13 Reasons Why Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Netflix’in en iddialı yapımlarından biri olan 13 Reasons Why, 31 Mart 2017 tarihinde ilk sezonuyla ekranlara geldi. İlgi çekici konusu ve güçlü oyunculukları ile kısa zamanda 2017’nin en çok izlenen işlerden biri haline geldi. Elde ettiği başarı ile adından sıkça söz ettiren 13 Reasons Why, 2018 yılında yayınlanan 2. sezonun ardından yakın zamanda 3. sezonuyla ekranlara dönmeye hazırlanıyor.

13 Reason Why Dizisinin Konusu

13 reason why dizisi ve oyuncuları
13 Reasons Why, Hannah Baker isimli bir lise öğrencisinin şaibeli intiharını konu alıyor. Bu nedenle bu ani ölüm, Hannah’nın ailesi ve arkadaşları tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Üzücü bir şekilde noktalanan bu hayatın yasını tutamadan devreye esrarengiz kasetler giriyor. Çünkü Hannah Baker, kendisini intihara sürükleyen kişileri ve olayları, ölmeden önce kaydettiği kasetlerde anlatmış.

Diziye adını veren bu 13 sebep, bahsi geçen kasetlerde açık bir şekilde anlatılıyor. Dizi bu kasetlerin, Hannah Baker’a hayattayken bir türlü açılamayan gizli aşık Clay Jensen’ın eline geçmesiyle başlıyor. Sevdiği kızın ölümüne anlam veremeyen Clay, aniden karşılaştığı itiraflarla sonunu bilmediği bir yolculuğa çıkıyor.

Ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte normal sayılabilecek bir hayata sahip olan Hannah’nın, aslında günlük hayatta türlü zorbalıklarla ve iftiralarla karşılaştığına şahit oluyoruz. Küçük kıvılcımlarla başlayan ve bu nedenle kimsenin farkına varamadığı bu süreç, nihayetinde Hannah’yı uçurumun kenarına sürüklüyor. Bu esnada dizinin bir diğer başrolü Clay Jensen’ın sırtlandığı pişmanlık ve suçluluk duyguları, zamanla intikamı da beraberinde getiriyor.

Dizi, bir intiharın perde arkasını anlatan ilk sezonu ile sosyal medyada oldukça yankı uyandırdı. Çoğu zaman görmezden geldiğimiz küçük meselelerin büyük sonuçlara yol açabildiği konusunda farkındalık kazandıran 13 Reasons Why, lise çağındaki gençlerin pervasızlıklarına ayna tutmayı amaçlıyor.

13 Reasons Why Dizisi ve Kitabı Arasındaki Farklar

13 Reason Why Kitabı
13 Reasons Why, esasında Jay Asher’ın aynı adı taşıyan romanından uyarlanarak ekranlara taşındı. Yayımlandığı dönemde fenomen haline gelen kitap, elde ettiği başarı neticesinde senaryolaştırılmaya karar verildi. Ancak diziyi takip edenlerin de gözlemlediği üzere, ekrana taşınanlarla kitap arasında birkaç noktada farklılık bulunuyor.

İlk olarak kitapta düzenlenen zaman çizgisi, dizidekinden oldukça farklı. Buna her ne kadar dizinin 13 bölüme yayılan bir sezon olarak senaryolaştırılması neden olsa da, kitapta Clay Jensen, kendisine gelen kasetleri aynı gün içinde dinleyip bitiriyor. Dizide ise her bölüm bir kaset ele alınarak işlendiğinden zaman aralığı çok daha geniş.

Bunun dışında dizinin en iddialı sahnesi olan intihar sahnesi de uyarlanırken revize edilen konulardan biri. Kitapta Hannah Baker’ın intiharı ilaç içmesiyle gerçekleşiyor. Dizide bu olay, karakterin küvette bileklerini kestiği, oldukça ağır ve etkileyici bir sahne ile gösterilmiş. Bu değişiklik, filmin yapımcıları ve senaristleri tarafından, intiharın acı verici tarafının tüm çıplaklığıyla gençlere aktırılması amacıyla yapılmış. Çünkü kitapta Hannah’nın ölümü çok daha sakin bir şekilde anlatıldığından izleyenlere o dehşet anı yeterince güçlü yansıtılamaz diye düşünülmüş. Bunların dışında 13 Reasons Why, Jay Asher’ın kaleme aldığı haline oldukça sadık kalınarak ekranlara taşındı.

13 Reasons Why Dizisinin Gençler Üzerindeki Etkisi

13 Reasons Why, yayınlandığı günden itibaren intihara olan tutumu konusunda sıklıkla tartışmalara yol açtı. Dizinin, gençleri intihara özendirdiği konusunda endişe duyan hatırı sayılır bir yetişkin güruh bulunuyor. Bunun yanında dizinin, gençler arasında empatiyi arttırdığını ve bu nedenle yanlış davranışların engellenmesine yardımcı olduğunu düşünenler de var. Ancak 13 Reasons Why dizisinin, ilk sezonunun yayınlandığı 2017 yılında Amerika’daki gençler arasında görülen intihar vakalarını %27 oranda arttırdığı görülmüş. Bu istatiksel veri, dizinin gidişatı için alınan önlemleri arttırır mı bilinmez, ancak Netflix’te yer alan dizinin ilk bölümünde, depresif bir ruh halinde bulunan kişilerin bu diziyi izlememesi gerektiğine dair oyuncuların yaptığı kısa bir açıklama bulunuyor.

13 Reasons Why Dizisi Oyuncuları

Katherine Langford

katherine langford
Hannah Baker’ı canlandıran 23 yaşındaki oyuncu, aslen Avustralyalı. İlk oyunculuk deneyimini 13 Reasons Why ile yaşayan Katherine Langford, buradaki performansı ile Golden Globe ödüllerine de aday gösterildi. Karakter dizide intiharın eşiğine getirilen bir lise öğrencisini canlandırıyor.
Dylan Minnette

dylan minnete biyografi
Dylan Minnette, Hannah Baker’la birlikte başrolü paylaşan Clay Jensen karakterine hayat veriyor. Minnette, uzun yıllardır ekrandan gördüğümüz genç simalardan biri. Öyle ki, ünlü oyuncunu çocukken bir dönem efsane dizi Grey’s Anatomy’de bile yer almıştı. Clay Jensen dizide Hannah Baker’a aşık, içine kapanık bir karakteri canlandırıyor.
Alisha Boe

13 Reasons Why Alisha Boe
13 Reasons Why kadrosundaki yeni yüzlerden biri olan Alisha Boe, yıldızı kısa zamanda parlayan genç oyunculardan biri. Güzelliği ile sosyal medyada da oldukça konuşulan melez oyuncu, Hannah Baker’ın bir zamanlar en yakın arkadaşı olan Jessica Davis karakterini canlandırıyor.

Christian Navarro

13 Reasons Why - Christian Navarro
Tony Padilla rolüne hayat veren oyuncu, dizide Clay Jensen’a yol gösteren bir sırdaş konumunda yer alıyor.Brandon Flynn

13 Reasons why oyuncuları - brandon flynn
Justin Foley rolünde gördüğümüz Brandon Flynn, Hannah Baker’ın arkasında bıraktığı kasetlerde yer alan, okulun en popüler çocuklarından biri. Brandon Flynn de, dizideki başarılı performansı ile son dönemde adından sıklıkla söz ettiren oyunculardan.

Justin Prentice

13 Reasons Why - Justin Prentice
Daha önce küçük rollerde gördüğümüz Justin Prentice, Bryce Walker rolüyle 13 Reasons Why’da önemli bir yer tutuyor. Günümüzde oldukça yaygın olan zorbalığı karakteri aracılığı ile ekrana taşıyan Prentice, bu yönüyle Hannah Baker’ın sonunu hazırlıyor.

Miles Heizer

Miles Heizer biyografi
Ekranın yeni yüzlerinden biri olan Miles Heizer, dizide bir dönem Jessica Davis’le çıkan ve Hannah Baker’la yakın arkadaş olan Alex Standall karakterine hayat veriyor.


Ross Butler

13 Reasons Why - Ross Butler
26 yaşındaki oyuncu, çoğunluğu gençlerden oluşan 13 Reasons Why ekibinin en büyüğü. Butler, Liberty Lisesi futbol takımının başarılı bir oyuncusu olan Zach Dempsey’e hayat veriyor.


Devin Druid

13 Reasons Why -Devin Druid
1998’li Devin Druid, lise dönemini ele alan dizide gerçekten lise çağında olan tek oyuncu. Hannah Baker’dan sonra zorbalığıa maruz kalan fotoğraf meraklısı Tyler’ın hikayesi, ilerleyen sezonlarda giderek derinleşerek ilgi çekici bir hal alıyor.

Kate Walsh

13 reasons why - kate walsh
13 Reasons Why kadrosunun en tanıdık simalarından biri olan Kate Walsh, dana önce karşımıza Grey’s Anatomy gibi efsane dizilerle çıkmıştı. Deneyimli oyuncu bu kez Hannah Baker’ın acılı annesi olarak kamera karşısına geçiyor.

Amy Hargreaves

13 Reason Whys - Amy Hargreaves
Bir diğer deneyimli oyuncu daha önce ekranlara Homeland, Person of Interest, The Blacklist ve Elementary gibi efsane diziler ile birçok kez gelmişti. Hargreaves dizide, Clay Jensen’ın annesi rolüyle karşımıza çıkıyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir