Normal People Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Kısa süre önce ekranlara gelen dram dizisi Normal People, Sally Rooney’nin aynı adlı kitabından uyarlandı. BBC ve Hulu ortak yapımı olan dizi kısa sürede büyük beğeni toplayarak son dönemlerin en çok konuşulan dizisi haline geldi. Eğer hala izlemediyseniz gelin, kendi halinde iki gencin sıradan aşkını anlatan bu dizinin neden çok beğenildiğini konuşalım.

Sally Rooney kitabında başlığın hakkını veren, son derece normal bir aşk hikayesini konu alıyordu. BBc ve Hulu bünyesinde bunu ekrana taşıyan yönetmenler Lenny Abrahamson ve Hattie Macdonald kitaptaki bu mütevazı ve dokunaklı havayı çok iyi kavrayarak mükemmel bir atmosfer yaratmış. Çekimleri İsveç, İtalya ve İrlanda’da geçen dizi bu coğrafyaların sinematofrafik avantajlarına da dizide bol bol yer veriyor. Bu masalsı aşkın kahramanlarını ise genç oyuncular Daisy Edgar-Jones ve Paul Mescal canlandırıyor.

 

Normal People Dizisi Konusu

Marianne ve Connell, aynı okulda okuyan iki lise öğrencisi. Üst sınıf bir aileden gelen ve mesafeli bir şekilde büyütülen Marianne, burnu büyük bir lise öğrencisi olarak dışlanıyor. Evlerine temizliğe gelen yardımcının oğlu Connell ise Marianne’in aksine oldukça popüler. İkilinin okuldaki ve okul dışındaki bu tezatlığı, iletişim kurmalarına engel olmuyor. Connell’ın annesini almak için Marianne’in evine geldiği zaman dilimlerinde yakınlaşan ikili, özel bir şeyi paylaştıklarını fark ederek birlikte olmaya başlıyor.

Normal People, yetişkinlik arefesinde aşkla tanışan iki gencin dramatik hikayesini gerçekçi bir perspektifle anlatıyor. Gerçekçiliğinin altını çizmemizin nedeni ise ikilinin hem okulda hem de gerçek hayatta çok farklı sosyo ekonomik tezatlığına hem de bundan bağımsız olarak ülkenin küçük bir kasabasında yaşadıkları sıkışmışlık hissine nazikçe yer verilmesi. Connell okuldaki konumunu gözeterek ilişkilerini saklamayı teklif ediyor. Son sürat devam eden aşklarının arasında üniversite ve büyük şehre gitme konusunda da radikal kararlar almaya çalışıyorlar.

Normal People, bugüne kadar hiç görmediğiniz bir hikaye anlatma niyetinde değil. Aksine oldukça sıradan bir konuyu anlatım dili ile çok dokunaklı ve çarpıcı bir hale getiren, gerçek bir “normal insan” dizisi. Bu nedenle karakterlerle bağ kurmak oldukça kolay. Bu iki derinlikli karakterin aşk uğruna başına gelenlere tanık olmak istiyorsanız Normal People’ı izlemelisiniz.

 

Normal People Dizisi Oyuncuları

Daisy Edgar-Jones

Normal People Oyuncuları - Marianne Sheridan

Marianne, zengin bir aile büyüyen başarılı bir lise öğrencisidir. Ancak aile içindeki baskıcı ve mesafeli tavır yüzünden insanlarla kolayca anlaşamaz. Bu kibirli tavrı Marianne’i okulda dışlanan biri haline getirir. Okulda kendisi ile konuşan tek kişi, evlerine temizliğe gelen kişinin oğlu Connell’dır. Connell, Marianne’in aksine okulda oldukça geniş bir arkadaş çevresi olan popüler bir çocuktur. Bu iletişimleri zamanla gelişerek özel bir şeye dönüşür. Kibirli gözükmesine rağmen insan ilişkilerinde son derece ürkek olan karaktere Daisy Edgar-Jones başarıyla hayat verir.

Paul Mescal

Normal People Oyuncuları - Connell Waldron

Connell Waldron, okulun her alanda popüler çocuğudur. Derslerinin iyi olmasının yanında sporla ve edebiyatla da ilgilenir. Ancak okuldaki diğer popüler arkadaşları gibi yüzeysel ilişkiler ve zorbalıklardan uzaktır. Kendi içinde hassas ve duygusal biri olsa da bunu okuldakilere belli etmez. Marianne’le yaşadığı ilişkiyi tepkilerden çekindiği için saklamaya karar verir. Ancak bu kararı Marianne’yi kaybetmesine neden olur.

Sarah Greene

Normal People Oyuncuları - Lorraine Waldron

Sarah Greene, Connell’ın annesi Lorraine karakterine hayat verir. Durumları çok iyi olmayan Lorraine, Marianne’in malikanesine temizliğe gitmektedir. Oğluyla arkadaş gibidir. Ancak Marianne’i çok seven Lorraine, Marianne’i kırdığı için Connell’a oldukça kızgındır.

Eliot Salt

Normal People Oyuncuları - Joanna

Joanna, Marianne’in Trinity Üniversitesi’ndeki arkadaşlarından biridir. Üniversiteye geçince eski donuk hallerini arkasında bırakan Marianne, burada popüler ve sevilen biri haline gelir. Joanna çevresindeki insan kalabalığı içinde kendisiyle yakınlık kuran az sayıda kişiden biridir.

Fionn O’Shea

Normal People Oyuncuları - Jamie

Fionn O’Shea, Marianne’in üniversitedeki arkadaş grubu içinde bulunan Jamie’ye hayat verir. En başından beri Marianne’den hoşlanan Jamie, en sonunda Marianne’i elde etmeyi başarır.

Desmond Eastwood

Normal People Oyuncuları - Niall

Niall, Connell’ın üniversitedeki oda arkadaşıdır. Trinity’i kazanınca yakınlardaki bir yurda yerleşen Connell, burada Niall ile tanışır. Niall, Connell’ın aksine oldukça alaycı ve eğlenceli bir tiptir.

Aislin McGuckin

Normal People Oyuncuları - Denise Sheridan

Denise Sheridan, ünlü bir avukattır. Kasabanın en zengin insanlarından biri olan Denise, çocuklarıyla hiçbir şekilde bağ kuramayan baskıcı bir ebeveyndir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir