Fringe Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Bilim kurgu janrının en başarılı örneklerinden biri olarak kabul gören efsane dizi Fringe, finalinin ardından 6 yıl geçmesine rağmen hala ilk günkü ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Usta oyuncu kadrosu ve zekice kurgulanmış olay örgüsü ile dizinin yakın dönemin en popüler işlerinden olduğu söylenebilir. Bunun yanında Fringe, televizyon tarihinin efsaneleri arasında yer alan Star Trek, The Twilight Zone, Altered States ve The X Files gibi dizilerin izinden giderek benzer içerikleri çok daha güncel bir şekilde izleyicilere sunuyor.

Fringe Dizisi Konusu

Fringe, doğaüstü olayları araştırmak üzere görevlendirilen Fringe isimli organizasyonun görevler sırasında açığa çıkardığı sırları konu alıyor. Bu esrarengiz görev için bir araya gelen ekibimiz, zaman içinde tahmin edemeyecekleri hadiselerin ortasına düşerek boyutlar arası felaketlerle karşılaşıyor. Fringe, ustaca kurgulanmış senaryosu ile 5 sezon boyunca heyecanı ve ilgiyi canlı tutmayı başararak adını unutulmaz diziler arasına yazdırıyor.Dizide, aynı zamanda bir FBI ajanı olan Olivia Dunham, son zamanlarda kendisini duygusal açıdan da oldukça yıpratan esrarengiz olayları açığa kavuşturmak için ilginç karaktere sahip bilim adamı Walter Bishop ve Walter’ın dahi oğlu Peter Bishop ile çalışmaya başlıyor. Bu serüvende ekibe, Philip Broyles ve Astrid Farnsworth gibi karakterler de eşlik ediyor.

Fringe dizisi konusu

Yavaş ve güçlü bir başlangıç yapan Fringe, ekranlarda yer aldığı beş sezon boyunca farklı temaları derinlikli bir şekilde işledi. Farklı evrenler arasındaki dinamikleri dramatik öğelerle izleyicilere sunan dizi, 100. bölümüyle ekranlara veda etmek zorunda kaldı. Dizinin final sezonunun diğer sezonlarına nazaran daha zayıf olması, kanalın emrivaki bir kararla, çok da memnun olunmayan bir şekilde projeyi noktalamasıyla açıklandı. Ancak yine de kurgulanan uzun soluklu bu bilim kurgu macerası, her izleyici tarafından takdir topladı.

Fringe Dizisi Oyuncuları

Anna Torv

Fringe dizisi oyuncuları - Olivia Dunham

Estonya asıllı güzel oyuncu dizinin bel kemiği olan Olivia Dunham karakterine hayat veriyor. Hırslı bir ajan olan Olivia, Fringe bölümünde ekibi ile birlikte anlam veremediği olayların peşinden gidiyor. Oyuncu, Fringe bünyesinde beş sezon boyunca başrolü üstlenerek etkileyici bir performans sergiledi.

John Noble

Fringe dizisi oyuncuları - Walter Bishop

Deneyimli oyuncu John Noble, bu kez karşımıza çılgın bilim adam Walter Bishop olarak çıkıyor. Kısa sürede dizi tarihinin unutulmaz karakterleri arasına giren Walter Bishop, kendine has mizahı ve özgün karakteri ile dizi yükünün büyük bir kısmını tek başına sırtlanıyor. Karakter aynı zamanda doğaüstü olayları başlatan olaylar zincirinde büyük bir role sahip.

Joshua Jackson

Fringe dizisi oyuncuları - Peter Bishop

MIT’ye yasadışı yollarla girecek kadar zeki ve kural tanımaz olan Peter Bishop, başarılı oyuncu Joshua Jackson tarafından canlandırılıyor. Başta Fringe ekibine dahil olmak istemeyen Peter, daha sonra babasıyla olan sorunlarını görmezden gelerek  ekibe katılıyor. Walter Bishop ve Peter Bishop arasındaki çalkantılı ilişki, dizinin etkileyici dramasına da zemin hazırlıyor.

Jasika Nicole

Fringe dizisi oyuncuları - Astrid

Fringe ekibinin laboratuvar kısımında hararetli bir çalışma yürüten Astrid Farnsworth, aynı zamanda Walter Bishop ile kurduğu keyifli dinamik ile diziye güzel bir dokunuş sağlıyor. Fringe’den önce çok fazla deneyimi bulunmayan oyuncu, bu beş sezonluk macerada görevini layığıyla ifa etmeyi başarıyor.

Lance Reddick

Fringe dizisi oyuncuları - Philip

Reddick, diziye konu olan Fringe ekibinin yöneticisi konumundaki Philip Broyles karakterine hayat veriyor. FBI hiyerarşisinde oldukça üst konumlarda bulunan karakter, dizide daha çok Olivia Dunham’a güvenip inisiyatif tanıması ile sempati topluyor.

Blair Brown

Fringe dizisi oyuncuları - Nina Sharp

Usta sinema, televizyon ve tiyatro oyuncusu Blair Brown, Fringe’de sahip olduğu küçük ama etkili rolü ile diziye bambaşka bir soluk getiriyor. Geçmişin gizemini sırtında taşıyan karakterin, her sezon daha da derinleşen ve merak uyandıran bir hikayesi var.

Bunun dışında uzun soluklu bir ekran hayatına sahip olan diziye dönem dönem Leonard Nimoy, Michael Cerveris, Kevin Corrigan, Ryan McDonald, Kirk Acevedo ve Mark Valley dahil oluyor.

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

Sex Education Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2019’un başlarında ilk sezonu yayınlanan Sex Education, kısa sürede yılın en sevilen gençlik dizilerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir