Sense8 Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Netflix’in orijinal yapımlarından olan Sense8, Matrix’in yapımcıları Lana ve Lily Wachowski kardeşler ve Babylon 5’ın yapımcısı J. Michael Straczynski’nin ellerinden çıkan bilim-kurgu türünde bir yapımdır. Bu kadroyla ve ilgi çekici konusuyla platformun başarılı yapımlarından olmayı başaran dizi, göz alıcı sinematografisiyle de izleyeni kendine çekmeyi başarıyor. Dünya’nın 8 farklı ucundaki 8 farklı kişiyi izlediğimiz dizide her şehrin farklı atmosferlerini hissediyoruz ve bu 8 kişi anlık mekan değiştirirken yumuşak ve ince elenmiş geçişlerle seyirciyi diziden koparmıyor. Aksiyon sahneleri de mekan geçişleri ve karakterlerin interaksyonu ile izlemesi çok keyifli bir hale geliyor. Dizi özellikle birinci sezonda karakter gelişimine çok önem veriyor ve 8 karakterin de hikayesine ayrıntılı bir şekilde tanıklık ediyoruz. Bu sebeple genel hikaye biraz yavaş ilerliyor diyebiliriz ama plottan daha çok karakterlere önem veren izleyiciler diziyi çok seveceklerdir. 8 karakterin farklı etnik kökenleri ve farklı cinsel yönelimleri ile Netflix’in en çeşitli karakter kadrosuna sahip dizilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Dizi 2. sezonunun sonunda bütçenin çok fazla olması sebebiyle iptal kararı aldı ve hayranlar büyük hayal kırıklığına uğradılar. Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine Netflix sonu askıda kalan 2. sezonu tamamlamak için 2,5 saatlik bir final bölümü daha yayınladı. Şimdi dizinin her bölümü yaklaşık 1 saatlik 12’şer bölümlük 2 sezonu bulunuyor.

Sense8 Dizisi Konusu

8 farklı insan telepati yoluyla birbirlerinin yaşadıklarını hissediyor, birbirlerinin yanına gidebiliyor, bildiklerini bilip hissettiklerini hissedebiliyorlar. Bu 8 insan bir kümeyi oluşturur ve her birine sensate denir. Bir sensate öldüğünde yeni bir küme doğar ve dünyanın farklı uçlarındaki insanlar yavaş yavaş başkalarının da hayatlarında olduğunu fark etmeye başlarlar. Herhangi biri tehlikede olduğunda hissederler ve birbirlerine yardım ederler. Kısaca 8 insanın gücü istediklerinde birinde birleşebilir. Fakat onların peşinde güçlü bir sensate vardır ve onları bir organizasyon adına avlamak istemektedir. Beraber bu organizasyonu yok etmek zorundalardır.

Sense8 Dizisi Oyuncuları

Brian J. Smith

Sense8 dizisi oyuncuları - Will Gorski

Chicago Polis Departmanı’nda bir polis memuru olan Will Gorski’ye hayat verir. Grubun akıllı ve güçlü adamı olan Will polislikten öğrendikleri ve kıvrak zekasıyla kötü adamımız Whisper’ın da hedefi olmuştur. Kümeye dahil olduktan sonra Riley ile özel bir bağları oluşur ve dizi boyunca romantik ilişkilerine şahit oluruz.

Tuppence Middleton

Sense8 dizisi oyuncuları - Riley Blue

İzlandalı ve Londra’da yaşayan bir DJ olan Riley Blue’ya hayat verir. Riley lanetlendiğine inanmıştır çünkü annesi, kocası ve çocuğunun ölümünden kendisini sorumlu tutmaktadır. İzlanda’da sadece babası kalmıştır ve Londra’daki hayatı da çok harika başlamamıştır. Yeni kümesi ve Will’in yardımı ile bu acı geçmişinin üstesinden gelmeye çalışır.

Jamie Clayton

Sense8 dizisi oyuncuları - Nomi Marks

Gerçek hayatta da trans olan oyuncu dizide de trans olan ve ailesi tarafından kabul görmeyen Nomi Marks’a hayat verir. Güçlü bir aileye sahip olan Nomi manipüle edilmeye çalışılmış fakat yeni kümesi ve sevgilisi Amanita sayesinde istediği kişi olarak ayakta durmayı başarmıştır. Normalde araştırmacı ve yazar olan Nomi aynı zamanda çok yetenekli bir hackerdır ve Amanita ile ekibe bu yönden çok yardım ederler.

Bae Doona

Sense8 dizisi oyuncuları - Sun Bak

Sun Bak, Kore’de babasının şirketinde bir iş kadınıdır, geceleri ise kickbox şampiyonluğuna oynar. Aksiyon sahnelerinin vazgeçilmezi karakter dövüş sanatları ustasıdır ve diğer karakterler sıkıştığında yardımına koşar. Duygusuz ve ciddi mizaçlı Sun, kardeşinin ihanetine uğrar ve ölü annesinin adına suçu üstüne alır.

Miguel Ángel Silvestre

Sense8 dizisi oyuncuları - Lito Rodriguez

İspanyol oyuncu, Meksika’nın en ünlü aktörlerinden biri olan Lito Rodriguez’e hayat verir. Lito homoseksüeldir ve sevgilisi Hernando ile mutlu bir ilişkiye sahiptir fakat Meksika halkının bunu duymaya hazır olup olmadığından emin değildir. Oyuncu arkadaşı Daniela bu sırrı öğrenir ve onlara destek olur. Sonunda gerçek açığa çıktığında bu üç arkadaş ve küme beraber zorluklara göğüs gererler.

Max Riemelt

Sense8 dizisi oyuncuları - Wolfgang

Wolfgang Alman bir hırsızdır, hikayesi çok değerli elmasları arkadaşı Felix ile bir kasa kodunu kırarak çalması ile başlar. Bunun üzerine amcası ve kuzenleri ile kavga eder ve arkadaşı ağır yaralanır, ailesine bunun bedelini ödetmek ister. Öte yandan kümesindeki Kala ile romantik bir ilişkiye başlar, kümesine getirisi ise ağır silahları çok iyi kullanabilmesidir.

Tina Desai

Sense8 dizisi oyuncuları - Kala Dandekar

Kala Hindistan’da bir ilaç firmasında çalışan başarılı bir eczacıdır. Bu ilaç firmasının CEO’su ona evlenme teklifi eder, ailesi ve tanıdıkları ona sürekli hayatının ne kadar güzel olacağından bahseder. Fakat Kala emin değildir, sensate olduktan sonra Wolfgang ile tanışması işleri iyice karıştırır.

Aml Ameen / Toby Onwumere

Sense8 dizisi oyuncuları - Capheus Onyango

Capheus Onyango Nairobi, Kenya’da bir otobüs şoförüdür. Annesi hasta olan ve Kenya’nın şartlarında etkili ilaç bulmakta zorlanan Capheus şoförlükten gelen para yetmediğinde tehlikeli işlerden para kazanmayı aklına koyar. Karşısına çıkan zorluklarda küme arkadaşlarının yardımını kullanır ve çevresinin güvenini kazandıktan sonra ülkesi için iyinin peşinden koşmaya karar verip siyasete adım atar. Karakteri canlandıran oyuncunun ikinci sezonda değiştirilmesi izleyiciyi rahatsız edecek bir ayrıntı olabilir.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir