Tiny Pretty Things Dizisi Konusu ve İncelemesi

Netflix’in son çıkan dizilerinden biri olan ve aynı isimli kitaptan uyarlanan Tiny Pretty Things, bale severler için özellikle aranan kan niteliğinde. Konusu tamamen bale üzerine olan dizi bulmanın pek kolay olmadığı ortadayken bu dizi imdadımıza yetişiyor.

Tiny Pretty Things Konusu

Tiny Pretty Things Konusu

Dizimiz Archer Bale Akademisi’nin parlayan yıldızı Cassie’nin okulun çatısından düşmesiyle başlıyor. Oldukça prestijli olan okulda yaşanan bu olay, üzerine polisleri ve basını çekse de okulun müdiresi Madam DeBois bir şekilde bu olayı örtbas ediyor. Düşen öğrencinin yerine başka bir balerine burs vererek kendisini okula alıyor ve magazinin gözünde tekrar öne çıkmış oluyor.

Küçük bir yerden böyle bir olay üzerine okula gelen Neveah için süreç pek kolay başlamıyor. Aylar önce çatıdan düşen kızın oda arkadaşıyla, onun eski odasında kalıyor. Yıllardır kendisinden çok daha profesyonel eğitim gören öğrencilerin arasına girmesi cabası olsa da Neveah altında kalmıyor.

Tiny Pretty Things Karakterler

Bu dizide en çok takıldığım şey karakter gelişimi oldu. Hikâye ve buna bağlı olarak öğrenciler arasındaki ilişkiler güzel kurulmaya başlamıştı ama ne yazık ki dizi bunları yıkmaktan hiç çekinmedi. Arkadaşlıklar ve ilişkiler hızla inşa edildi ve aynı hızla yıkıldı derken açıkçası takip etmesi biraz yorucu oldu. Karakterlerin oldukça hırslı ve rekabet dolu gençler olması, özellikle böyle bir okulda oldukça olağan. Ama çıkarları ilişkilerinin arasına girmeye başladıkça gereğinden fazla tutarsız davranışlar izlediğimizi düşünüyorum.

Onun dışında öğrencilerin her ne yaşanırsa yaşansın kendilerini dansla ifade edişlerini izlemek oldukça keyifliydi. Masumluğu, öfkeyi, dehşeti ve daha fazlasını hep danslarıyla ifade ettiler ve bu konuda oyuncular gerçekten çok başarılıydı. Zaten çoğu oyuncu değil dansçı olduğu için de çok güzel şeyler ortaya çıkarmayı başarmışlar.

Dans türünü seviyor ve özellikle de baleye ilgi duyuyorsanız, beklentiniz çok yüksek tutmadan izlemenizi tavsiye ederim.

Dikkat, yazının buradan sonrası spoiler içermektedir.

Spoiler’lı Yorum \ Yazarın İncelemesi

Cassie’nin her ne kadar uyanmamasını tercih etsem de dizi başından beri bunun sinyallerini veriyordu. Yine de aylarca komada kaldıktan sonra fazla hızlı ilerlediğini ve kendisinin çirkinleştiğini düşünüyorum. O kadar olaya rağmen hala Madam’ın tarafında olması aslında bize önceki karakterin de ne kadar kötü durumda olduğunu çok güzel göstermiş oldu. Cassie güzel dans etmesinin yanında oldukça zeki bir kız ki Bette’in kendisinden sonra parlayan kişi olduğunu görünce resmen dans edememesi için polislere onun ismini verdi ve bir nevi kendisini sabote etti.

Bette, June ve Neveah’ın ilişkisi faslasıyla değişkendi. June’ın fazla iyi niyetli ve herkese inan tavırları, çok hızlı hüküm vermesine neden oldu. Bunların sonuçlarından Neveah oldukça etkilendi ve son ana kadar Bette bir şekilde gerçekten de sıyrılmayı başardı. Delia’nın gölgesinde ömür sürmüş biri olarak Bette’i de anlamaya çalışsam da yaptıklarının bir noktadan sonra savunulacak tarafı kalmadı.

Dizide aslında beni hem şaşırtan hem de sevdiren kısım sonradan gelen yeni kızın hemen parlayıp baş rolü almaması oldu. Bu klişenin gerçekleşmesini beklemiştim ama onun yerine altı güzelce doldurulan June’un hikayesini gördük ve baş dansçı olarak onu izledik.

Oren ve Shane arasındaki ilişkinin ilerleyeceğini düşünmüştüm. Oren’ı kendisine bazı şeyleri itiraf edemeyen, bastırılmış biri olarak düşünmüştüm ve sonunda bir çift olmalarını beklemiştim. Dizinin başında Neveah ve Nabil ilişkisi de bana oldukça gereksiz gelmişti, onlara da öyle gelmiş olmalı ki bir bölüm içinde başlayıp bitirmeyi başardılar. Aslında burada biraz da Nabil’in Cassie’den sonra devam etme çabasını gördük sanırım.

Nabil aralarında en çok üzüldüğüm karakter oldu. Cassie’ye gerçekten çok değer veriyordu, onun için fırsatları bile tepti ama sonucu güzel olmadı. En azından Caleb ile arasının düzelmesine sevindim. Caleb ise beni şaşırtan bir diğer karakter oldu. Bölümün sonunda Madam’ın yanına gidip yanındayım, yardım edeceğim demesi açıkçası bir diğer karakter gelişimi yıkımına örnekti bence. Çünkü ona olan öfkeleri saf bir şekilde ortadaydı, özellikle Madam o videoyu da sahiplendikten sonra. Yine de kendisi yanına gitmeyi tercih etti.

Son olarak Cassie’yi iten kişinin Delia olduğu tahmin ediliyordu ama June’un babasının Ramon çıkması kesinlikle edilmiyordu. Muhtemelen kendisini June’un annesinin öldürdü, bu baba olayın ortaya çıkmaması için diye düşünsem de bu dizi için bile fazla kolay olurdu sanırım. Baba meselesini çıkarmaları hikâyeyi uzatmak içindi anladığım kadarıyla, enteresan bir yaklaşım olmuş. Bu olayları nasıl bağlayacaklarını ve ikinci sezonu merakla bekliyorum.

Dizi Hakkında Genel Bilgiler

  • Yapım yılı: 2020 – Devam Ediyor
  • Tür: Dans, Gençlik, Gizem, Dram
  • Ülke: ABD
  • Sezon: 1
  • Bölüm sayısı: 10

Yazar: Övgü Açık

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir