Get Out Film İncelemesi

Irkçılık temasını işleyen yapımlardan farklı olarak Get Out filmi, tarih-dram-biyografi ögelerinden yararlanmak yerine bir korku filmi olup ırkçılığı izleyicisine gerilim yaşatarak aktarıyor. Bu nedenle izlenmeye değer olduğunu düşündüğümüz film, gizemi de içine katarak başarılı ve orijinal bir senaryo ile karşımıza çıkıyor. 2017’de vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Jordan Peele’yi, başrolde ise Daniel Kaluuya’yı görüyoruz. En İyi Özgün Senaryo Oscarı’nın sahibi olan Get Out, normalde komedi türüyle tanıdığımız Jordan Peele’nin de kariyerini bir hayli cilalıyor.

Get out oyuncuları - Chris ve Rose

Not: Yazının kalan kısmı spoiler içermektedir.

Konusu

Sevgilisi Rose ile mutlu mesut yaşayan siyahi genç Chris, sevgilisinin ısrarları üzerine ailesiyle tanışmaya gidiyor. Ailesinin kendisine karşı önyargılı ve ırkçı tutumları olabileceğini düşünen Chris, onlarla tanışma konusunda epeyce tedirgin. Ancak ailenin kendisine karşı olumlu ve sevecen tutumlarını görünce rahatlamaya başlıyor. Tabi bu rahatlama pek de uzun sürmüyor. Evdeki diğer siyahi hizmetçilerin tavırları ve aile bireylerinin garip tutumları Chris’in aklını kurcalarken bardağı son taşıran damla ise ailenin düzenlediği, herkesin katıldığı toplantıda siyahi bir hizmetçinin hipnozun etkisinden sıyrılıp ‘Kaç buradan kurtul’ demesi oluyor. Sevgilisinin fotoğraflarını kurcalarken gördükleriyle de şoka uğrayan Chris kaçmak için yelteniyor ancak bu korkunç evde kapana kısılıyor. Bu garip aile, siyahilerden ne istiyor? Onları hipnoz edip yapmak istedikleri şey ne? Chris bu evden, bu aileden kurtulabilecek mi? İşin içine bilim kurgunun da girdiği bu soruların cevaplarını biz de siyahi gencimiz Chris ile beraber hem gerilim hem korkuyu hissederek öğreniyoruz.

Get Out filmi inceleme

Irkçılık Teması 2017 İçin Geç Değil Mi?

Konuyu okurken, siyahilere yönelik ırkçılık tutumları ve şiddet geride kalmadı mı, şuan herkes güllük gülistanlık geçinip gidiyor diyenleri duyar gibiyiz. Hatta Amerika’nın bir dönem başkanı olan Obama’nın da siyahi olduğunu düşünürsek film en fazla ne kadar ilgi çekici olabilir sorusu akla gelmiyor değil. Ancak kendisi de bir Afro-Amerikan olan Jordan Peele, aynı şekilde düşünüp yazdığı tarihte senaryoyu sadece kendisine saklasa da Afro-Amerikanlara yönelik ırkçı tutumların tekrar arttığı yıllarda ‘işte tam zamanı’ diyerek filmin yapımına başlıyor. Kaldı ki, filmi izlerken sadece siyahilere yapılan ırkçılığa değil ayrıca, bu zamana kadar bu tutum ve tavra maruz kalmış her ırktan insanın görebileceği geri dönüşü olmayan muamelelere şahit olup ırkçılığın ve köleliğin sonuçlarını teknolojinin de gelişmesiyle ne kadar ileri gideceğini görebiliyoruz. Öyle ki filmde siyahileri hipnoz edip beyin nakliyle yerlerine ölülerinin bilincini geçiren beyaz bir ailenin olması korkunç olmaktan öte bu dünyanın acı gerçeğine de parmak basıyor.

Değerlendirme

Get Out filmi inceleme

Temayı özgün işleyiş biçimiyle bir hayli başarılı bulduğumuz Get Out filmi, gerilim-gizem-korku türlerinin de hakkını veriyor. İzlerken kendimizi başroldeki gencin yerinde hissedip yaşanan garip olayların iç yüzünü çözmeye çalışmamız filmi daha da sürükleyici hale getirirken, bilim kurgu ögelerinden yararlanılması da filmi salt bir gerilim filmi olmaktan kurtarıyor. Bu zamana kadar psikolojik ve fiziksel yaptırımlarını gördüğümüz ırkçılığın ‘yok artık,bu kadar da olamaz’ dediğimiz sonuçlarını bu film ile görüp geren kurgusuyla beraber biz de hissedebiliyoruz. Oyuncu seçimini de oldukça başarılı bulduğumuz filmin, hem yönetmeni hem senaristi olan Jordan Peele tarafından da gayet iyi yönetildiğini düşünüyoruz ki, aldığı Oscar da zaten bunu kanıtlıyor.

Bizce, sinema tarihi boyuncu birçok yapım tarafından izleyiciye aktarılan konular, farklı bir kurgu ve janr ile işlendiği zaman film 1-0 önde başlayabiliyor. Get Out filmi de bunlardan biri. Özgünlüğünü bir kenara bırakalım oyunculuk, teknik özellik ve yansıttığı duygularla bile film sektöründe hatrı sayılır bir yere kapak attığını düşünüyoruz. Korku ve gerilim dozunun gayet iyi yararlandığı film, 7.7 IMDb puanıyla birazcık hakkettiğinden düşük puan almış gibi gelse de, zaman geçtikçe daha fazla izleyicisini bulup kült filmlerden biri olacağını kestirebiliyoruz.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

The Platform Film İncelemesi ve Yorumlar

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te yerin alan The Platform, açılışını geçen seneki Toronto Film Festivali’nde yapan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir