Twin Peaks Dizisi Konusu ve Oyuncuları

1990 yılında ABC kanalında ekranlara gelen dizi, talihsiz zamanlaması nedeniyle ikinci sezonun sonunda yayından kaldırıldı. Körfez Savaşları nedeniyle, yayınlandığı süreçte çok beğenilmesine rağmen dizi rafa kaldırıldı. Yaratıcıları arasında, birçok kült işte imzası bulunan ünlü yönetmen David Lynch yer alıyor. Dizinin hafızalara kazanan müzikleri ise Angelo Badalamenti tarafından bestelendi.

Twin Peaks, 16 yıllık aradan sonra Twin Peaks Dizisi Konusu 2017 yılında ekranlara döndü. Projenin başında yeniden David Lynch yer alıyor.

Twin Peaks Dizisi

Twin Peaks Dizisi Konusu

Dizi, ismini aldığı Twin Peaks kasabasında geçer. Issız bir kasaba olan Twin Peaks’te işlenen bir cinayet, tüm kasabayı dehşete düşürür. Laura Palmer’ın ölümünü aydınlatmak için başarılı FBI ajanı Dale Cooper görevlendirilir. Dale, cinayeti araştırmaya başladıkça bu kasabada yolunda olmayan şeyler olduğunu keşfeder.

Kasabanın sırrını çözmeye çalışan Dale Cooper’a karşı Twin Peaks’te de bir hareketlenme başlar. Dale, hem gizemli olayı çözmeye hem de Twin Peaks’in sırrını öğrenmeye çalışır. Dizi, 1990-1991 arasında yayınlandığı dönemde kasaba ve Dave arasındaki gerilimi konu alıyordu. 2017’deki yeni sezonundan itibaren Dale Cooper’ın Twin Peaks olan ilişkisi kaldığı yerden devam etti.

Twin Peaks Dizisi Konusu

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları

Kyle MacLachlan

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Dale Cooper

Sheryl Lee

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Laura Palmer

Laura Palmer, Twin Peaks kasabasının ileri gelen aileleri Leland ve Sarah Palmer’ın tek kızıdır. Bu nedenle ölümü tüm kasabada büyük bir yankı uyandırmıştır. Ancak bu popüler kızın herkesten sakladığı tarafları bulunur. Dale Cooper, kasabaya geldikten sonra önce Palmer ailesini araştırmaya başlar.

Michael Horse

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Tommy Hill

Hawk lakaplı Tommy Hill, Twin Peaks’te görev yapan polislerden biridir. Deneyimi ve yetenekleri sayesinde birçok başarı elde etmiştir. Davayı çözmek için kasabaya gelen Dale Cooper’a bu süreçte yardım eder. Olayları görmedeki başarısından dolayı kendisine Hawk denmektedir.

Chrysta Bell

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Tammy Preston

Chrysta Bell’in canlandırdığı Tammy Preston, Dale Cooper gibi bir FBI ajanıdır. Palmer cinayeti için Dale’den sonra Twin Peaks’e gönderilir. Tammy, akademinin en başarılı ve hırslı ajanıdır. Hiçbir detayı atlamadan Dale Cooper’la birlikte dava üzerinde çalışır.

Miguel Ferrer

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Albert Rosenfield

Albert Rosenfield, adli tıp uzmanıdır. Laura Palmer’ın cesedini incelemek üzere Twin Peaks’e gelir. Davada görev alan diğer ajanların aksine rahat ve alaycı bir adamdır. Bu nedenle çalışanlar ve halk tarafından yadırganır. Karaktere, Miguel Ferrer hayat vermektedir.

David Lynch

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Gordon Cole

Ünlü yönetmen David Lynch, yaratıcısı olduğu dizide FBI şefi Gordon Cole’a hayat verir. Geçmişte yaşadığı bir kaza nedeniyle duyma yetisini kaybeden Gordon, işitme cihazına mahkum yaşamaktadır. Bu nedenle sürekli bağırarak konuşur. Aceleci ve çocuksu bir karakterdir.

Robert Foster

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Frank Truman

Twin Peaks kasabasında tanınan Truman ailesine mensuptur. Vietnam Savaşı’na katılmıştır. Frank ve Daris çiftinin ölen bir oğlu bulunur.

Kimmy Robertson

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Lucy Brennan

Lucy Brennan, kasabadaki şerif ofisinde görev alan bir resepsiyonisttir. Kasabanın kasvetli havasına aykırı olarak gürültücü ve renkli bir karakterdir. Andy Brennan ile ilişkisi bulunur. Karakteri, eski balerin Kimmy Robertson canlandırmaktadır.

Naomi Watts

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Janey-E Jones

Mulholland Drive’ın yıldızı Naomi Watts, David Lynch’in dizisinde Dougie Jones’ın karısı Janey’e hayat verir. Çiftin, Jim adında bir oğulları bulunur. FBI ajanı Dale Cooper’ın, Janey Jones’a özel bir ilgisi bulunur.

Madchen Amick

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Shelly Johnson

Shelly Johnson, hayata erken atılan genç bir kadındır. Okulu bırakarak Leo Johnson ile evlenmiş, kasabadaki bir restoranda garson olarak çalışmaya başlamıştır. Karaktere güzel oyuncu Mädchen Amick hayat verir.

Lara Flynn Boyle

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Donna Hayward

Donna Hayward, cinayete kurban giden Laura Palmer’ın en yakın arkadaşıdır. Arkadaşının ölümünden sonra toparlanamayan Donna, zamanla James ile yakınlaşır. FBI’ın yanında kendi kendine Laura’nın ölümünü aydınlatmaya çalışmaktadır.

Sherilyn Fenn

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Audrey Home

Laura Palmer’ın liseden arkadaşı olan Audrey Horne, Twin Peaks’in en zengin ailesine sahiptir. Hayatta her istediği olduğu için şımarıktır. Kasabaya gelen Dale Cooper’a büyük bir ilgi duymaktadır.

Joan Chen

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Josie Packard

Josie Packard, eşinin ölümünden sonra büyük bir servete sahip olmuştur. Eşinin Twin Peaks’teki fabrikasının başına geçer. Kasabanın en güçlü ve zengin kadınlarından biridir. Joan Chen tarafından canlandırılır.

Dana Ashbrook

Twin Peaks Dizisi Oyuncuları - Bobby Briggs

Bobby Briggs, Laura Palmer’ın sevgilisidir. Bu nedenle cinayetin bir numaralı şüphelisi olarak görülür. Dava sürecinde Bobby’nin Laurayı Shelley ile aldattığı öğrenilir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

Élite Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Hiç beklenmedik bir cinayetin çözülmesi üzerine kurgulanmış İspanyol yapımı gençlik dizisi Élite, 2018 yılında Netflix …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir