Peaky Blinders Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Gelmiş geçmiş en iyi İngiliz dizilerinden biri olan Peaky Blinders ile 1900’lerin İngilteresine gidip bir gangster hikayesine tanıklık ediyoruz. Kasketlerine jilet gizlemesiyle meşhur bir suç çetesi olan Peaky Blinders’ların anlatıldığı dizide, Shelby ailesinin nefes kesen olaylarına şahit olurken efsane oyunculuklar, etkileyici tarihi atmosfer ve kaliteli müzikler de eklenince diziyi bir solukta izliyoruz. Cillian Murphy’e oyunculuk kariyerinde level atlatan ve suç-dram türünün hakkını veren dizi, yayınlandığı 2013 tarihinden beri büyük bir izleyici kitlesi topladı. Dizinin, halihazırda 5 sezonu bulunuyor. Her ne kadar 6. sezon için onaylar alınsa de beklenen sezonun 2022’den önce gelmeyeceği konuşuluyor. 

Peaky Blinders Dizisi Konusu

Soygun ve at yarışıyla geçinimini sağlayıp Birmingham sokaklarında kabadayılık taslayan Peaky Blinderslar, çetenin baş elemanı Tommy Shelby’nin hatası yüzünden bölgeye bir müfettişin atanmasına sebep oluyorlar. Müfettiş, Peaky Blindersların yanlışlıkla çaldığı silahların itirafı için uğraşırken, kaleyi içten fethetmek amacıyla Tommy Shelby için de bölgenin en ünlü barına Grace adında ajan bir kız yollanıyor. Bakalım Tommy Shelby duygularına yenik düşüp çetesini tehlikeye atacak mı?

Birinci sezonuyla gönüllerde taht kuran dizi ikinci sezonda da Tom Hardy’nin yer almasıyla daha bir yükseliyor. Shelby ailesinin işleri genişletmesine, politikaya karışmalarına, mafya ve polisi başlarına bela etmelerine, işbirliklerine ve yeri geldiğinde dağılmalarına şahit olurken özellikle Tommy Shelby’nin sabrına, soğukkanlılığına ve kıvrak zekasına hayran kalıyoruz. Romantizmin belki de en son uğrayacağı bu savaş sonrası karanlık döneme bir de duygusal ilişkiler eklenince olayların havası haliyle değişiyor. Puslu ve gri bir atmosfer, sürekli sigara içen kadın ve erkekler, iliklerimize kadar hissettiğimiz savaş sonrası ortam, kasketler ve kostümler ile beraber her şeyin kusursuzca dönemine göre işlendiği Peaky Blinders’ta olayların seyrini değiştiren güçlü kadınlara da ayrıca yer veriliyor. Sahneye tam oturan diyalogları ve zekice kurgulanmış senaryosu ile bir oturuşta kendini izlettiren dizinin bu akıcılığına aldanmayıp sindire sindire, tadını çıkara çıkara izlenilmesini şiddetle öneriyoruz.

Peaky Blinders Dizisi Oyuncuları

Cillian Murphy

Peaky Blinders oyuncuları - Thomas Shelby

Çetenin önemli kararlarını alan Thomas Shelby, özellikle sigara içiş tarzı ve soğukkanlı duruşu ile kendisine hayran bıraktırıyor. Beyazperdenin sevilen oyuncularından Cillian Murphy ise Thomas Shelby performansı ile kariyerinde zivreye ulaşıyor.

Paul Anderson

Peaky Blinders oyuncuları - Arthur Shelby

Shelby kardeşleri arasında en büyüğü. Tommy tarafından ikinci plana atılsa da Peaky Blindersların lideri sayılıyor.

Tom Hardy

Peaky Blinders oyuncuları - Alfie Solomons

Tom Hardy’nin canlandırdığı Alfie Solomons, Londra’daki mafyanın Yahudi elebaşı. İlginç konuşma tarzı ve ukala duruşu ile meşhur.

Iddo Goldberg

Peaky Blinders oyuncuları - Freddie

Tommy’nin eski arkadaşı, aynı zamanda bölgede çeşitli ayaklanmalar çıkaran bir komunist. Ada Shelby ile ilişkisinin ortaya çıkması onu Shelby’ler ile karşı karşıya getiriyor.

Helen McCrory

Peaky Blinders oyuncuları - Polly

Polly, ailenin en büyüğü, çeteye yol gösterici, güçlü ve zeki bir kadın. Shelby ailesini hep bir arada tutmaya çalışıyor.

Anabelle Wallis 

Peaky Blinders oyuncuları - Grace

Bölgedeki bara çalışmak için gelen Grace, aslında Shelby’ler için yollanan zeki bir ajan. Amacı Tommy Shelby ile yakınlaşıp silahların yerini itiraf ettirmek. 

Sam Neill

Peaky Blinders oyuncuları - Chester

Tommy Shelby’nin silah kasasını çalması üzerine bölgeye atanan Müfettiş Campbell, Peaky Blindersların yediği haltları ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Sophie Rundle 

Peaky Blinders oyuncuları - Ada Shelby

Ada, Shelby ailesinin tek kız çocuğu. Ailesiyle pek alakası olmayıp başına buyruk hareket ediyor.

Joe Cole

Peaky Blinders oyuncuları - John Shelby

John Shelby, Peaky Blindersların umursamaz, kendi halinde, içkiye düşkün üyesi.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir