When They See Us Dizi İncelemesi

Ekranların yeni mini dizisi When They See Us, 31 Mayıs’ta Netflix’teki yerini aldı. Tanıtım sürecinden itibaren oldukça ilgi gören yapım, Netflix dizileri arasına iddialı bir giriş yaptı. When They See Us, dizinin yönetmeni ve senaristi konumunda olan Ava DuVernay’ın Netflix’teki ilk işi değil. Yönetmen, daha önce 13th isimli bir belgeseli de Netflix üzerinden beğeniye sunmuştu. Dört bölümlük bir mini dizi formatında olan When They See Us, izleyenleri derinden sarsan, yaşanmış bir hikayeyi etkileyici biçimde anlatmayı hedefliyor.

Netflix’teki distopik bilim kurgu evrenlerin arasında gerçek bir hikayeyi konu alan dizi, Amerika’nın yakın tarihine de ışık tutuyor. Dizi, 1989 yılında yaşanan “Central Park Five” olayını konu alıyor. Pek çok kişi bu trajik olaydan dizi sayesinde haberdar olduğu için dizinin yüklendiği misyon hayli önemli. Dizinin kalbini oluşturan beş siyahi genç, 1989’da Central Park’ta yaşanan bir tecavüz yüzünden haksız yere suçlanıyor. Bu beş gencin adalet karşısındaki mücadelesini adım adım işleyen dizinin hikayesi, 1989’dan başlayıp 2002’ye kadar uzanıyor.

Netflix When they see us dizisi

Yüreğe dokunan bir çırpınışı gözler önüne seren dizi sadece gerçeğe dayanmasıyla değil, günümüze de ışık tutan çıkarımlara sahip olmasıyla da oldukça önemli. Bu önemin farkında olarak başarılı adımlar atan When They See Us, aklanma mücadelesinin gerilimini ve dramını yansıtma konusunda çok başarılı. Bu sayede, birçok kez kahramanlarımızla birlikte korkuyor, endişeleniyor ve ağlıyorsunuz.

Duyguların ve durumların ekrana yansıyabilmesinin en büyük nedeni de dizideki kusursuz oyunculuk performansları. İsabetli oyuncu tercihleri, etkileyici bir kurguya sahip olan senaryoyu parlatarak ekrana yansıtmaya yardımcı oluyor.

When They See Us’ın Yapım Süreci

When they see us dizisi konusu
Dizinin kamera önünde olduğu kadar kamera arkasında da başarılı isimler yer alıyor. Dizinin yaratıcısı ve yönetmeni sıfatına sahip olan Ava DuVernay, dahan önce çektiği Martin Luther King biyografisi ile gerçeğe dokunan hikayeleri işleme konusundaki becerisini gözler önüne sermişti. Başarılı isme senaryoda eşlik eden isimler ise sırasıyla Julian Breece, Robin Swicord, Attica Locke ve Michael Starrbury oldu. Bunun yanında When They See Us’ın yapımcı kadrosu da hayli ünlü isimler barındırıyor.

Toplumsal hassasiyeti ile gönüllerde taht kuran Oprah Winfrey, Robert De Niro, Jeff Skroll, Jonathan King, Jane Rosenthal ve Berry Welsh, yapımcı olarak projede yer alıyor. Ünlü isimlerin desteğini de alan dizi, yayınlanmasının üzerinden az bir zaman geçmesine rağmen adını geniş kitlelere duyurarak izleyicilerden tam not aldı. 60 ile 80 dakika arasında değişen bölümler, 23 yıllık sürecin adım adım takip edilmesine olanak sağlıyor. Bu gergin atmosferin görsel olarak da desteklenmesini sağlamak için başarılı bir sinematografi uygulanmış. Sinematografide adı geçen isim ise Bradford Young.

Dizinin Başarılı Oyuncu Kadrosu

when they see us oyuncular
When They See Us, Centrak Park Five’da yer alan beş kişi başta olmak üzere etkileyici oyunculuklara sahip. Beşliyi dizide Asante Blackk, Caleel Harris, Ethan Herisse, Jharrel Jerome ve Marquis Rodriguez canlandırıyor. Genç isimlerin yetişkin halini ise Justin Cunningham, Jovan Adepo, Chris Chalk, Freddy Miyares canlandırıyor.

Dizide bu beşliye Marsa Stephanie, Kylie Bunbury, Aunjanue Ellis, Vera Farmiga, Felicity Huffman, John Leguizamo, Niecy Nacy ve Fringe’ten tanıdığımız Joshua Jackson eşlik ediyor. Ana karakterler dışında dizinin küçük bir bölümünde yer alan başarılı isimler de var. Kalabalık bir kadroya sahip olan dizi, bu kolektif başarısı sayesinde izlenmesi gereken yapımlardan biri haline geliyor.

Sonuç

Netflix’te benzerine pek rastlanmayan bir türün başarılı bir örneğini yansıtan When They See Us, nitelikli bir dram isteyenler için biçilmiş kaftan. Yaşanmış bir olayın farklı boyutlarıyla günümüzdeki yansımasını görmek, bu dört bölümlük mini dizinin izleyenlerine yeni bir perspektif kazandırmasını sağlayacak. Bu nedenle bir şeyler izlemek için fazladan birkaç saati olanlara şiddetle tavsiye ettiğimizi söyleyebiliriz.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir