise Kraliçe’nin eşi Prince Phillip rolünde. Dizi bize bu tarihi figürlerin insani yönlerini göstermekte oldukça başarılı.

Yapım ve oyunuculukları açısından etkileyici olan dizi En İyi Drama dalında Altın Küre’nin sahibi ayrıca Claire Foy ve John Lithgow’a Emmy Ödülü kazandırdı. 2 sezonu yayınlanmış olan dizi 3. sezonu ile devam edecek.

Peaky Blinders

Netflix tarih dizileri - Peaky Blinders

Yapım Yılı: 2013- Devam Ediyor
IMDB Puanı: 8,8

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiltere’nin Birmingham şehrindeki Peaky Blinders adlı suç çetesini ve çete başı Cillian Murphy’nin hayat verdiği Tommy Shelby’i konu alır. Shelby’nin bu mecrada yükselme arzusunu, Shelby ailesini, devletin çeteler ve koministlerle başa çıkmaya çalışmasını işleyen etkileyici bir suç-drama. Dizi 2. Sezonda oyuncu ekibine Tom Hardy’i de katarak izleyiciyi kendine çekiyor. Her sezonu 6 bölüm olan dizinin 4 sezonu yayınlanmış durumda.

Godless

Netflix tarih dizileri - Godless
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 8,3

Vahşi batı temalı 7 bölümlük mini dizi, 1880’lerde ve trajik bir maden kazasından sonra nerdeyse sadece kadınların hayatta kaldığı La Belle kasabasında yer alır. Çetesine ihanet eden Roy Goode bu kasabaya sığınır fakat eski akıl hocası ve çete başı Frank Griffin onun peşindedir ve tüm batıya dehşet saçmaktadır. Vahşi batı temalı yapımlarda alışkın olmadığımız kadın dominant senaryosu, akıcı hikayesi ve etkileyici görselliği ile izlemeye değer bir yapım.

American Crime Story

Netflix tarih dizileri - American Crime Story

Yapım Yılı: 2016-
IMDB Puanı: 8,5

American Horror Story’nin yapımcısı Ryan Murphy’den yine bir antoloji serisi olan dizi her sezon Amerika’nın en meşhur suç hikayelerinden birini anlatıyor. İlk sezonu “The People v O.J. Simpson”, Ronald Goldman ve Nicole Brown Simpson’ın öldürülmesi ardından O.J. Simpson’ın cinayet davasını ve etrafında gelişen olayları işliyor. Dizi bu sezonuyla 20’den fazla adaylığıyla birlikte En İyi Mini Dizi ve Sarah Paulson, Courtney B. Vance, Sterling K. Brown’ın oyunculuk ödülleri dâhil toplam 9 Emmy aldı. İkinci sezonu “The Assassination of Gianni Versace”de ise dünyaca ünlü İtalyan moda tasarımcısı Gianni Versace’nin suikastını konu alıyor. Bu sezonda ise Penelope Cruz, Ricky Martin gibi büyük yıldızlar rol alıyor.

Versailles

Netflix tarih dizileri - Versailles
Yapım Yılı: 2015-2018
IMDB Puanı: 8,0

Fransız yapımı dizi, 1667’de Fransa kralı XIV. Louis’in oldukça ihtişamlı bir saray olan Versailles’i inşa ettirmesiyle başlar. Fakat saray içinde karmaşık politikalar, ilişkiler ve entrikaları da beraberinde getirir. Louis ise babasının intikamını almak istemektedir.

Las Chicas del Cable (Cable Girls)

Netflix tarih dizileri - Las Chicas del Cable

Yapım Yılı: 2017-
IMDB Puanı: 7,8

1928, Madrid’de geçen İspanyol yapım 4 kadının bir telekomünikasyon şirketinde operatör olarak işe alınmalarıyla başlıyor. Zamanın zorluğunda “çalışan kadın”lar bağımsızlıklarını kazanmaya çalışıyorlar ve bu süreçte dost oluyorlar. Dizi kadın haklarına ve iletişim teknolojisinin gelişimine de değiniyor.

The Last Kingdom

Netflix tarih dizileri - the last kingdom

Yapım Yılı: 2015-
IMDB Puanı: 8,4

Viking istilasına karşı İngiltere’deki son kalan krallık Wessex’ten ismini alan dizi Bernard Cornwell’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. 9. yüzyılda Anglo-Sakson ve Vikingler arasındaki savaşları konu alan yapımda Kral Alfred bu son krallığı savunmaya devam ederken Vikingler tarafından büyütülmüş fakat Sakson doğmuş Uthred de bir yandan taht için tehdit oluşturur.

Marco Polo

Netflix tarih dizileri - Marco Polo
Yapım Yılı: 2014-2016
IMDB Puanı: 8,1

Bütçesinin epey büyük olduğu bilinen yapımın Yaratıcısı John Fusco’dur. Moğol İmparatoru Kubilay Han’ın yanında yer alan meşhur gezgin Marco Polo’nun maceralarını anlatan Amerikan yapımda Orta Asya’daki bu görkemli dünyaya adım atıyoruz. Dizi 2 sezon olarak toplam 20 bölümüyle bize keyifli bir hikâye sunuyor.

Alias Grace

Netflix tarih dizileri - Alias Grace
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,8

Margaret Atwood’un gerçek bir olaydan esinlenilmiş romanından uyarlama olan mini dizi 19. yüzyılda, Kanada’da yer almaktadır. İki cinayetten sorumlu tutulan Grace Marks cinayet gününü hatırlamamaktadır. Ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir fakat gerçekten suçlu olup olmadığını anlamak için Grace bir psikiyatr ile görüştürülür.

Frontier

Netflix tarih dizileri - Frontier
Yapım Yılı: 2016-
IMDB Puanı: 7,3

Game of Thrones ve artık Aquaman’dan yakından tanıdığımız Jason Momoa bu yapımda Declan Harp rolünde. 18. yüzyılda Kuzey Amerika’da yer alan dizide kürk ticaretinde üstünlük sağlamaya çalışan birkaç grubun hikayesi anlatılıyor. 6’şar bölüm olarak 3 sezonu yayınlanmış dizinin bol aksiyon sevenler için ideal olduğu kesin.

A Young Doctor’s Notebook

Netflix Tarih Dizileri - A Young Doctor's Notebook

Yapım Yılı: 2012-2013

IMDb Puanı: 7,9

Başrollerinde Daniel Radcliffe ve John Hamm’in yer aldığı dizi, 1900’lerin başındaki Vladimir Bomgard isimli bir doktorun köyde mesleğini yaparken yaşadığı maceraları konu alır. Dizi, Mikhail Bulgakov’un hikayelerinden uyarlanmıştır. Doktor Bomgard, bu ıssız köyde tedaviyi reddeden eski kafalı hastalar ile mücadele ederek mesleğini icra etmeye çalışır.

The Borgias

Netflix Tarih Dizileri - The Borgias

Yapım Yılı: 2011-2013

IMDb Puanı: 7,9

 The Borgias, izleyicileri Rönesans’ın doğduğu İtalya’da keyifli bir gezintiye çıkarıyor. 1492 yılında geçen dizi, burada büyük bir nüfuza sahip olan Borgia ailesinin iktidar için giriştiği tehlikeli oyunları anlatıyor. Ailenin baş üyesi Rodrigo Borgia papalık tahtına çıkarak Hıristiyan dünyasının kaderini değiştirecek kararlar alıyor.

The Terror

Netflix Tarih Dizileri - The Terror

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,0

 The Terror, Dan Simmons’ın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Dizide Kraliyet donanması, 1847 yılında Northwest Passage’ı bulmaya çalışır. Bu tehlikeli yolculuk, kraliyet için büyük kayıplara neden olur.

The Tudors

Netflix Tarih Dizileri - The Tudors

Yapım Yılı: 2007-2010

IMDb Puanı: 8,1

 En popüler tarih dizilerinden olan The Tudors, İngiltere’nin ünlü figürlerinden VII. Henry’i konu alır. İnatçılığı ve cesareti ile nam salan Henry, en büyük aşkı Anne Boleyn’i kaybettikten sonra tahtın geleceği için endişelenmeye başlıyor. Erkek çocuk sahibi olmayı kafaya takan Henry, sarayın güzel kadınlarından Jane Seymour ile tutkulu bir aşka yelken açıyor.

Vikings

Netflix Tarih Dizileri - Vikings

Yapım Yılı: 2013-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,5

 Ekranların uzun soluklu dizilerinden Vikings, İskandinav tarihinin en gösterişli zamanı olan 8. yüzyıla odaklanıyor. Bu yüzyılda yaşayan Lothbrok ailesi, kendisini tehlikeli bir savaşın ortasında buluyor. Dizi, savaşçılığıyla bilinen Viking’lerin kültürünü ihtişamlı bir şekilde gözler önüne serer.

Reign

Netflix Tarih Dizileri - Reign

Yapım Yılı: 2013-2017

IMDb Puanı: 7,5

 Bir saray etrikansını anlatan Reign’de, olayların merkezinde Kraliçe Mary yer almaktadır. 15 yaşındayken Fransa’ya gelen Mary, nişanlısı Prens Francis ve en yakın 3 arkadaşı ile sarayda zorlu günler yaşamaya başlar.

Outlander

Netflix Tarih Dizileri - Outlander

Yapım Yılı: 2014-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,4

 İzleyene tarihi bir romantizm sunan Outlander, savaş hemşiresi Claire Randall’ın zamanlara yayılan gizemli öyküsünü konu alır. 1945 yılında yaşayan Claire, kendini bir anda 1743 yılının İskoçya’sında bulur. Burada kendisine talip olan savaşçı Jamie ile evlenir. Ancak geldiği yıl olan 1945’teki kocasına karşı da hisleri devam etmektedir.

Rise of Empires: Ottoman

Netflix Tarih Dizileri - Rise of Empires: Ottoman

Yapım Yılı: 2020

IMDb Puanı: 8,0

 Fatih Sultan Mehmet rolünü genç oyuncu Cem Yüğüt Üzümoğlu’nun canlandırdığı dizi, İstanbul’un fethini konu alır. Tarih boyunca birçok kez kuşatılan şehir, Osmanlı sultanı II. Mehmet tarafından 1453 yılında fethedilir. Fethin ardındaki zorlu süreç ve Bizans’la Osmanlı arasındaki güç savaşı dizi boyunca bolca işlenmektedir.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir