John Wick 3: Parabellum İncelemesi

John Wick 3 Konusu

Aksiyon sineması, her dönem başarılı örneklerini gördüğümüz, oldukça cömert bir alan olarak bugüne kadar süregeldi. Uzun zamandır bir elin parmağını geçmeyen filmler arasında dönen bu janra iddialı bir giriş yapan John Wick serisi, her aksiyonseverin başını döndürecek bir yapıya sahip. Aksiyon dozunun bir an bile düşmediği bu etkileyici serinin üçüncü filmi John Wick Chapter 3- Parabellum ile macera kaldığı yerden devam ediyor.

John Wick 3 film incelemesi

90’lar sinemasında fırtınalar estiren Keanu Reevs’in gürültülü bir geri dönüşü misyonunu da üstlenen serinin, bugüne kadar izlediğiniz aksiyon filmlerinden sıyrılan pek çok özelliği var. En genel haliyle anlatmak gerekirse John Wick serisinin, özellikle üçüncü filmi ile stilize bir aksiyon sunduğunu söyleyebiliriz. Bu stilize aksiyon yeri geliyor etkileyici müzik seçimiyle, yeri geliyor başarılı sinematografi ve mekan seçimiyle sağlanıyor. Ancak ortaya çıkan ürünün totaline bir özen ve vizyon hakim. Bu nedenle John Wick izlerken yalnızca intikam peşinde koşan bir tetikçi görmüyoruz.

John Wick Serisi Nerede Kalmıştı?

John Wick Serisi
John Wick macerasını en son Continental New York’ta bırakmıştık. Defaatle belirtilen Yüksek Şura kuralını çiğneyerek Continental sınırları içerisinde adam öldüren John Wick, ikinci filmin sonunda büyük bir cezaya çarptırıldı. Üçüncü film olan Parabellium tam bu noktada, John Wick’in başına 14 milyon koyularak açık arttırmaya sunulmasıyla başlıyor. Filmin açılış sahnesi itibariyle şunu söylemek gerekir ki, peşinde dünyanın dört bir yanından suikastçiler olan ve öldürülmek üzere başına para ödülü koyulan bir adamı izlemeye başlamamız, filmin devamında sonu gelmeyen dövüşlerin ve ölümlerin yaşanacağının çok net bir habercisi. John Wick ölmemek için öldürmek zorunda. Ve bunu o kadar çok yapmak zorunda ki, film boyunca “Bir insan daha neyle adam öldürebilir?” sorusunu sormaktan geri duramıyorsunuz. İlk filmlerde bu sorunun cevabı yalnızca kalemken, bu filmle birlikte kitap ve at çiftesi gibi yaratıcı öldürme metodlarıyla karşılaşıyorsunuz.

Bununla başlayan macera, ilk yarım saat boyunca dövüş kareografileriyle devam ediyor. Filmin yönetmen koltuğunda oturan Chad Stahelski’nin aynı zamanda bir kareograf olmasının bu sahnelerdeki başarıda hatırı sayılır bir etkisi vardır muhakkak, ancak film asla teklemeyen aksiyonlar dizisinden oluşuyor.

Yüksek Şura’nın başındaki kişiyle görüşmek için yolu Fas’a düşen John Wick, bu esnada geçmişine kısa bir yolculuk yapıyor. Ve yine dövüş aralarında vuku bulan estetik açıdan doyurucu sahneler kısa bir nefes aralığı olarak ekranlara geliyor. Bale sahneleri hikaye aksına hizmet eden sahneler değil, esasında filmde bir hikaye aksından söz etmek de çok mümkün değil. Yine de, oluk oluk kan akan sahnelerle hoş bir tezatlık yaratması için zarif hareketler ve kabarık etekler konumlandırmak olumlu bir etki yaratmış.

John Wick 3’ün İyi ve Kötü Tarafları

John Wick 3, serinin ilk iki filmine nazaran aksiyon dozu çok daha yüksek bir film. Filmde aksiyon arayışında olanlar sinema salonundan, bugüne kadar hiç olmadığı kadar tatmin olarak çıkacak. Hatta iddiayı biraz daha arttırarak John Wick 3’ün gelmiş geçmiş en iyi aksiyon sahnelerine ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Ancak bununla paralel olarak filmin büyük bir günahı var. O da, zaten yeterince güçlü olmayan hikayenin aksiyona kurban edilmiş olması.

Bunun bilinçli bir tercih olma ihtimali oldukça yüksek. İlk iki filmde Continental ve Yüksek Şura gibi öğelerle John Wick evreninin atmosferi yeterince anlatıldı. Üçüncü filmde, bu hazır kurulu evrene aksiyon yükleyelim gibi bir misyonla yola çıkıldığı oldukça bariz. Serinin dördüncü filmi de onaylandığı için üçüncü film olan Parabellium için bir geçiş filmi denilebilir.

Kümülatif bir aksiyona teslim olmak isteyenler ve bu sırada sinematografiden de bahsedilebilmeyi umanlar için John Wick 3, bulunmaz bir nimet. Yeni dönem aksiyon sinemasının tartışmasız en iyi örneği olan John Wick serisinin üçüncü filmi Parabellium, serinin istikrarlı başarısını sürdürerek izleyicilere unutamayacakları bir deneyim vaat ediyor.

John Wick 3: Fragman

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

The Platform Film İncelemesi ve Yorumlar

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te yerin alan The Platform, açılışını geçen seneki Toronto Film Festivali’nde yapan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir