Toy Story Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

İlk gösterime girdiği sene itibariyle animasyon teknolojisinde önemli farklar yaratan, Pixar’ın belki de ekmeğini en çok yediği komedi-animasyon filmi Toy Story serisi konusunu Andy isimli çocuğun oyuncaklarının canlanmasından alıyor. İlk filmi 1995 yılında çıkan ve John Lasseter’ın yönetmenliğini yaptığı bu Disney filmi kullandığı teknik özellikleriyle, akıcı ve eğlenceli kurgusuyla, çocuk-yetişkin ayırt etmeden izleyenlerini etkilemesiyle ve en önemlisi animasyon yapımları arasında öncü kabul edilmesiyle sinema tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Biz de, üç filmden oluşan ve dördüncü filmi 21 Haziran’da vizyona giren Toy Story serisiyle ilgili önemli gördüğümüz bilgileri 10 maddeyle sıraladık.

1. İlklerden

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Toy Story, bilgisayar tarafından üretilen ilk uzun metrajlı animasyon filmi olma özelliğine sahip. Gösterime girdiği 1995 yılında gişe rekorları kıran film 3 farklı akademik ödüle de aday gösterilmiştir.

2.Animasyon Filmi Ve Oscar

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En İyi Özgün Senaryo Oscarı’na aday gösterilen ilk animasyon filmi olma özelliği ile de alanında fark yaratan Toy Story, aynı zamanda You’ve Got A Friend In Me ile de En İyi Özgün Şarkı dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Yönetmen John Lasseter ise Akademi Özel Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

3.Aynı zamanda müzikal

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hem animasyonu hem müzikali çeşitli filmleriyle bir araya getiren Disney, Toy Story filmi ile de şaşırtmıyor. You’ve Got a Friend in Me şarkısıyla izleyicisini derinden etkileyen, aynı zamanda Oscar’a aday gösterilen Toy Story bir diğer anlamda müzikal olma özelliğine sahip.

4.Tom Hanks 

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rol aldığı filmler sebebiyle Toy Story seslendirmesini iki film çekimi arasına sıkıştırıp zorlandığını ifade eden Tom Hanks, oldukça başarılı performansıyla filmdeki kovboy Woody’nin seslendiricisi olarak karşımıza çıkıyor. Woody’nin kendisi için çok özel bir karakter olduğunu belirten ünlü aktör ilginç olarak çocukken oyuncaklarının o etrafta değilken canlanıp hareket ettiğini düşündüğünü söylüyor.

5. Oyuncaklar Aslında Gerçek Hayattan

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Buzz ve Woody gibi kendi orijinal oyuncaklarını yaratmasının yanı sıra Pixar, filmde bilindik oyuncaklardan da yararlanıyor. Hatta filmin yönetmeni ve senaristler yapım aşamasında oyuncak mağazalarını gezip en uygun oyuncakları arıyor. Slinky Dog, Mr.Potato, yeşil askerler Toy Story’den de önce ünlü olan oyuncaklardan bazıları.

6. Astronot Buzz Lightyear 

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En başta Buzz Lightyear karakteri yerine Tiny Toy’un baş karakteri Tinny’in olması planlanıyordu. Ancak bu oyuncak eski olarak düşünülüp gençlere hitap edemeyeceği anlaşılınca aşama aşama astronot karakterine karar verildi. Bunun yanında Buzz Lightyear karakterinin aslında Amerikalı astronot Buzz Aldrin’den esinlenerek yaratıldığını da görüyoruz.

7.Oyuncak Askerler

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeşil asker oyuncaklar aslında animatörlerin iyi iş çıkarmak isteyip üzerinde en çok çalıştığı karakterlerdendi. Teknolojinin o yıllarda istendiği kadar yeterli olmamasından dolayı animatörler oyuncak askerlerin hareketlerini kusursuz şekilde anime edebilmek için ayakkabılarını tahta bir plakaya çivileyerek kendi hareketleri üzerinden gözlem yapıyorlardı.

8. Steve Jobs Ve Toy Story 

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Toy Story filminin yapımcılarında Steve Jobs aslında bu film ile kaybettiği saygınlığını yüksek bir ivmeyle geri kazanıyor. Bildiğiniz üzere Apple’ın yönetim kurulu, bir dönem rakipleri karşısında yenilgiye uğrayan Jobs’u kendi şirketinden kovuyor. Jobs ise bu dönemde Pixar Animasyon Stüdyosu’nu kurup ve Toy Story filmini yapıyor. Bu filmdeki başarısıyla karizmayı kurtaran Jobs Apple’a geri dönüp bugünkü haline geri getiriyor.

9Billy Crystal’ın Pişmanlığı

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Filmdeki başrol oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın seslendirilmesi için aslında ilk olarak Billy Crystal düşünülmüştü ancak Crystal reddetti. Film animasyon dünyasında harikalar yaratınca pişman olan Billy Crystal bu teklifi, reddettiği için kariyer hayatındaki en büyük pişmanlık olarak nitelendirdi. Bu reddettiği teklifin telafisi oldu mu olmadı mı bilmiyoruz ama Billy Crystal daha sonra Monsters Inc.’in baş karakterlerinden Mike Wazowski’nin seslendiricisi olarak karşımıza çıkıyor.

 10. Planda Olmayan Dördüncü Film

Toy Story Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Normalde planlanan, üçüncü film ile Toy Story serisinin bitirilmesiydi. Hatta Toy Story 3’te Andy oyuncaklarına veda ediyordu. Ancak üçüncü film gişede büyük bir başarı yakalayınca seriye devam edilme kararı verildi. 21 Haziran’da bekleyenleri ile buluşan Toy Story 4’te bu sefer kaşıktan yapılma oyuncak olan Forky’nin maceralarını, Woody ve Bo Peep’in arasındaki ilişkiyi izliyoruz.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir