True Detective Dizisi Konusu ve Oyuncuları

True Detective, yönetmenliğini Cary Fukunaga’nın yaptığı sıra dışı bir suç dizisi. Neo-noir türünün de başarılı örneklerinden biri olan dizi, Nic Pizzolatto’nun zeki dönemeçlere yer verdiği senaryosu sayesinde izleyenlerden takdir topladı. True Detective, antoloji olması nedeniyle 3 sezonluk ekran hayatı boyunca pek çok yıldız isme ev sahipliği yaptı. Sevilen suç ve gizem dizisinin başrolleri arasında Matthew McConaughey, Woody Harrelson ve Michelle Monaghan bulunuyor. İlerleyen sezonlarda ise diziye Rachel McAdams ve Colin Farrell gibi ünlü isimler dahil oldu.

True Detective Konusu

True Detective Dizisi Konusu

True Detective, Louisiana eyaletindeki bir cinayet masasında yaşananları konu alıyor. Cinayet masasının öne çıkan isimleri Rust Cohle ve Martin Hart, uzun süredir dehşet saçan bir seri katili yakalamak üzere harekete geçiyor. Oldukça çetrefilli olan bu davada, başarılı dedektifler kendi hayatlarına dair gerçeklerle de yüzleşiyor. True Detective’in izleyenleri hayran bırakan radikal kararları da burada başlıyor. İkili, kan donduran seri katili yakalayamıyor ve dava böylece kapanıyor.

True Detective Konusu ve Oyuncuları

Aradan 17 yıl geçiyor ve cinayet masasının bu kapanan dosyayı şüpheli görmesi üzerine artık mesleklerine devam etmeyen ikiliyi tekrar bir araya getiriyor. Aradan geçen yıllar içerisinde Rust Cohle ve Martin Hart kendilerine bambaşka yollar çizmiş. Dizi, bu iki zaman dilimi arasında gidip gelerek 17 yıl önce gerçekleşen vakanı gizemini çözmeye çalışıyor. Bunu da, vahşice öldürülen Dora Lange cinayeti üzerinden anlatıyor. Soluksuz izleyeceğiniz dizi, zekice yazılmış diyalogları ile de başarısını kanıtlıyor.

True Detective Dizisi Oyuncuları

Matthew McConaughey

True Detective Oyuncuları - Rustin Cohle

Rustin Cohle, işinde oldukça iyi bir cinayet masası dedektifidir. Asosyal ve dobra olması nedeniyle çok fazla arkadaşı bulunmaz. Geçmişte yaşadığı kayıplar ve travmalar nedeniyle yalnız kalmayı tercih eden Rustin, bu nedenle işine sarılarak başarılı bir dedektif olmuş. Bir gün yolu, en az kendisi kadar iyi bir dedektif olan Martin ile kesişir ve zorlu bir seri katilin peşine düşerler. Ancak bu davada sonuca ulaşamamaları, ikiliyi dağıtarak hayatlarını farklı bir yola saptırır. Dizinin en dikkat çeken karakteri Rustin Cohle’a Oscar ödüllü Matthew McConaughey hayat vermektedir.

Woody Harrelson

True Detective Oyuncuları - Martin Hart

Martin Hart insanlarla iyi geçinen, uyumlu bir dedektiftir. Cinayet masasında oldukça deneyimlidir. Ancak Rustin’e göre çok daha rahat olan Martin, kendini zora sokmaktan hoşlanmaz. Evli ve iki çocuk babasıdır. Kendi menfaatlerini düşündüğü için zaman zaman kötü sayılabilecek kararlar verebilir. Ancak mesleğine duyduğu saygı itibariyle gerekenleri yapmaktan kaçmaz.

Michelle Monaghan

True Detective Oyuncuları - Maggie Hart

Michelle Monaghan’ıın hayat verdiği Maggie, Martin’in karısıdır. Baskın ve güçlü bir karakterdir. Bu nedenle sürekli Martin’le tersleşir ve muhalefet yaratır. Martin’i sevse de bazı huylarından hoşlanmaz ve bunları sürekli dile getirir.

Tory Kittles

True Detective Oyuncuları - Thomas Papania

Dedektif Thomas Papania, Rustin ve Martin ile birlikte Louisiana Polis Departmanı’nda çalışmaktadır. Oldukça zeki ve pratik bir dedektif olduğu için işlerin içinden kısa sürede çıkabilmektedir. Bu nedenle Departman’daki diğer dedektiflerle sürekli etkileşim halindedir.

Michael Potts

True Detective Oyuncuları - Maynard Gilbough

Dedektif Maynard Gilbough, dizinin 17 yıl sonraki zaman diliminde karşımıza çıkar. Maynard, geçmişte kapanan davayı incelemek üzere Martin ve Rustin’i sorgulamaktadır.

Vince Vaughn

True Detective Oyuncuları - Frank Semyon

Frank Semyon, diziye ikinci sezonda bir yer altı mafyası olarak dahil oluyor. Frank, elinde bulundurduğu gücü ve ilginç fikirleri ile korku veren bir karakterdir. Geçmişte yaşadıklarından dolayı acımasız ve tehlikelidir.

Rachel McAdams

True Detective Oyuncuları - Ani Bezzerides

Yetenekli oyuncu Rachel McAdams’ın hayat verdiği Ani, geçmişi travmalarla dolu yalnız bir kadındır. Ailesini arkasında bırakan Ani, büyük problemleri olsa da hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır. Alkol ve kumar bağımlılıkları ile boğuşurken yolu cinayet vakası ile kesişir.

Colin Farrell

True Detective Oyuncuları - Roy Velcoro

Ray Velcoro, Polis Departmanı içerisindeki kirli bir polistir. Yer altı mafyası Frank Semyon’a olan gönül borcu nedeniyle her türlü bilgiyi sızdırır. Karısına tecavüz edildiği için hayat karşı öfke doludur. Bu nedenle kaçışı başka şeylerde bulur.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir