Benedict Cumberbatch’ten Oyunculuk Dersi: Patrick Melrose

Benedict Cumberbatch’in şapka çıkartan oyunculuğu ile Patrick Melrose, dizi formatında ekranlara gelen en etkileyici işlerden biri. Bu kadar iddialı bir girizgah yapmakta hiçbir beis görmüyorum, çünkü dizi hangi açıdan ele alınırsa alınsın büyük bir özen, ustalık ve duygu barındırıyor. 5 bölümlük mini dizinin her bir bölümü film kalitesinde izleyicilere sunulurken, izleyenlere dramın en şiddetli haliyle tanışma fırsatı sunuyor. Dizi, esasında Edward St Aubyn tarafından yazılan aynı adlı eserden uyarlandı. Ancak senaryoyu üstlenen David Nicholls, 5 kitaptan oluşan bu uzun seriyi en iyi şekilde kısaltarak başarılı bir dramatik kurgu oluşturmuş. Tüm bu senaryo çatısı, titiz bir yönetmenlikle de birleşince ortaya, ödüllere doyamayan bir klasik çıkmış.

Patrick Melrose dizi incelemesi

Patrick Melrose’un Konusu

Kitapları okumayan biri için Patrick Melrose hikayesi çok da ilgi çekici bir başlangıç yapmıyor. Sorunları olan alkol ve uyuşturucu bağımlısı bir aristokratı canlandıran Benedict Cumberbatch’in, daha önce bir sosyopatı canlandırdığını Sherlock dizisiyle görmüştük. Ancak Patrick’in hikayesinin bu eksende devam edeceğini düşünmenin büyük bir hata olduğunu, dizinin ikinci bölümünde acı bir şekilde öğrendim. Daha sonra, çocukluk travmalarının sarsıcı etkilerini yetişkinliğinde yaşamaya başlayan ve babasının ölüm haberinden sonra intiharı bile deneyen Patrick için, bu raddede travmaya yol açan geçmişin ne olduğunu merak etmeye başladım. Benedict Cumberbatch’in bu kaybolmuşluğu hayran bırakacak şekilde canlandırıyor olması da, bir sonraki sahneye duyduğum merakı büyük ölçüde arttırdı. Kısa bir süre sonra sıradan, bağımlı ve travmatik zengin karakter, babası tarafından küçük yaşta tecavüze uğrayan ve bunu aşamadığı için alkol ve uyuşturucu gibi unutmayı sağlayacak her yola başvuran umutsuz bir karaktere dönüştü. Dizinin bundan sonrası ise Patrick Melrose’un türlü flash back’lerle temizlenme ve olanları arkasında bırakma mücadelesine dönüştü.

Patrick Melrose dizi incelemesi

Nakış gibi işlenen dizide izleyene dokunan pek çok unsur var. Güç obsesyonu bulunan ve herkes üstünde kontrol sahibi olmak isteyen hastalıklı babası, Patrick’in hayatının büyük bir bölümünü mahvetmeye başlıyor. Yıkılmış bir hayatı toparlamaya çalışan Patrick’in bu konuda defaatle dile getirdiği tek bir cümle var: Kimse bir başkasına bunu yapmamalı. Bir tecavüz hakkında hep bir ağızdan söylenen ilk cümle budur büyük ihtimalle, ama inanın, dizide yarı kabulleniş yarı serzeniş içeren bu cümleyi her duyduğunuzda boğazınız düğümlenecek. Önce babasının, sonra annesinin ölümüyle birlikte Patrick geçmişi arkasında bırakmayı başarıyor ve evlenip iki çocuk sahibi olarak türlü zorluklarla çeki düzen verdiği hayatına devam ediyor. Patrick Melrose’un hikayesi oldukça dokunaklı, etkileyici ve hayranlık verici. Her adımda öfke ve acıma arasında gidip gelip, nihayetinde çaresizliğe varıyorsunuz. Bu nedenle herhangi bir duygu uyandırmayan tonla dizinin arasında Patrick Melrose çok daha kıymetli ve özel.

Benedict Cumberbatch’in Patrick Performansı

Patrick Melrose dizi incelemesi

Dizi, ana karakterin adını taşıyor. Bu nedenle Patrick Melrose’un karakter merkezli bir dizi olduğunu söylemekte hiçbir sakınca yok. Dizide, bunun hakkını vererek incelikli bir karakter gelişimi kurgulanmış. 8 yaşından 40’lı yaşlarına kadar şahit olduğumuz Patrick tüm diziyi sırtlamayı başarıyor. Dizinin başarısında büyük oranda pay sahibi olan Benedict Cumberbatch, Patrick performansı ile Emmy dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. Ancak Benedict Cumberbatch’in Patrick Melrose dizisinde başardığı şey o kadar büyük ki, kendinizi sık sık ‘bu rolde başka biri oynasa, dizi bu kadar iyi olur muydu?’ diye sorgularken buluyorsunuz. Bu soru işareti bile tek başına, Benedict Cumberbatch’in karakterle ne kadar özdeşleştiğini ortaya koymaya yetiyor. Bunun dışında Patrick, başarılı oyuncunun bugüne kadar canlandırdığı tüm karakterlerden oldukça farklı. Bu nedenle Cumberbatch’in kariyeri için de oldukça özel bir yere sahip.

Hikayenin ağırlığını en iyi şekilde izleyiciye yansıtarak, zorlu bir karakterin altından ustaca kalkan Benedict Cumberbatch için söylenecek başka bir şey kalmadı. Ancak Patrick Melrose adının zikredildiği her yerde bir parça Benedict Cumberbatch övmemek bizce büyük ayıp. Bu nedenle ödüllü aktörün hakkını teslim etmek için sarf ettiğimiz güzel sözleri, anlayışla karşılamanızı bekliyoruz. Dizide Cumberbatch’e eşlik eden oyuncular arasında ise Hugo Weaving, Jennifer Jason Leigh, Jessica Raine ve Anna Madaley yer alıyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir