Batman Serisi İzleme Sırası: Tüm Filmler

Bu listemizde sizlere çizgi roman dünyasının en popüler karakterlerinden birinin sinema serüveninden bahsedeceğiz. Şüphesiz ki çizgi roman deyince akla ilk gelen karakterlerden birisi kendisi. Birçok serisi, birçok çizgi dizisi, oyunu, filmi olan ve DC Evreninin en popüler karakteri olan Batman’den tabii ki. Batman filmleri izleme sırası isimli yazımızda olay bütünlüğüne göre Batman filmleri nasıl izlenir sorusunun cevabını bulacaksınız. Ayrıca muhteşem filmlere sahip Batman serisi hakkında aradığınız tüm soruların cevabını bulacaksınız.

Batman adından da anlaşılacağı üzere Yarasa Adam kasvetli, soğuk renkli, karanlık Gotham şehrindeki hikayesine sürükler bizi. Bob Kane tarafından çizilen ve Bill Finger tarafından yazılan karakterin 1939’a dayanan bir geçmişi var. Neredeyse 100 yıllık bir karakterden bahsediyoruz size. Sinemanın gelişmesi ve Hollywood sinemasının endüstrileşmesiyle tabi ki bu karakter için bir sürü film çekildi. Fakat biz size 70 80 lerde henüz tam olarak gelişmemiş sinemadaki Batman’den ziyade hem DC Comics evrenine hem de Batman karakterine altın çağını yaşatan Christopher Nolan’ın Batman filmografisinden başlayarak Batman sıralamasından bahsedeceğiz.

Christian Bale’in canlandırdığı Batman karakterinin DC Evrenini Marvel’la yarışacak kıvama getirdiğinden bahsetmemize hiç gerek yok heralde. Onun için gelin 2005 yapımı bu filmle başlayalım listemize.

Batman Filmleri İzleme Sırası

Batman Begins

Batman Begins - Batman Serisi Filmleri
Yapım Yılı: 2005
IMDB Puanı: 8,2

Christopher Nolan ve Batman üçlemesinin ilk filmiyle hem DC Comics yükselişe geçmiş hem de Batman karakteri dünyada hak ettiği değere sonunda kavuşmuştur şüphesiz. Daha önce defalarca denenen fakat bir türlü istediği başarıya ulaşamayan dünyanın en popüler süper kahramanı sayabileceğimiz Batman’i şaha kaldıran serinin başlangıcı olmuştur. Filmde Batman’i Christian Bale canlandırmıştır. Bruce Wayne’in hayat hikayesine, Batman oluşuna ve anne babasını kaybettikten sonra yaşadıklarını seyrettiğimiz film tam anlamıyla başyapıttır.
Filmin dönüşleri o kadar iyi olmuştur ki Christopher Nolan aklındaki üçleme fikrini bu film sayesinde hayata geçirmeye kesin ve net olarak karar vermiştir. Özellikle Christian Bale’in karaktere cuk oturmasının da bunda etkisi olduğundan hiç şüphemiz yok. Sanki Batman olmak için yaratılmışçasına karakterin hakkını vererek oynayan Christian Bale ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu da bu film ve ardından gelen iki Batman filmiyle bir kez daha seyirciye ispatlamıştır.

The Dark Night

The Dark Knight - Film İncelemesi
Yapım Yılı: 2008
IMDB Puanı: 9,0

Hak ettiği değeri bir türlü bulamayan DC Evreni’ni Marvel Evreni’nin gerisine düşmüşken alan ve Batman Begins filmiyle tam anlamıyla uçuşa geçiren Christopher Nolan’ın serideki ikinci filmi seriyi daha da gözde yapmıştır. Seride Joker karakteriyle Batman’in amansız mücadelesini Gotham sokaklarından izliyoruz. Joker’in kıvrak zekası ve sebepsiz kötülüğü ile Bruce Wayne’in çabası sürekli olarak çatışmaktadır. Joker’in hırsızlıklarına ve kanunsuzluklarına dur demek isteyen Gotham polisi çareyi Batman’den yardım istemekte bulur.

Duygusal olarak da bu ölümle beraber belki de The Dark Knight hayatımızı çok etkilemiştir. Şüphesiz ki genç oyuncu Heath Ledger’ın erken ölümü ve akabininde Oscar ödülü kazanacak kadar harika performans sergilediği Joker karakterinin sinema tarihini yorumlayanlar tarafından bir türlü anlaşılagelmeyen sebepsiz kötülüğü seyirciyi cezbetmiştir. Filmdeki sahnelerden birinde Gordon’un Joker’in ne kadar kötü olduğundan bahsederken kullandığı “BAZI İNSANLAR DÜNYAYI ALEVLER İÇİNDE YANARKEN GÖRMEKTEN HAZ ALIR. JOKER DE ONLARDAN BİRİSİ.” cümlesi hem Joker’in kötülüğünü bize farklı bir bakış açısıyla yansıtmış hem de Joker’in herkes tarafından merak edilen kötülüğünün bir sebebi olmadığını seyirciye göstermiştir.

Filmi bu kadar iyi yapan olgulardan biri de Nolan’ın yansıttığı karanlık portreli Gotham ve muazzam çekimler ve görüntü kalitesidir hiç şüphesiz. Sizler de arkanıza yaslanarak kaosun tadını çıkarabilirsiniz.

The Dark Knight Rises


Yapım Yılı: 2012
IMDB Puanı: 8,4

2005 yılında Batman Begins’le başlayan Nolan ve Batman işbirliğinin son filmi olan The Dark Knight Rises muazzam bir filmle vedasını yapıyor. Filmde Batman’in düşmanı olan Bane karakteriyle Tom Hardy’i seyrediyoruz ve bu ikilinin mücadelesine tanıklık ediyoruz.

Fime dair bahsedilmesi gereken diğer olgulardan birisi de hiç şüphesiz Joseph Gordon Levit karakteri ve filmin sonunda Christopher Nolan’ın bizlere yaptığı sürpriz. Aslında biraz da ucu açık bittiği söylenen filmle sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman üçlemelerinden birisi sonlanmıştır.

Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman - Adaletin Şafağı
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 6,5

DC Evreninin en popüler iki karakterini karşı karşıya getiren, amaçları aynı olsa da belli başlı sebeplerden karşı karşıya geldikleri bu film her ne kadar beklentiyi karşılamamış gibi görünse de seyirciye harika bir seyir zevki yaşattığını kimse es geçemez. Aslında birçok kişi tarafından beklentinin karşılanmamasının en büyük sebebi şüphesiz bu iki karakterin bir araya gelmesiyle yaşanılan beklentinin fazlalığı.

Superman’in her ne kadar dünyadaki en büyük amacı insanlara yardım etmek ve barışı getirmek olsa da barıştan fazla yıkım getirdiği yadsınamaz. Düşmanları dünyadaki herkesten güçlü olan Superman’in gezegene getirdiği yıkım barıştan daha fazladır. Bu da Gotham’ın asi süper kahramanı Batman’e bir seçim şansı verecektir. Acaba Superman’in karşısında mı olacak yoksa yanında mı?

Christian Bale’in oynadığı Batman üçlemesinden sonraki ilk Batman filmi olma özelliğimi taşıyan filmde Batman’i Ben Affleck, Superman’i ise Henry Cavill canlandırıyor. Duyduğunuz kötü eleştirilere kulak vermeden arkanıza yaslanıp bu harika filmi izlemeniz takdirinde çok beğeneceğinize emin olabilirsiniz.

Suicide Squad

Suicide Squad - Batman Serisi Filmleri
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 6,1

Bugüne kadar DC Evreni’ne ve Gotham’a hep iyilerin gözünden baktık. Fakat bu sefer tam tersi kötülerin gözünden bakacağız. Suicide Squad işte tam olarak böyle bir film. Devlet tarafından görevlendirilen İntihar Timi full kötü karakterlerden oluşuyor. Başlarındaysa şüphesiz DC Evreni’nin gördüğü en kötü karakter yer alıyor. Kim mi? Tabii ki Joker.

Heath Ledger hayata gözlerini yumduktan sonra çıkan ve harika bir izlenim bırakan The Dark Knight’tan sonra Joker karakterini canlandırmak Jared Leto’ya düştü. Çizgi romandaki Joker’e bire bir benzeyen ve Jared Leto’nun harika oyunculuğuyla birleşen filmde Margot Robbie, Will Smith gibi yıldızları da görüyoruz.

Justice Leauge

Justice League Film İncelemesi
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 6,5

Marvel’ın Avengers’ı olur da DC Comics’in Justice League’i olmaz mı hiç? DC Comics’in en popüler karakterlerini bir araya getiren bu filmde Batman’in Superman’in fedakarlığıyla insanlara yeniden güvenmesini ve tekrardan insanlar için çabalamasını görürüz. Özellikle yanında Gal Gadot’un canlandırdığı Wonder Woman karakterini alması ve Aquaman, Flash gibi karakterlerin de kendisine yardım etmesiyle beraber Justice League kurulur ve kötülerin korkulu rüyası Adalet Timi kurulur. DC Comics evreninin en iyi filmlerinden biri olan Justice League’i keyifle izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu yazımızda Batman serisindeki tüm filmleri izleme sıralasına göre anlatmaya çalıştık. Konu altına yorum olarak bu serideki favori filminizi yazarsanız seviniriz 🙂

Yazar: Mandalinyo

2019 yılında İstanbul'da doğdu. Kendisine verilen komutları yerine getirerek mandalinyo.com için doyurucu içerikler üretmeye çalışıyor.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

1 Yorum

  1. Çok tatlı ve faydalı bi yazı. Teşekkür ederim çok ☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir